укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018

Особиста гігієна

Теоретичні знання II: Особиста гігієна



До гігієни тіла відносять догляд за шкірою, зубами, волоссям.
Шкіра - це складний і важливий орган людського тіла, який виконує багато функцій: захист внутрішнього середовища організму, виведення з організму продуктів обміну, теплорегуляцію, тощо.
Шкіра захищає внутрішні органи й тканини від механічних травм; виділення жирової речовини й поту сприяють створенню кислої реакції поверхні шкіри й перешкоджають розмноженню мікробів. Внаслідок лущення верхнього шару шкіри відбувається її самоочищення. Крім цього, шкіра бере участь у газообміну організму: поглинає кисень (близько 1 % від усієї кількості, яка вдихається через легені).
 Свої  функції шкіра виконує у  повному обсязі тільки тоді, коли вона здорова,  міцна й чиста. Це можливо лише в результаті правильного догляду за нею; забруднення шкіри, шкірні захворювання послабляють її діяльність.
Правильний догляд за шкірою придає їй еластичність. З поверхні шкіри необхідно регулярно видаляти виділення сальних і потових залоз, бруд. Для цього відкриті частини тіла миють з водою і милом щоденно, закриті - не рідше одного разу на тиждень.

Вмиватися необхідно водою кімнатної температури, тому що гаряча вода знижує еластичність шкіри, робить її в'ялою, а холодна вода порушує нормальний відтік виділень сальних залоз.

 Особливістю догляду за шкірою тулуба є регулярне миття гарячою водою з милому й мочалкою у ванні, під душем чи у лазні не рідше одного разу на тиждень.

Для підлітків, що займаються фізичними вправами, обов'язковий прийом теплого душу після кожного тренування, ранкової зарядки. Вода змиває з поверхні шкіри піт, виділення сальних залоз, а також заспокійливо діє на нервову й серцево-судинну системи, поліпшує обмін речовин, відновлювальні процеси.

При заняттях фізичними вправами на свіжому повітрі  в морозну погоду з  вітром шкіра втрачає еластичність, іноді тріскається. У таких випадках після миття руки варто змазати любим жирним  кремом чи вазеліном.

Особливу увага необхідно приділяти догляду за шкірою ніг.
У підлітковому віці підсилюється потовиділення, особливо під час занять фізичними вправами.
Вживання в їжу гострих і пряних продуктів, нерегулярне миття ніг також сприяє пітливості. Через таку шкіру в організм легко проникають мікроби.
Для зниження пітливості ніг їх щодня (особливо в теплу пору року) миють прохолодною водою з милом, після цього акуратно витирають (особливо між пальцями), а потім протирають шкіру ватним тампоном, змоченим у 10-ти процентному розчині  формаліну  чи формідрону, присипають тальком.

Пам'ятай: міцні і гарні зуби - це запорука здоров'я людини. Чистячи зуби щіткою з пастою чи порошком, ти вилучаєш залишки їжі, що затримуються між зубами, псують їх і спричиняють неприємний запах з рота.
Зіпсовані зуби болять, їх треба лікувати або ж виривати. Щоб уникнути цього, бережи зуби!

Чистити зуби слід уранці, перед сніданком, і ввечері, перед сном.

Щіточка має бути виготовленою з натуральної щетини. Після чищення зубів промий її з милом і зберігай у відкритій склянці, а не у футлярі.
Спочатку почисть верхні, потім нижні зуби. Розпочинай із зовнішніх поверхонь, потім переходь на внутрішні, а наприкінці почисть жувальні поверхні. Зовнішні і внутрішні поверхні зубів чистять від ясен до верхньої поверхні з лівого боку в правий, а потім у зворотному напрямку жувальні поверхні - горизонтальними рухами щіточки.
Закінчуй чищення коловими, "підмітаючими" рухами.
Щоразу після їди прополощи рот!
Не шкодуй 3 - 4 хвилин на цю важливу справу!


Волосся є  прикрасою людини і тому їх необхідно зберігати здоровими, м'якими й еластичними, з природнім блиском. Основний догляд за волоссям - тримати їх чистими, добре промивати. Жирне волосся миють через кожні 5-6 днів, сухі - 7-10 днів. При заняттях фізичними вправами волосся брудниться скоріше і тому мити їх необхідно частіше. У холодну й вітряну погоду на голову необхідно одягати шапочку, що захистить шкіру голови від переохолодження. 

До спортивного одягу особливі вимоги: він повинен бути легким і не обмежувати рухів, мати високу теплопровідність, повітрепроникність, гігроскопічність.
 Критерієм вибору одягу при заняттях на відкритому повітрі служить таке відчуття, коли в спокої відзначається легке почуття дискомфорту - "прохолодно", що зникає при ходьбі в темпі 80-100 кроків за хвилину.
Спортивний одяг необхідно тримати в чистоті, регулярно очищати від пилу, бруду.