укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2014 » Січень » 28 » Природознавство 5 кл. Урок 32. Форма і розміри Землі. Внутрішня будова Землі
15:34
Природознавство 5 кл. Урок 32. Форма і розміри Землі. Внутрішня будова Землі

Природознавство 5 кл. Урок 32. Форма і розміри Землі. Внутрішня будова Землі

Мета 
- навчальна: ознайомити учнів з формою та розмірами Землі, глобусом — моделлю Землі, сформувати уявлення про внутрішню будову Землі, сформувати поняття про основні шари планети, про визначальні лінії та точки на глобусі; 
- розвивальна: формувати науковий світогляд, творче мислення; удосконалювати вміння працювати з різноманітними джерелами знань, висловлювати й аргументувати свою відповідь, застосовувати набуті знання в повсякденному житті, формувати навички співробітництва, взаємодопомоги; 
- виховна: виховувати повагу до вчених, наукових знань, взаємодопомогу та толерантність.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: атлас, підручник, таблиці, фото Землі, глобус, зошити, відео-матеріали з Інтернет-ресурсів.
Очікувані результати: учні дізнаються про давні та сучасні уявлення про Землю, про її розміри, форму планети, внутрішню будову, детальніше ознайомляться з моделлю Землі — глобусом, уявними лініями та точками на ньому.

Хід уроку Природознавство 5 кл. Форма і розміри Землі
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
- Інформаційні повідомлення учнів
Розповідь про вчених, що є авторами найвідоміших гіпотез про походження Землі.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
* Прийом «Доповни речення»
Планета Земля має форму_________(кулі). Але в давні часи люди
думали, що вона____________(нерухома) та______________(плоска).
Єгиптяни вважали, що Земля має____________________________
(яйцеподібну) форму. В Японії були впевнені, що Земля — це порожній ____________________(куб). У Стародавній Індії уявляли Землю
____________(пласким) диском, що лежить на____________________
(спинах слонів).
* Прийом «Проблемне питання»
- Навіщо люди міркують над утворенням Землі, її формою?
- Чи потрібно нам знати про будову нашої планети?
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
* Прийом «Бліцопитування»
- Що є джерелом тепла і світла на Землі? 
- На якій планеті існує життя?
- У якій країні народився Галілео Галілей?
- Яке місце за розмірами серед планет Сонячної системи посідає Земля?
- Чому дорівнює відстань від Землі до Сонця?
- Яку астрономічну гіпотезу підтверджують кругосвітні подорожі?
- Чим планети відрізняються від зір?
- Які прилади допомагають астрономам проводити спостереження?
- На якому місці від Сонця перебуває Земля?
- Скільки планет обертається навколо Сонця?
- Скільки років Землі?
- Як відбувалось формування Землі за гіпотезами вчених?
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Випереджальне завдання учнів
Інформаційні повідомлення про давньогрецьких учених, їхнє уявлення про форму та розміри Землі.
- Форма Землі
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Уявлення про форму та розміри Землі вчених давніх часів не повністю вдовольняли наступні покоління, тому що деякі межували з фантастикою, інші — не відповідали новим даним. Але постійні спостереження за небесними тілами допомогли астрономам зробити правильні припущення та доказати кулястість Землі.
* Прийом «Мозковий штурм»
Завдання. Наведіть факти, які припускають кулястість Землі.
- Місячні затемнення.
- Кругосвітні подорожі.
- Зникання за лінією горизонту об'єкта, що рухається.
- Розширення горизонту з підняттям у висоту.
- Висота Сонця над горизонтом у різних точках Землі в один і той день, а Польоти у космос.
- Робота з ілюстраціями
Завдання. Розгляньте рисунки у підручнику § 26 (І), § 25 (II).
- Глобус — зменшена модель Землі
* Прийом «Демонстрація»
Учитель проводить демонстрацію глобуса. У ході бесіди з'ясовує, що дітям відомо про нього з попередніх навчальних курсів.
- Випереджальне завдання учнів
Інформаційні повідомлення про перший відомий людству глобус, його автора.
* Прийом «Словникова робота»
Запис у зошит головних понять та визначень про глобус з підручника § 26 (І); § 26 (II).
- Глобус у перекладі з латині означає куля.
- Глобус — це зменшена у мільйони разів модель Землі, яка передає її форму.
- Екватор — це уявна лінія, що у найширшій частині оперізує Землю. І ділить поверхню на дві півкулі: Північну та Південну.
- Полюси — найвіддаленіші від екватора точки півкуль — Північний і Південний.
- Вісь Землі — уявна пряма лінія, яка проходить через центр Землі від Північного полюса до Південного, відносно якої обертається Земля.
- Паралелі — уявні лінії, які проходять паралельно екватору.
- Меридіани — уявні найкоротші лінії, які проведені від полюса до полюса.
* Прийом «Мозковий штурм»
Завдання. Висловіть припущення про причини застосування уявних точок і ліній на Землі.
- Внутрішня будова Землі
Учитель. Під нашими ногами приховано багато таємниць. Ми не знаємо напевно, що всередині нашої планети. * Яка ж будова Землі?
* Прийом «Шпаргалка» (робота у групах)
Завдання. За матеріалами підручника § 27 (І), § 25(11) з'ясуйте особливості шарів Землі. Групі потрібно створити опорну схему, частково використовуючи прийом «Павучок»: а перша група — земного ядра; о друга група — мантії; п третя група — земної кори.
VI. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
* Прийом «Бліцопитування» » Що таке вісь Землі?
- Назвіть факти припущення кулястості Землі. 
- Коли остаточно людство отримало знання про кулеподібну форму планети? 
- Що таке глобус?
- Які уявні лінії нанесені на модель Землі? 
- Яку будову має Земля? 
- Що таке мантія землі? 
- Який шар Землі найтовщий? Який найтонший?
* Прийом «Природничий ланцюжок»
Завдання. Складіть ланцюжок з понять про будову Землі, починаючи з ядра.
VII. Підсумок уроку. Природознавство 5 кл. Форма і розміри Землі
* Прийом «Роблю висновок»
Учні за допомогою учителя формують висновок у трьох реченнях.
* Прийом «Музична пауза» Лунає пісня «Синяя планета».
Синяя планета — круглая, друзья... 
Ведь Коперник это утверждал не зря. 
Говорил он людям, что Земля кругла, 
Наша дорогая матушка Земля.
Припев:
Знаю точно — знаю. Знаю точно я. 
Что моя планета Круглая не зря. 
Чтобы счастье мчалось По кругу земном 
И смогло добраться В милый отчий дом.
Ведь слоны не в силах Землю удержать. 
Это всем сегодня, нужно нам понять. 
Даже Кит огромный на своём боку 
Не удержит Землю, я всем докажу.
Наша вся планета с космоса видна. 
С неба видны горы, небо и вода. 
Видны все долины, дивные луга. 
Она так прекрасна с космоса, друзья.
Полюблю я Землю всей своей душой, 
Дивную планету в космосе большом. 
Пусть она приснится нам во сне с тобой. 
Пусть она вдаль мчится в космосе ночном.
В. Амелін
* Прийом «Віршовані рядки»
Тут міста, країни, скелі, Океани і пустелі, 
Гори, ріки і моря — Мандрувати буду я! 
Щоб по світу мандрувати. Не виходжу я із хати. 
Не сідаю у автобус, А беру у руки____________.
(Глобус) Ю. Турчіна
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Опрацювати параграфи підручника: § 26-27 (І), § 25-26 (II).