укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2013 » Листопад » 4 » Літературне читання 2 клас. Урок 39
14:59
Літературне читання 2 клас. Урок 39

Літературне читання 2 клас. Урок 39

Урок № 39. Чи легко приносити радість іншим? Василь Сухомлинський. Покинуте кошеня. Анатолій Костецький. Хвостата мова. Надія Кир'ян. Ми в цьому світі не самі. Підсумок за темою
Мета: розвивати способи і види читання; збагачувати словниковий запас дітей; поглиблювати навички роботи над різними жанрами творів; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.     МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1.     Робота над скоромовкою
Біжить стежина поміж ожини. І вже у Жоні ожипи жменя.
2.     Гра «Шифрувальники»
— Прочитайте, доберіть загальну назву. Апли, дбу, нелк —... {дерева).
(Липа, дуб, клен)
Лицяси, квов, цьєаз—... {тварини).
(Лисиця, вовк, -заєць)
Етмекил, ахум, кувап —... (комахи).
(Метелик, муха, павук)
3.     Робота над чистомовкою
Цс-цс-цс — ми посадили деревце. Го-гото — поливатимем його. Не-не-не — виросте воно рясне.
Ами*ами*ами —нас порадус плодами.
III.   ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Обличчям до обличчя»
Учні повертаються одне до одного обличчям, переказують зміст казки.
IV.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Щоб природа нас радувала, частувала своїми плодами, їй потрібно допомагати, ЇЇ слід охороняти, а головне — не завдавати їй шкоди. І тоді природа покаже нам багато дивовижного і фантастичного.
V.     СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.     Опрацювання оповідання Василя Сухомлинського «Покинуте кошеня» ІС.63)
1)     Самостійне читання оповідання учнями.
— Яке почуття ви переживали, коли читали оповідання?
— Коли вам було сумно? Чому? Коли зітхнули із полегшенням?
—  Які речення слід прочитати з почуттям тривоги, а які — з почуттям вдячності й радості?
2)     Читання оповідання «ланцюжком».
— Які речення слід прочитати з почуттям удячності й радості?
3)     Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Чому кошеня опинилося на дорозі? Чи випадково це трапилося?
— Чому кошеня нявчало?
— Як описано його стан?
—  Як люди ставилися до кошеняти? Чому вони не допомогли кошеняті?
— Скільки часу сиділо самотнім кошенятко?
— Де Наталочка почула кошенятко?
— Як можна зрозуміти, що в Наталочки добре серце?
— Як повелася дівчинка?
—  Хто з людей виявився найдобрішим, а хто — найжорстокішим? (Той, хто виніс кошеня.)
4)     Гра «Дослідники».
—  Скільки разів у тексті зустрічається слово кошеня? (Чотири) Коше нятко? (Три)
— Знайдіть у тексті зачин, основну частину і кінцівку. ФІЗкультхвилинка
5)     Робота в групах. Конкурс на краще продовження оповідання.
— Як можна продовжити це оповідання? Чи зміниться тоді його назва?
2.     Опрацювання вірша Анатолія Костецького «Хвостата мова» (с. 64)
1)     Гра «Бджілки». Напівголосне читання вірша учнями.
— Від чийого Імені ведеться розповідь у вірші?
2)     Читання вірша учнями. Гра «Диктор телебачення».
Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб поглянути на глядачів.
— Чому хлопчик зрозумів «хвостату мову»?
— Чи доводилося вам спілкуватися такою * мовою»?
— У яких рядках передано впевненість хлопчика, а у яких — радість?
— Розгляньте малюнок. Підготуйте за ним розповідь.
— Чим схожі цей вірш і оповідання «Покинуте кошеня»?
3)     Робота в групах.
—  Пофантазуйте і розіграйте виставу за змістом оповідання «Покинуте кошеня» і вірша «Хвостата мова». Як її можна назвати? Хто буде дійовими особами?
— Між ким відбуватиметься розмова?
— Як її розпочати? Чим вона завершиться?
— Які слова, жести, вирази обличчя допоможуть глядачам відчути почуття дійових осіб?
3.     Опрацювання вірша Надії Кир'ян «Ми в цьому світі не самі» (с 65)
1)     Читання вірша вчителем.
— До чого закликає нас поетеса?
2)     Гра «Рибки».
Читання учнями тексту мовчки, кожен — у своєму темпі, діти можуть ворушити губами.
— Як у вірші сказано про взаємозалежність людей і тварин?
— Про який небесний дах ідеться?
— У яких словах вірша висловлено головну думку?
VI.   ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку тему завершили опрацьовувати?
Гра «Мікрофон». Продовжте речення: Справжній друг природи...
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати відповіді на запитання до розділу «Рідна домівка, рідиа сім'я — тут виростає доля моя» (с. 65).