укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2014 » Вересень » 5 » Гігієна житла
16:30
Гігієна житла

Гігієна житла

Опорні поняття: прибирання житла, миючі засоби, догляд за побутовою відеотехнікою, побутова техніка для прибирання житла.
У приміщенні, де ми мешкаємо, завжди повинно бути чисто, тепло і світло, його треба регулярно провітрювати. Окрім того, у кімнатах мають бути лише необхідні та зручні предмети обстановки. Кожна річ, якою користуються члени родини, повинна мати своє постійне місце.
Підтримання приміщення в чистоті й належному порядку вимагає щоденної кропіткої праці всіх без винятку членів сім'ї. Сучасна промисловість значно полегшує домашню роботу, випускаючи для її виконання необхідну продукцію, а саме: інвентар для прибирання (відра, щітки, швабри, йоржики, мітли тощо); розхідні матеріали (серветки для прибирання, губки, ганчірочки, рукавиці для захисту рук); побутову хімію.
Прибирання поділяють на щоденне, щотижневе і генеральне.
Щоденне прибирання включає:
•     провітрювання кімнати;
•     застеляння ліжка;
•     замітання (при потребі й миття) підлоги;
•     стирання з меблів пилу;
•     чищення килимів чи доріжок, розстелених у коридорі, передпокої та кімнатах.
Запам'ятай
У процесі прибирання користуйся рукавичками для захисту шкіри рук від бруду й агресивних речовин, які входять до складу миючих і чистячих засобів.
Щотшмве, або загальне, прибирання жила проводять, як правило, перед бліднем днем, Прибирати рекомендується в такій послідовності:
і чищення и'яш і напівм'яких меблів;
•    стирання ішлу з корпусних меблЬ та всіх прикрас; миття і чищення дверей, підвіконь;
з зняття пилу і миття кімнатних рослин;
•    чистка доріжок і килимів;
•    миття піроги.
Ух'яв двбді пил і бруд не потраплять» якщо вони надай-но закритічохлами або покривалами. Якщо ж меблі стоять без покривал, тоїх потрібно регулярно чистити пилососом, обгорнувши щітку трійним шаром марлі, змоченої солоною водою (1 чайна ложка солі на 1л води). Плюшеву або оксамитову оббивку слід протирати за ворсом м'якою ганчіркою, змоченою в теплій воді. Дерматин і шкіру теж протирають вологою ганчіркою, після чого наносять на поверхню злегка збитий яєчний білок. Якщо на оббивці меблів є плями, то їх виводять спеціальними засобами. Щотшмве, або загальне, прибирання жила проводять, як правило, перед бліднем днем, Прибирати рекомендується в такій послідовності:
і чищення и'яш і напівм'яких меблів;
Щотшмве, або загальне, прибирання жила проводять, як правило, перед бліднем днем, Прибирати рекомендується в такій послідовності:
і чищення и'яш і напівм'яких меблів;
Корпусні ш$щж зШ та кщ витирають зволоженою, а потім сухою серветкою яле прибирания. Якщо вони втратили блиск, на них з'явилися плями, їх слід промити теплою водою з миючими засобами і витерти насухо. Потім покрити тонким шаром спеціальної пасти. Наступного дня їх натирають суконною ганчіркою до блиску. Догляд за підвіконнями такий самий, як і за две-римачи корпусними меблями.
Пощтні мЫ спочатку витирають сухою м'якою серветкою для прибирання і натирають до блиску шпальними рідинами [шЩ
Під час протирання меблів витирають від пилу і всі прикраси (статуетки, вази тощо),
які на них розміщені, за допомогою спеціальних щіток.                    
На особливу увагу заслуговує електрощітка. Вона працює на батарейках і приводиться в дію натисканням на кнопку. У комплект входять кілька щіток.
Найкраща прикраса кімнати — це квітучі та декоративні рослини. Вони потребують доброго догляду. їх потрібно регулярно мити або чистити спеціальною щіткою (мил. 137), адже на їхніх листочках також осідає кімнатний пил. Дуже забруднені килим або доріжку, видаливши з них пил, чистять рідкими засобами для видалення плям.
Лаковану паркетну підлогу чистять так само, як поліровані корпусні меблі. Пофарбовану або покриту лінолеумом чи керамічною плиткою підлогу миють теплою водою з додаванням спеціальних засобів, користуючись м'якою полотняною чи трикотажною ганчіркою або шваброю. Асортимент швабр великий (мал. 138), і кожна має своє призначення. Щоб вибрати потрібну швабру, уважно вивчають відповідні інструкції.
Постійного і ретельного догляду потребують місця загального користування — вбиральня, ванна кімната, коридор.
У надвірній вбиральні потрібно не рідше, як раз на тиждень мити підлогу і робити дезінфекцію хлорним вапном. Внутрішню вбиральню і ванну кімнату миють раз на тиждень. Особливої уваги потребують унітази, які швидко забруднюються і часто є місцем скупчення мікробів. їх миють за допомогою спеціальних засобів та йоржиків різної форми. Сучасні миючі засоби для унітазів значно полегшують процес прибирання. Вони швидко та ефективно видаляють іржу, вапняний наліт і знищують мікроби. Для підтримання чистоти повітря промисловість пропонує різноманітні освіжувачі та ароматизатори (мал. 139).
Постійного і ретельного догляду потребують місця загального користування — вбиральня, ванна кімната, коридор.
Прибирання ванної кімнати рекомендується здійснювати в такій послідовності:
•    чищення плитки, ванни та сантехніки дезінфіку-ючими засобами за допомогою щіток;
•    промивання їх чистою водою;
•    миття дзеркал;
•    миття підлоги.
Запам'ятай   
Щоб у ванній не з'являлася цвіль, раз на місяць слід змащувати стики керамічної плитки протигрибковими засобами.
Кухня — це спеціальне місце, де готують і споживають їжу. Тому, з метою збереження здоров'я всіх членів сім'ї, тут потрібне особливо ретельне прибирання. Основна проблема кухні — брудний посуд. У цьому питанні треба проявити твердість і наполегливість: усі члени сім'ї зобов'язані мати звичку мити за собою посуд відразу після вживання їжі. Виняток може складати лише те начиння, яке вимагає попереднього замочування. Протирати на кухні столи, робочі поверхні, плиту, раковину теж краще відразу після приготування або вживання їжі. Підлогу замітають, миють миючими засобами і теж витирають, щоб вона не була слизькою.
Запам'ятай   
Обов'язково слідкуй, щоб у холодильнику не залишалося прострочених продуктів.
Не чекай, поки сміттєвий бак заповниться повністю, викидай сміття щодня.
Не менш ніж тричі на рік — навесні, восени і взимку — слід проводити так зване генеральне, бсеохоплюю-че прибирання.
Під час генерального прибирання старанно миють і чистять усе житло: кімнати, кухню, коридори, ванну і вбиральню, меблі та предмети обстановки.
Ковдри, матраци, подушки, килими витрушують, вибивають від пилу, провітрюють і просушують. Із шаф виймають білизну та одяг, провітрюють і чистять від
пилу. Шафу, де зберігається одяг, зсередини протирають вологою, а потім сухою ганчіркою, просушують, після чого всі речі складають на місце.
Фіранки, скатерки, вишивані рушники знімають раніше, перуть і прасують. Картини, дзеркала, портрети чистять від пилу і на час прибирання виносять до іншого приміщення. М'які абажури знімають і чистять, а скляні миють.
Картини, написані олійними фарбами, можна чистити яєчним білком. Видаливши бруд, картину протирають чистою вологою серветкою і, давши висохнути, покривають шаром збитого яєчного білка.
Віконні рами, ручки, шибки, підвіконня спочатку витирають від пилу, потім миють чистою теплою водою і витирають. Окрім того, шибки обробляють спеціальними аерозолями і полірують. Якщо на вікнах є жалюзі, їх теж витирають від пилу і миють водою. Дзеркала чистять так само, як і шибки.
Фарфоровий, фаянсовий і скляний посуд миють у теплій воді з миючими засобами, ополіскують у проточній воді й витирають полотняним м'яким рушником насухо.
У кухонних шафках перевіряють сипучі продукти, протирають банки з варенням, консервами та миють стінки кухонних меблів і фільтри кондиціонерів та витяжок засобами для видалення жиру. Розморожують і миють холодильник.
Спеціального догляду потребує побутова відеотех-піка. Догляд за нею полягає в чищенні відео- й фотокамери та об'єктива, якщо вони забруднені. Чистять їх за допомогою спеціального набору (мол. 140), до якого входять спеціальний засіб для чищення оптики, гумові груші, пензлик, серветки для чищення корпусу камери» серветки для оптики, ватні палички для видалення забруднень із важкод оступи их місць.
Чищення фотокамери розпочинають э корпусу. Потім дуже обережно чистять об'єктив. Працювати слід дуже акуратно, не докладаючи зусиль, інакше можна пошкодити спеціальне покриття на об'єктиві.
1. Які особливості прибирання ванної кімнати?
2. Чому слід підлогу на кухні після миття витирати насухо?
3. Яка різниця між щотижневим І генеральним прибиранням?
4. Назви особливості догляду за відеотехнікою.
Ознайомлення з різними видами інвентарю
та миючими і чистячими засобами
для прибирання житлових приміщень
Інструменти та матеріали: картки-завдання із зображенням різних видів інвентарю та миючих і чистячих засобів для прибирання житлових приміщень, зразки миючих засобів, етикетки з інструкціями до миючих засобів, інструкції щодо Тх використання, рекламна продукція засобів для прибирання приміщень.
Послідовність виконання роботи:
1. Ознайомся з різними видами інвентарю та миючих і чистячих засобів для прибирання житлових приміщень за допомогою мультимедиа.
2. Запам'ятай їхні назви та ознайомся з призначенням.
3. Розглянь картки-завдання із зображенням інвентарю та миючих І чистячих засобів для прибирання житлових приміщень та розсортуй Тх за видами.
4. За результатами роботи заповни таблицю.

Продукти харчування