укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2013 » Жовтень » 27 » Читання 1 клас. Урок 34. Звуки [р], [р'], позначення їх буквою Рр («ер»)
15:53
Читання 1 клас. Урок 34. Звуки [р], [р'], позначення їх буквою Рр («ер»)

Читання 1 клас. Урок 34. Звуки [р], [р'], позначення їх буквою Рр («ер»)

Мета: ознайомити учнів з буквою Рр {«ер»), навчити читати її в складах як звук [р], [р']; розвивати вміння виконувати звуковий та звуко-буквений аналіз слів; виховувати працелюбність.

Хід уроку
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.     Гра «Букви заблукали»
На дошці надруковані слова з пропущеними буквами.  Учні мають їх уставити.
В..ник, кол..ска, ка..ина, в..лик.
2.     Гра «Плутанка»
Учитель читає текст «Калина», замінюючи деякі слова. Почувши помилку, учні плещуть у долоні, виправляють її.
Коло дому (вікна) калина. 
На калині ягоди (квіти). 
Он Ніна (Клава) і Килина. 
У Клави м'яч (скакалка). 
А в Килини коси (вінок).
III.   СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.     Підготовка до ознайомлення з новою буквою
1)     Робота над скоромовкою.
Учні повільно, а потім швидко вчаться промовляти скоромовку.
Три барани на траві стрибали. 
Три барани на трубі гарно грали.
—  Який звук найчастіше чується в скоромовці? ([р])
2)     Робота над загадками.
—  Відгадайте загадки.
•   Хто на берег не виходить, 
У воді таночки водить. 
Поміж ряски грається,
Від людей ховається. (Риба)
♦   Блищить, біжить, гадючиться
І все по низині крутиться. (Ріка)
—  Проаналізуйте і запишіть звукову модель слів риба, ріка. Чим відрізняється перший звук у словах риба і рікаї
2.     Гра «Назви овочі зі звуками [р], [р']»
Огірок, помідор, картопля, ріпа, буряк, морква, редиска...
3.     Гра «Впіймай звук [р]»
Учні мають з'ясувати, де знаходиться звук [р], [р'] — на початку, в середині чи в кінці слова.
Ранець, орел, мурашник, морозиво, явір, рік, промінь, дріт, рись, рядно, рюкзак, крем.
—  В українській мові звуки [р], [р'] позначаються буквою «ер*. Порівняйте велику і малу букви «ер». Чим вони схожі і чим відрізняються? На що схожа буква «ер»?
Равлик лізе на стеблинку. Сам несе свою хатинку. В нього ріжки коротенькі І чутливі, мов антени. Налякався і завмер — Схожий став на букву «ер».
В.Гринько
Фізкультхвилинка
4.    Робота за Букварем (с. 52-53)
1)     Звуковий аналіз слів "риба", "краб", "горіх "з опорою на схеми, подані в підручнику.
2)     Читання прямих і обернених складів у будиночках.
—  Назвіть звуки у прямих складах.
3)     Синтетичні вправи зі складами, поданими в таблиці.
4)     Робота над словами-омонімами "кран" і "ручка".
—  Розгляньте малюнки, назвіть зображені предмети, складіть речення з цими словами в різних значеннях. Виконайте звуко-буквений аналіз слів кран і ручка.
5)     Гра «Злетимо на ракеті». Читання складів у віконцях ракети. Звуко-буквений аналіз слова "ракета".
6)     Читання слів, поданих у підручнику в аналітико-синтетичній формі (кора, нора, рана, рано).
7)     Читання слів у стовпчиках (с. 53).
—  Прочитайте слова першого стовпчика. Який спільний склад у цих словах?
—  Назвіть слово, в якому є м'який приголосний звук. Що означає це слово? (Сіра — колір)
8)     Гра «Я — тобі, ти — мені».
Учні в парах читають одне одному слова у стовпчиках.
—  У якому стовпчику є м'який приголосний [р']?
—  Яка буква позначає м'якість цього приголосного?
9)     Бесіда за сюжетним малюнком (с. 53).
10)   Розучування скоромовок.
11)   Гра «Конкурс на кращого скоромовщика».
12)   Робота над анаграмами.
Рано — нора, марка — рамка.
IV.   ПІДСУМОК УРОКУ
—  Яку букву вивчили па сьогоднішньому уроці?
—  Які звуки вона позначає на письмі?
Гра «Доповніть риму»
Ось і дзвоник пролунав, 
Він мені і вам.... 
Що урок вже час кінчати. 
Треба йти...