укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2013 » Листопад » 4 » Літературне читання 2 клас. Урок 40
15:01
Літературне читання 2 клас. Урок 40

Літературне читання 2 клас. Урок 40

Урок № 40. Вступ до теми. Рідний край. Анатолій Костецький. Батьківщина (напам'ять). Микола Чернявський. Рідний край
Мета: навчати учнів виразно читати віршовані й прозові твори; розвивати вміння аналізувати тексти, виділяти головну думку; удосконалювати техніку читання; виховувати любов до Батьківщини, почуття гордості за неї.

ХІД уроку
I.     ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.    МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1.     Робота над скоромовкою Щедрий дощик площу полоще.
2.     Робота над чистомовкою
Щущущу, щущущу! — Ми пішли на площу. Ощ-ощ-ощ, ощ-ощ-ощ! — Тут якраз почався дощ. Щу-щущу, щушущу! — Всі сховались від дощу. Мумуму, му-му-му! — Повернулися додому. Ли-ли-ли, ли-ли-ли! —Дуже раді ми були!
3.    Гра «Блискавка»
Щука — щука — щока — щука — щука. Щупав — щупав — щупав — щипав — щупав. Дощечка — донечка — дощечка — дощечка — дощечка.
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Яку тему ми вивчаємо? {«Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини»)
— На які розділи розподіляється ця тема?
— Який ми вже опрацювали? («Рідна домівка.рідна сім'я — тут виростає доля моя»)
—  Як називається розділ, над яким почнемо працювати сьогодні? Прочитайте. («Добридень тобі. Україно моя.'»)
— Спробуємо скласти «асоціативний» кущ.
На дошці — плакат. Учні називають усе, що спадає на думку стосовно цієї теми. Спочатку висловлюють і фіксують иайстійкіші асоціації, а потім — дру горяднІ. Кущ асоціацій поступово * розростається» протягом усіх уроків цієї теми.
місто                                                      столиця
Батьківщина              УКРАЇНА                     мова
— Які синоніми є до слова Батьківщина? (Вітчизна, рідний край...)
— Як називається наша Батьківщина?
— Назвіть її столицю, найбільші міста.
IV.   СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.    Опрацювання вірша Анатолія Костецького «Батьківщина» (с. 66)
1)    Виразне читання вчителем.
— Яким є перше речення за метою висловлювання? (Питальне)
— А решта? (Розповідні)
2)     Словникова робота.
Читання «луною» за вчителем слів: Батьківщина, домівка, найщиріші, бджола, весняні, дотримане, чесне.
3)     Читання вірша учнями.
Читати, виділяючи голосом слово Батьківщина.
— Які слова, поняття ми могли б додати до нашого «асоціативного» куща?
4)     Гра «Актори». Прочитати вІрга ід захопленням.
— Із чим автор порівнює Батьківщину?
— Які слова — назви ознак уживає у вірші?
Фізкультхвипинка
2.     Опрацювання вірша Миколи Чернявського «Рідний край» (с. 67)
1)     Читання вірша учнями мовчки.
2)     Словникова робота. Святиня — найбільша цінність.
— Як можна інакше назвати вірш? Доберіть синоніми. (Рідний край. Бать ківщина, Вітчизна, Україна)
— У яких словах вірша передано головну думку?
3)     Ознайомлення з поняттям «акровірш».
—  Прочитайте перші літери кожного рядка згори вниз. Яке слово утворилося?
— Вірші, у яких із перших літер кожного рядка можна утворити слово, називають акровіршем, або акростихом.
— Послухайте вірш.
ЩО ТАКЕ АКРОСТИХ?
— Ти, Мяксимку,                      Запитав дідусь онукя. Щось притих?                           — Перші літери рядків
— Я читаю акростих!                 Зверху вниз я разом звів,
— Що ж воно ото                       Ось і вийшло слово з них. 
За штука? —                              Це, дідусю, — акростих.
М. Романченко
— Кому пояснював Максимко, що таке акростих? Поясніть і ви.
— Погляньте на дошку. Перед вами — акровірш. Прочитайте, про що він.
Давно ця річка славна Народи три єднає І в Чорне море плине. Простори України Розкішно прикрашає. Очиці милує дитині. (Дніпро)
М. Романченко
— Що ви знаєте про цю річку?
V.     ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на уроці?
— Що найбільше запам'яталося?
— Які слова слід додати до нашого «асоціативного» куща?
VI.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам'ять вірш «Батьківщина».