укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018

Фізкультурна пауза

Теоретичні знання II: Фізкультурна пауза


На відміну від зарядки фізкультурна пауза виконується під час перерви в роботі чи навчанні, і продовжується 5-7 хв. Оскільки спад працездатності відбувається через 2-2,5 год. після початку роботи чи навчання і за 1,5-2 год. до закінчення, та найбільш доцільно проводити фізкультурну паузу до чи з появою перших ознак втоми.

Здавалося б, ну що можуть дати банальні фізичні вправи? Саме в силу простоти багато хто недооцінює їх.

Фізкультурна пауза включає, по-перше, вправи, які розслаблюють натруджені м'язи і заспокоюють втомлені нервові центри; по-друге, вправи, які тонізують нервові центри і м'язи що не діяли; по-третє, вправи, які поліпшують мозковий і периферичний кровообіг і ліквідують несприятливий вплив умов на організм.

Якщо ви піддаєтеся значному нервовому напруженню, тоді схема фізкультурної паузи буде такою: перша вправа – потягування; друга вправа – для розслаблення м'язів рук і тулуба; третя вправа – для м'язів ніг (випади, присідання, піднімання ніг); четверта вправа – для збереження рухливості хребетного стовпа (нахили голови, нахили тулуба назад та ін.); п'ята вправа – для посилення кровообігу і дихання (біг, стрибки, ходьба); шоста вправа – для м'язів тулуба (повороти і нахили в сторони); сьома вправа – на поліпшення координації рухів, їхню точність, мобілізацію уваги (асиметричні рухи рук і ніг з одночасною роботою "м'язів-антагоністів, періодичне виконання якої-небудь дії при подачі неправильної команди тощо). 

При значному нервовому і легкому фізичному напруженні й одноманітності рухів схема фізкультурної паузи буде наступною: перша вправа – потягування; друга вправа – на розслаблення м'язів рук і тулуба; третя вправа – для м'язів тулуба (нахили в сторони і повороти); четверта вправа – для м'язів ніг, що сприяє посиленню кровообігу і дихання, наприклад, махові рухи; п'ята вправа – для тулуба (нахили назад); шоста вправа – на координацію рухів і уваги.

 При середній нервовому і фізичному напруженні з різноманітними рухами необхідно виконати інший комплекс фізкультурної паузи: перша вправа – потягування, що закінчується розслабленням м'язів рук і тулуба; друга вправа – для посилення кровообігу і дихання; третя вправа – для розслаблення м'язів рук і тулуба; четверта вправа – широкі рухи тулуба і рук з акцентом на розтягування; п'ята вправа – для тулуба з великою амплітудою і маховими рухами руками; шоста вправа – на координацію й увагу.

 Нарешті, при важкій фізичній праці схема фізкультурної паузи буде такою: перша вправа – потягування з розслабленням м'язів рук і тулуба й глибоким диханням, після цього варто відпочити 2,5–3 хв. у положенні напівлежачи з глибоким диханням, розслабивши м'язи тіла; друга вправа – махові рухи руками на розтягування м'язів; третя вправа – для розвитку гнучкості хребетного стовпа – рух тулубом з великою амплітудою; четверта вправа – махи руками і ногами; п'ята вправа – для тулуба, рук і ніг.