укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2014 » Серпень » 20 » Натюрморт
14:52
Натюрморт

Натюрморт

Натюрморт (від франц. nature morte - мертва природа) - твір із зображенням будь-яких предметів побуту, фруктів, забитої дичини, квітів тощо.
Речі, що оточують людину, привертали увагу художників з давніх-давен, тому ми бачимо їх у фресках Давнього Єгипту й Давнього Риму, у середньовічному живописі на релігійну тематику, у портретах. Спочатку речі на картині були лише деталями, як, скажімо, стіл з посудом на фресці «Тайна вечеря» Леонардо да Вінчі. До речі,  в іконі.
стінописі, портреті минулих часів кожен предмет мав особливе значення. Наприклад, біла троянда чи лілея символізували душевну чистоту, пальма - вічність, людський череп - смерть. Предмети ніби розповідали глядачеві про свого власника або доповнювали зміст оповіді. Однак зображення речей не було головною метою майстрів давнини та Середньовіччя.
Уперше натюрморт набув самостійного значення в VI ст. в Китаї як «живопис квітів». Китайці були в захваті від краси природи, але водночас віддавали належне майстерності художника. У картині ніби поєднувалися майстерність людини і краса природи. У Європі натюрморт виділився в окремий жанр наприкінці XVI ст. Історію європейського натюрморту розпочала станкова картина італійського художника Караваджо «Кошик з фруктами» (1590-ті роки).
У XVII ст. натюрморт набув поширення в мистецтві країн Західної Європи. Справжній розквіт цього жанру спостерігався в Нідерландах та Фландрії (сучасна Бельгія) в XVII ст. Йому навіть придумали іншу назву - «Stilleven» - «тихе життя», натякаючи, що речі живуть особливим життям і можуть дещо розповісти про свого власника. Нідерландські натюрмортисти ставилися до своєї справи так серйозно, що працювали все життя над яким-небудь одним різновидом натюрморту. Були художники, які зображували лише квіти, інші - музичні інструменти або дичину.
Один мандрівник писав, що в Нідерландах картини цінуються дорожче, ніж прикраси з дорогоцінного каміння і золота. Багато із цих картин були натюрмортами. їх можна роздивлятися годинами і знаходити все нові й нові деталі. Реальнішими, ніж справжні, виглядають на картинах надзвичайно майстерно виконані стиглі, налиті соком фрукти. Як живі стоять квіти, навколо яких пурхають метелики, яких так і хочеться спіймати.
На зламі XIX XX ст. натюрморт набуває нового значення: він відтворює емоційний стан автора, його погляди на сучасні події, на проблеми людського життя. Таким складним змістом наповнені натюрморти Ван Гога, Сезанна й багатьох інших митців XX ст. 1. Пригадайте, натюрморти яких українських і зарубіжних майстрів ви бачили під час відвідування музею, галереї, виставки. Який з них справив на вас найбільше враження і чому?
2. Яких відомих натюрмортистів минулого ви можете назвати?
Намалюйте натюрморт у теплому або холодному колориті. Інструменти та матеріали: аркуш паперу, гуашеві або акварельні фарби, олівець, гумка, пензлі, фломастери, гелеві ручки. 
План роботи:
•   На аркуші паперу скомпонуйте (знайдіть відповідне місце) зображення.
•   Порівняйте пропорції різних частин зображення кожної окремо: довжину до висоти та ширини.
•   Виправте помилки в побудові.
•   Підготуйте малюнок до подальшої роботи; зітріть усі допоміжні лінії, які ви використовувапи для побудови, зайві лінії.
•   На палітрі поруч підберіть колір, який відповідає кольору, наприклад, тла. Почати роботу фарбами краще з тих кольорів, які вам зрозуміліші.
•   Порівняйте і спробуйте відтворити різницю відтінків різних частин натюрморту.
•   Виявте, яка поверхня освітлена найяскравіше і як виглядає тло поруч.
•   Як змінюється відтінок кольору в тіні І на освітленій поверхні?
•  Де найтемніша тінь і чи не змінилося сприйняття кольору тла поруч із тінню, які півтонові співвідношення на різних поверхнях?
•  Де створюється найбільший контраст? 
1. Пригадайте, натюрморти яких українських і зарубіжних майстрів ви бачили під час відвідування музею, галереї, виставки. Який з них справив на вас найбільше враження і чому?
2. Яких відомих натюрмортистів минулого ви можете назвати?
Коровін Костянтин Олексійович (1861 -1939) - російський художник. Його мистецтво сповнене надзвичайного оптимізму, постійного захоплення перед красою життя. На енергійну живописну манеру Корові на мали вплив французькі художники. Майстер працював майже у всіх жанрах - він писав побутові сиени, пейзажі, портрети, виконував театральні декорації. До натюрморту Коровін звернувся в 1900-х роках - і сповнив зображення «мертвої натури» енергійним життям («Риби, вино й фрукти», 1916). Один з найулюбленіших мотивів Коровіна-натюрмортиста - букети троянд на тлі моря, до якого він звертайся багато разів.
Пригадаймо!
Усі предмети, які ми зображуємо на натюрмортах, подібні до простих геометричних форм. Куб, ииліндр, куля, конус, піраміда - иі фігури чи їх поєднання, якшо добре придивитися, можна розгледіти майже у всіх предметах, які нас оточують. Вони є ніби основою предметів. Так, придивившись уважно до лампи, помічаємо, шо вона складається із ииліндрів (верхня і нижня частини) та кулі (середня частина).
Видатний художник Відродження Леонардо да Вінчі визначав принцип малювання так: «Знати те, шо малюєш, але малювати те, шо бачиш».
Для того шоб нарисувати еліпс, достатньо побудувати квадрат, за допомогою його діагоналей визначити иентр і вписати в нього коло через иентри сторін і третини діагоналей.