15:27 Читання 1 клас. Урок 46. Буква ь («знак м'якшення»), позначення нею на письмі м'якості приголосних | |
Читання 1 клас. Урок 46. Буква ь («знак м'якшення»), позначення нею на письмі м'якості приголоснихМета: ознайомити учнів з буквою ь {«знак м'якшення»); закріпити розуміння дітьми відмінності між звуком І буквою, пояснити, що буква ь ніякого окремого звука не позначає, а вказує на м'якість приголосного; розвивати зв'язне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати працелюбність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Гра «Спіймай звук» Зозуля кувала — діточок збирала. Зозулені черевички в полі відшукала. Дітям дати мала. Довго так кувала — Рахувала нам роки. Діток не зібрала. Г. Король — Зозулені черевички — багаторічна трав'яниста рослина. Квітка оригінальної форми, нагадує старовинний черевичок. (Учитель демонструє росли ну на картинці або на екрані.) 2. Гра «Утворіть нові слова» Робото в групах — Хто утворить більше слів із букв слова ромашка? (Мак, каша, мошка, комар...) III. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота над загадкою • І великі, і красиві. Як біжать — то в'ється грива. Копитами туп-туп-туп, По камінню — цок-цок-цок. Хвости у всіх довгі-довгі. Хвіст і грива — мов шовкові. (Коні) — Виконайте звуко-буквений аналіз слова коні. Назвіть склади, звуки в кожному складі, позначаючи їх у звуковій моделі. Запишіть слово коні, назвіть м'який приголосний звук. Якою буквою позначається м'якість цього приголосного звука? — Коли ми говоримо слово коні? (Коли тварин багато.) — Як сказати, коли тварина одна? (Кінь) — Скільки складів у цьому слові? Назвіть звуки в слові і запишіть його звукову модель. — А тепер спробуємо записати слово кінь за допомогою розрізної азбуки. Учитель викликає до дошки учня, який ще не вміє читати слова з буквою ь. Учень складає з розрізної азбуки слово. Дійшовши до слова кін, він зупиняється. — Прочитайте, яке слово вийшло? (Учні читають слово «кін».) — А тепер спробуємо записати слово кінь за допомогою розрізної азбуки. Учитель викликає до дошки учня, який ще не вміє читати слова з буквою ь. — Так, вийшло «кін», у кінці звучить твердий звук [н], а треба, щоб у кінці був звук [н'], м'який. Для цього в нашій азбуці є така буква, яка сама по собі ніякого звука не позначає. Але якщо її поставити поряд з іншою, то разом вони позначатимуть не твердий, а м'який приголосний звук. 2. Ознайомлення з новою буквою, аналіз графічної будови Учитель бере з кишенькової азбуки букву ь, підставляє її до складеної учнем частини слова. Пропонує учням прочитати утворене слово. Гра «Впіймай слово з «ь» Знак цей дивний, безголосий, але користь він приносить. Хто сердитий і твердий, зробить добрим знак м'який. Там, де колосився лан, пронеслась красуня — лань. В тих краях, де росте рис, проживає хитра рись. Добувають в шахті сіль І везуть до міст І сіл. Букву цю не пропускай І писать не забувай. Звуковий аналіз слів: рис — рись, лан — лань. ФІзкультхвилинка 3. Робота за Букварем (с. 76) 1) Звуковий аналіз слів «лялька», «льон» з опорою на схеми, подані в підручнику. 2) Читання складів у будиночку. Учні за допомогою вчителя роблять висновок: «Перед буквою о м'якість приголосного позначається буквою ь». 3) Читання слів у рядках. — Яка спільна частина в словах першого рядка? (пень) У словах другого рядка? (день) 4) Читання слів у стовпчиках. — Прочитайте слова, поясніть їх значення. (Звернути увагу на дзвінку вимову звука [з'] у словах низько, вузько, слизько.) 5) Опрацювання тексту «Льон». а) Робота над загадкою. • Сіяли, топили, потім колотили. Чесали і ткали, па стіл застеляли. (Льон) 6) Бесіда на тему « Що дає нам льон? ». Під час бесіди вчитель демонструє різні зразки лляної тканини, предметів, виготовлених із льону. Демонструє рослину в стадії цвітіння та зрілості (малюнок або гербарій), за можливості — лляне волокно, нитки. — Розкажіть, який шлях проходить льон від поля до нас. в) Читання тексту вчителем. — Як ви розумієте речення: «Льон — польова рослина»? — Які ще польові рослини ви знаєте? г) Читання тексту «ланцюжком». — Які квіти у льону? — Що виготовляють з цієї рослини? — Які речі, крім скатертини, нам приносить льон? — Відшукайте в тексті і прочитайте слова з буквою ь. IV. ПІДСУМОК УРОКУ — Яку нову букву вивчили на сьогоднішньому уроці? — Чим цікава ця буква? | |