укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018

Дихання під час виконання фізичних вправ

Теоретичні знання III: Дихання під час виконання фізичних вправ

Теоретичні знання

Рухова активність  учнів в режимі навчального дня увесь час зростає, а це у свою чергу вимагає і відповідної підготовки усіх функціональних систем організму школяра до занять фізичними вправами.

Для того щоб досягти високої ефективності і економічності дихального апарату при виконанні фізичних вправ, необхідно навчитися керувати своїм диханням. Потрібно, щоб кожна фаза дихання (вдих чи видих)  відповідала визначеній фазі руху.

 Науково доведено, що максимальних величин легеневої вентиляції можна досягти лише при змішаному диханні (ротом і носом). Причому частка ротового дихання при цьому складає 80-90 % і більше, у той час як на носове дихання приходиться лише 10-20 %. Це зовсім не принижує велике оздоровчо-гігієнічне значення носового дихання. 

При виконанні більшості гімнастичних, акробатичних, загальрозвивальних і інших вправ відзначаються часті затримки дихання,  поверхневе, переривчасте і безсистемне, яке не відповідає характеру виконуваних вправ.
Іноді просто "не вистачає" повітря;  мимоволі припиняються вправи, біг, гра, щоб віддихатися. Усім, напевно, знайомі вираження "засапався" чи "дайте віддихатися".
Щоб не допускати таких явищ, необхідно навчитися довільно керувати своїм диханням.