укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2013 » Листопад » 4 » Літературне читання 2 клас. Урок 44
15:08
Літературне читання 2 клас. Урок 44

Літературне читання 2 клас. Урок 44

Урок №44. Хліб, сіль на вишитому рушнику — символ гостинності українського народу. Тамара Коломієць. Хліб. Дмитро Павличко. Де найкраще місце на землі
Мета: навчати учнів виразно читати, аналізувати прочитане, виділяти в творі головну думку; розширювати знання учнів про символи України; виховувати любов до Батьківщини, шанобливе ставлення до хліба.

Хід уроку 
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.     МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1.     Робота над скоромовкою Всім подобається це куце цуцепя.
2.     Робота над чистомовкою
Чі-чі-чІ, чі-чі-чі! — 
СидитьОля на печі. 
Чів-чів-чів, чів-чів-чів! — 
Напечу я калачів. 
Чу-чучу, чучу-чу! — 
Я сама їх напечу. 
Ча-ча-ча, ча-ча-ча! — 
Дали Олі калача.
3.     Гра «"Зайве"слово»
— Прочитайте, у кожному стовпчику знайдіть «зайве» слово. 
Аревб          акліб
Дбу             яцлиис
Нсаос          аворко
Зарееб        кжїа
(Сосна — хвойне дерево, корова — свійська тварина)
III.    ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще перекаже оповідання»
IV.   МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Як називається розділ, над яким ми працюємо? Гра «Мікрофон»
Учні по черзі говорять, що вони уявляють, коли чують слово Україна.
V.     СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.     Опрацювання оповідання Тамари Коломієць «Хліб» (с.72-73)
1)     Робота над загадкою.
■   Круглий, мов сонечко,                              3 печі — та па блюдо:
Щедрий, мов сонечко,                                   їжте мене, люди.
На черінь посунеться —                                На здоров'ячко. (Хліб) 
І стоїть, красується.
2)     Розповідь учителя.
Звучить пісня «Хліб — усьому голова» (муз. А. Яворика, сл. М. Драгоми рецького).
— Кажуть у народі правдиві слова: *Хліб-годувальник —усьому голова». Тисячі років минуло з того часу, як людина почала вживати хліб.
Не завжди щастило нашим пращурам на полюванні. Щоб угамувати голод, вони їли зерна дикорослих рослин. Згодом зерна почали розмочувати у воді, подрібнювати на камені. Минуло ще багато років, і люди навчилися випікати на розпечених каменях прісні коржі. Це і був перший хліб.
Від темної, твердої, з кам'яною пилюкою паляниці до випеченого пухкого хліба — калача, короваю минуло тисячі років. За цей час у різних країнах світу хлібороби навчилися виготовляти з диких, зернових рослин величезну кількість хлібних виробів — близько 800 видів.
Хліб-сіль на вишитому руїннику — це символ гостинності українського народу. Про хліб складено пісні, приказки, загадки, вірші. Послухайте оповідання Тамари Коломієць «Хліб*.
3)     Читання оповідання вчителем.
— Чому оповідання має таку назву?
— Чи можна назвати хліб головним героєм? Чому?
4)     Словникова робота.
Читання словосполучень «луною» за вчителем: золотава шкоринка, позолота від вогню, золоте зерно, в золотому колоссі, на стеблині золоченій, золоте проміння, золоті руки.
— У якому значенні вжиті виділені слова? Поясніть. (Золотава, позолота, золоте, в золотому, в золоченій, золоте, золоті)
5)     Гра «Не перервіть ланцюжок».
Учні одне за одним читають текст по одному реченню. Фізкультхвилинка
6)     Гра «Розвідники».
— Скільки разів у тексті зустрічається слово хлібі (П'ять разів)
— Прочитайте третій абзац тексту.
— Виділіть слова, що свідчать про те, як прийшов хліб на стіл. Посіяли — доглянули — змололи — спекли — принесли — поклали.
— Знайдіть у тексті спонукальне речення.
— До чого закликає автор?
7)     Гра «Хвости».
Учитель читає початок речення, а учні знаходять усе речення.
2.    Робота над віршем Дмитра Павличка «Де найкраще місце на землі» (с 74)
1)     Читання вірша учнями мовчки.
— Назвіть дійових осіб вірша.
2)     Читання вірша «луною» за вчителем.
3)     Робота над аналізом змісту вірша.
— Про що автор запитував сонце?
— Прочитайте питальні речення з відповідною інтонацією.
— Прочитайте відповідь сонця.
— З якою Інтонацією слід читати ці слово?
— Знайдіть і прочитайте спонукальне речення.
4)     Читання вірша за особами.
— У яких словах висловлено головну думку вірша?
VI.   ПІДСУМОК ЗА ТЕМОЮ
Відповіді на запитання рубрики «Перевір свої досягнення» (с. 75).
VII.  ПІДСУМОК УРОКУ
— Що головне запам'ятали з сьогоднішнього уроку?
VIII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дібрати прислів'я про хліб, калину.
Відповідати на запитання «Чи уважно ти читав?» (с. 74).