укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2014 » Серпень » 23 » Орієнтування на місцевості
21:29
Орієнтування на місцевості

Орієнтування на місцевості

Що означає — зорієнтуватися на місцевості? Уміння орієнтуватися, тобто знаходити напрямки й шляхи на місцевості, визначати географічне положення щодо сторін горизонту — усе це необхідне як у повсякденному житті, так і в багатьох професіях.
Саме слово орієнтування походить від латинського слова орієнс. яке в перекладі означає «схід». Стародавні народи Середземномор'я за основний напрямок уважали схід. Так і виникло слово орієнтування.
Визначення напрямків словами ліворуч, праворуч, уперед, назад неточне й у географії не застосовується. Наприклад, якщо ви ходите до школи однією вулицею, то по дорозі певні об'єкти будуть ліворуч бід вас. а повертаючись із школи, ті самі об'єкти ви побачите праворуч. Якшо ж напрямок на ці об'єкти визначаємо за сторонами горизонту, то в обох випадках він матиме однакове позначення. І навіть коли для визначення напрямків використовуємо сторони горизонту, потрібно пам'ятати про відносність слів на заході, на сході, на південь, на північ. Наприклад. Київ щодо Львова знаходиться на сході. а шодо Харкова — на заході.
Отже, зорієнтуватися на місцевості — це значить визначити своє місцеперебування шодо сторін горизонту.
• Пригадайте, що таке горизонт.
Горизонт. Видиму частину земної поверхні у вигляді кола, на яке нібито спирається небосхил, називають горизонтом (мол. 18). Лінію злиття небосхилу й горизонту називають лінією горизонту. Ви вже вивчали основні й проміжні сторони горизонту. Пригадайте їх. Основні сторони горизонту — північ, південь, захід, схід. Проміжними сторонами горизонту є: північний схід, південний схід, південний захід, північний захід (мал. 19).
Способи орієнтування на місцевості. Орієнтуватися на місцевості можна за допомогою багатьох способів. Спочатку потрібно визначити хоча б одну сторону горизонту. Найзручніше це зробити за допомогою компаса. Цей прилад не завжди буває піл рукою, а в давні часи люди взагалі про нього не знали. Тому першими й досить точними орієнтирами для визначення сторін горизонту були Сонце й зорі. Пригадайте походження слова орієнтування. Справді, колись сторони горизонту визначали за сходом Сонця. Однак протягом року розміщення точки сходу Сонця змінюється, і точно на сході вона буває лише в дні весняного й осіннього рівнодення, тому від такого орієнтира відмовилися. Новим і найточнішим орієнтиром стала полуденна лінія. Вона збігається з напрямком тіні, яка опівдні падає від вертикальних предметів. Цей напрямок збігається з меридіаном, який проходіггь через точку спостереження, а отже, показує напрямок «північ-південь». Дія точнішого визначення напрямку "ПІвніч-пібдєнь» користуються гномоном.
•  Пригадайте, що таке гномон. Що ним вимірюють?
Сонце й годинник (із циферблатом) також можуть допомогти визначити сторони горизонту (мал. 20). Якщо спрямувати годинну стрілку на Сонце, а кут. який утворився між нею й цифрою 7. поділити навпіл, то лінія поділу буде напрямком «північ-південь*. Зрозуміло, що південь буде з того боку, де буде Сонце або де воно було в середині дня. До полудня ділять кут ліворуч від цифри 1. а після полудня — праворуч.
У нічний час орієнтирами стають зорі, сузір'я. Місяць. Вивчаючи природознавство, ви навчилися визначати сторони горизонту за допомогою небесних світил.
Орієнтуватися на місцевості можна також за місцевими ознаками. У цьому випадку потрібні спостережливість і знання певних особливостей об'єктів природи. Так. дерева, шо ростуть окремо від інших, мають більше гілок й густіше листя з південного боку, де більше сонячного світла. Кора берези біліша з південного боку. Восени плоди на кушах і деревах швидше дозрівають із південного боку.
Надійним орієнтиром є мурашник. Його південний схил пологіший за північний, частіше мурахи будують його з південного боку дерев.
Пеньок теж допоможе вам визначити сторони горизонту. Річні кільця на зрізі з південного боку товстіші, а з північного — тонші.
Великі камені-валунн з північного боку часто вкриті мохом і лишайниками, бо на затіненому боці більше вологи.
У географічній літературі описано багато природних орієнтирів. Проте потрібно пам'ятати, що вони не є абсолютно точними, і хтя надійності потрібно використовувати відразу кілька місцевих ознак. Свої особливості є в орієнтуванні на морях та океанах.
Найкраще орієнтуватися на місцевості за компасом (мал. 21). Навколо Землі існує постійне магнітне поле. За напрямками силових ліній земна куля подібна до магніта з віссю, яка спрямована приблизно з півночі на південь. Усі магнітні лінії сходяться біля полюсів у точки, які називають магнітними полюсами. Намагнічена стрілка в межах магнітного поля встановлюється вздовж силових ліній, указуючи своїми кінцями на північний і південний магнітні полюси. Цю властивість намагніченої стрілки використовують для визначення напрямків під час орієнтування на місцевості. Біля Північного географічного полюса знаходиться північний магнітний полюс, а біля Південного географічного — південний магнітний полюс. Проте треба пам'ятати, що магнітні полюси Землі не збігаються з її географічними полюсами, отже, для точних вимірювань потрібні додаткові математичні розрахунки.
Визначаючи сторони горизонту за компасом, його насамперед треба встановити горизонтально, щоб намагнічена стрілка вільно рухалася. Наступним кроком у роботі з компасом є його орієнтація. Запам'ятайте: північний кінець строки (інколи його фарбують синім кольором) має чітко вказувати на позначку -Північ* (0е або 360е). Лише таке положення стрілки підтверджує готовність компаса до роботи, до визначення сторін горизонту.
Зорієнтуватися на місцевості — це значить визначити своє місцеперебування щодо сторін горизонту.
Орієнтуватися на місцевості можна за природними об'єктами (Сонце, зорі, місцеві предмети), за допомогою компаса, годинника, засобів космічного зв'язку.
Ключові терміни ы поняття
Орієнтування, горизонт, лінія горизонту, сторони горизонту, компас, магнітні полюси.
Запитання та завдання
1.  Що означає зорієнтуватися на місцевості?
2.  Назвіть основні й проміжні сторони горизонту.
3.  Визначте якомога більше способів орієнтування на місцевості.
4.  Опишіть способи орієнтування за допомогою місцевих ознак.
5.  Розкажіть про будову й роботу компаса.
Визначте сторони горизонту за допомогою компаса або годинника з циферблатом.
З розвитком мореплавства з'явилася необхідність у приладі, що допомагав би орієнтуватися підчас подорожі по морях і океанах. Багато людей у різних країнах стали думати про створення такого приладу, і, нарешті, з'явився компас.
Ім'я винахідника компаса до нас не дійшло. Однак є відомості проте, що компас винайшли в Китаї, приблизно за 200 років до н. є.
Приблизно 800 років тому компасом користувались арабські моряки. Компас у них був подібний до рибки. Намагнічену залізну рибку опускали у воду, і вона щоразу незмінно поверталася головою на північ.
В Європі в той час компаса ще не знали. Уперше про нього почули венеціанські купці, які й привезли його в Італію, а звідти — в Іспанію, Португалію та Англію, а потім і в інші європейські країни. Це було у XII ст.
Прилад намагалися встановити на кожному кораблі, змінили і його форму. Компас став подібним до жаби. А на початку XIV ст. він набув форму сучасного компаса. Його почали робити із стрілкою, що обертається на гострій голці. Компас став незамінним приладом не тільки для мореплавців, а й для сухопутних мандрівників.
Компас — один із найстародавніших винаходів. Він і донині вражає простотою та мудрістю.

Що таке азимут