укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2013 » Листопад » 27 » Укр. мова 2 клас. Урок 12. Голосні звуки [а], [о], [у], [є], [и], [і]
17:51
Укр. мова 2 клас. Урок 12. Голосні звуки [а], [о], [у], [є], [и], [і]

Укр. мова 2 клас. Урок 12. Голосні звуки [а], [о], [у], [є], [и], [і]

Мета: вчити учнів спостерігати за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків; упізнавати голосні звуки на слух та за вимовною ознакою (відсутність перешкоди на шляху видихуваного повітря), перелічувати їх; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до природи.

Хід уроку Укр. мова 2 клас. Голосні звуки
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.     Перевірка домашнього завдання (с. 19-20, вправа 49)
—  Прочитайте загадки і відгадки.
—  Поділіть слова-відгадки для переносу.
—  Розкажіть правила переносу слів, якими довелося скористатися.
2.    Словникова робота
—  Вставте букви, запишіть словникові слова. 
Д кт нт    звднн              в втрк            ч тнн
—  Які букви вставили?
—  Які звуки вони позначають?
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Сьогодні ми повторимо те, що ви знаєте про голосні звуки, будемо впізнавати голосні звуки.
IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.    Пояснення вчителя
—  Повторимо за таблицею ваші знання про звуки.
Учу я звуки голосні. 
Чому так весело мені? 
Бо вчу я звуки голосні, 
їх рівно шість. Я всі назву: 
А, І та Е, О, И та У.
І. Січовик
—  Вимовте голосні звуки.
—  За допомогою чого утворюються голосні звуки?
—  Як проходить повітря через ротову порожнину під час промовляння голосних звуків?
—  Голосні звуки — це звуки, які утворюються тільки за допомогою голосу. При вимові голосних звуків повітря вільно виходить через ротову порожнину, не зустрічаючи перешкод.
Голосних звуків у нашій мові 6. Цей знак [ ] — скобочки-коробочки, у яких ховаються звуки.
Голосні звуки: [а], [о], [у], [є], [и], [і].
2.     Первинне закріплення
—  Послухайте звуки. Чи однаково вони вимовляються?
—  Вимовте подані звуки.
—  Під час вимови яких звуків повітря проходить вільно через ротову порожнину? Як називаються ці звуки?
[с], [а], [о], [к], [у], [м], [л], [и], [є], [р], [дз], [н], [в].
—  Доберіть кілька слів із цими звуками. Що означають ці слова, на які питання відповідають?
3.     Робота за підручником [е.20-21)
Вправа 50
—  Вимовте різні голосні звуки.
—  Поміркуйте, чому вони мають таку назву. Порівняйте свої міркування з правилом на с. 20.
Вправа 51 (робота в групах)
—  Прочитайте текст.
—  Розкажіть, що ви бачили, коли спостерігали за хмарами. Вимовте голосні звуки у виділених словах.
Вправа 52
Учні читають вірш, складають звукові моделі слів кораблі, любить.
—  Назвіть голосні і приголосні звуки у слові любить.
—  До слова Батьківщина доберіть близькі за значенням слова.
Вправа 53
Учні читають слова, протяжно вимовляючи у кожному з них останній голосний звук, записують букву, якою він позначений.
—  Назвіть різні голосні звуки, які ви вимовили.
—  Порахуйте, скільки їх.
—  А скільки букв ви записали?
—  Перевірте свої записи за правилом на с. 21.
4.    Фізкультхвилинка
V.    УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додаток нас. 12)
VI. Підбиття підсумків. Укр. мова 2 клас. Голосні звуки
—  Продовжіть речення:
•   Звуки ми... (вимовляємо, чуємо).
•   Букви ми... (бачимо, читаємо, пишемо).
—  Скільки букв в українській абетці? (33)
—  Як поділяються всі звуки української абетки? (На голосні і приголосні.)
—  Скільки голосних звуків в українській мові? (6 звуків.)
—  Як визначити кількість складів у слові?
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 21, вправа 54.

ДОДАТОК ДО УРОКУ 
1.     Вимовляй правильно!
—  Прочитайте скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки.
•   Наша Міла рук не мила, За сніданок вранці сіла. Загукали дітки хором:
— З милом рук не мити —сором!
— Та не бійся, мила Міло, Тільки руки вимий з милом.
•   Заіскрились в лузі роси. Заспівали в росах коси, і синочкові не спиться, коли в тата косовиця.
Л. Куліш-Зіньків
2.     Робота в парах
—  Випишіть зі скоромовок по п'ять слів у два стовпчики: в перший — двоскладові слова, а в другий — трискладові.
—  Зробіть висновок, доповнивши речення. У слові стільки складів,...
3.     Гра «Добери слово»
—  До кожного з поданих слів доберіть такі, що відрізняються лише голосним звуком.
Зразок. Слава — слива.
Булка — ... (білка)       нірка — ... (нирка)
дим — ... (дім)              лис — ... (ліс)
крук — ... (крик)          лук — ... (лак)
бак — ... (бік)               лад — ... (лід)
сила — ...(сіла)             мир— ...(.мур)
—  Запишіть слова, підкресліть букви, якими розрізняються ці слова. До слова дим доберіть спільнокореневі слова — назву ознаки та назву дії.