укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2014 » Лютий » 18 » Укр. мова 2 клас. Урок 77. Спостереження за значенням спільнокореневих (споріднених) слів
16:31
Укр. мова 2 клас. Урок 77. Спостереження за значенням спільнокореневих (споріднених) слів

Укр. мова 2 клас. Урок 77. Спостереження за значенням спільнокореневих (споріднених) слів

Мета: ознайомити учнів з поняттям «спільнокореневі слова»; вчити знаходити серед поданих слів спільнокореневі; розвивати увагу до лексичного значення слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.

Хід уроку Укр. мова 2 клас. Спостереження за значенням спільнокореневих слів
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.     Каліграфічна хвилинка
Аб бе орт фе ель ел
2.     Словниковий диктант
Абетка, портфель, лелека.
3.     Слухання вірша
ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ ЗВІРІ
Ворон каже воронятку:
— Мій біленький.
Слон говорить слоненятку:
— Мій маленький. Заєць каже зайченяті:
— Мій хвостатий. Гуска шепче гусеняті:
— Мій крилатий.
Лев говорить левенятку:
— Мій ласкавий.
Лис говорить лисенятку:
— Мій лукавий.
М. Сингаівський
— Про яких тварин ідеться у вірші?
— Запишемо їхні «сімейки», родини. 
Ворон, воронятко.
Слон,слоненятко. 
Заєць, зайченя.
Гуска,гусеня. Лев, левеня. Лис, лисеня.
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як називаються такі слова.
IV.   СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 116)
Вправа 1
— Прочитайте текст. Чи є гусята племінниками гусені? Чому?
—  Випишіть із тексту слова, які вказують на родину гусака. Ці слова підкреслені. Яка частина в них спільна? Підкресліть.
— Слова, які об'єднані одним значенням,— це слова-«родичі», або споріднені слова. Спільна частина споріднених слів називається коренем.
Вправо 2
— Прочитайте слова кожного рядка.
— Спишіть, вилучивши слово, яке не є «родичем». Морелі — сорт абрикоси, вишні з дрібними плодами.
— Споріднені слова, у яких є спільний корінь, називаються спільнокорене-вими.
Прочитайте на с. 117, як визначати корінь.
Вправо З
— Прочитайте текст. Про що ви дізналися з цього тексту?
—  Спишіть текст, уставляючи пропущені букви. Підкресліть споріднені слова. Позначте корінь у кожному слові.
—  Назвіть букви, які ви вписали. Яка буква не має звука? Яка буква позначає два звуки?
— До підкресленого слова доберіть споріднене, яке відповідає на запитання хто? Складіть і запишіть із ним речення.
Фізкультхвилинка
V.    УЗАГАЛЬНЕННЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1.     Робота над скоромовкою
— Запишіть скоромовку. Підкресліть споріднені слова. Воронапроворонилавороненя.
— Чим цікаві слова у реченні? (Вони споріднені.)
— Який корінь у цих словах? Позначте його.
2.    Гра «Об'єднай родину»
— Доповніть «родини» тварин спорідненими словами. Запис на дошці:
Заєць — зайченя — зайченята. (Як називають маму зайченят?) 
Лисиця — лисеня — лисенята. (Хто є татусем у лисячому сімействі?) 
Вовк — вовченя — вовченята. (Як називають маму у вовчому сімействі?) 
Ведмідь — ведмежа — ведмежата. (Хто мама у ведмежат?) 
їжак — їжаченя — їжачата. (Як називають маму їжачат?)
— Спишіть 2 рядки за вибором.
VI. Підсумок уроку. Укр. мова 2 клас. Спостереження за значенням спільнокореневих слів
— Як називаються слова-родичі? Наведіть приклади.
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 117, завдання після вправи 3.