укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2014 » Серпень » 21 » Велика грецька колонізація
16:21
Велика грецька колонізація

Велика грецька колонізація

1. Що таке Велика грецька колонізація і в яких напрямках нона відбувалася?
У 8-6 ст. до н. є. греки колонізували узбережжя Середземного та Чорното морів. Про розмах переселень свідчить І кількість закладених греками поселень (кілька сотень), і кількість переселенців (близько 2 млн осіб). Саме тому вчені називають це переселення Великою грецькою колонізацією.
До переселення на чужину греків спонукали різні причини. Настав час, коли земля вже не могла прогодувати всіх, а вільних ділянок у Греції бракувало. Тож багато хто з греків, потерпаючи від злиднів на батьківщині, шукав краї, де міг би зажити багатшим життям. Хтось сподівався закладати міста — своєрідні торговельні бази, використовуючи які прагнув збувати у віддалені землі вироби грецьких майстрів. Хтось сподівався знайти джерела сировини для свого ремесла. Сприяла колонізації й боротьба між аристократами та демосом.
Грецька колонізація відбувалася в трьох основних напрямках. Найбільше колоній виникло на захід від Еллади: у Південній Італії та на острові Сицилія, а також на узбережжі сучасної Франції та Іспанії. Першою колонією на цих землях стало місто Куми (Італія), закладене в середині 7 ст. до н. є. Невдовзі виникли інші колонії: Сиракузи, Регій, Тарент (єдина колонія Спарти), загалом близько 500.
Не менш потужним був й інший напрямок колонізації - північно-східний. Спочатку греки опановували узбережжя Фракії та землі біля проток між Середземним і Чорним морями. Потім було заселено північне узбережжя Малої Азії. Після колонізації цих земель елліни почали організовувати поселення в Західному та Північному Причорномор'ї.
Повільніше відбувалася грецька колонізація в південному напрямку. Фінікійська держава намагалася не допустити появу грецьких колоній на півдні. Проте греки закладали не самостійні колонії, а торговельні поселення, підпорядковані місцевим правителям.
2. Коли її де виниклії найважливіші грецькі міста-колонії в Північному Причорномор'ї та Криму?
Появу перших грецьких поселень у Пів-     J^t нічному Причорномор'ї відносять до середини 7 ст. до н. є.
У колонізації Північного Причорномор'я велику роль відіграло грецьке місто Мілет, розташоване в західній частині Малої Азії, адже більшість грецьких міст-колоній на північному узбережжі Чорного моря засновано вихідцями саме із цього міста.
Першою грецькою колонією на півдні України вважають поселення на острові (за тих часів - півострові) Березань неподалік сучасного міста Очакова Миколаївської області. Мілетяни почали облаштовувати його в середині 7 ст. до н. є. Поселення називалося Борисфенідою (від грецької назви р. Дніпра - Борисфен). Протягом 6-5 ст. до н. є. грецькі переселенці опанували все узбережжя Чорного моря. їхні міста на північному узбережжі скупчувалися в чотирьох регіонах - у пониззі Південного Бугу та Дністра, на Керченському півострові та на Південно-Західному березі Криму. Так, біля гирла р. Тірас (Дністер) виникла Тіра (на місці сучасного Бі л города -Дністровського), на правому березі Бузького лиману - Ольвія (біля сучасного с. Парутине Миколаївської області). До найважливіших грецьких колоній належить і Херсонес Таврійський (на території сучасного Севастополя). Щоправда, постало те місто трохи згодом - наприкінці 5 ст. до н. є.
На берегах Керченської протоки, яку греки називали Боспором Кімерійським, від 7 ст. до н. є. були засновані Пантикапей (сучасна Керч), Феодосія, Німфей, Мірмекій, Тірітака, Фанагорія тощо. Близько 480 р. до н. є. там виникло Боспорське царство, об'єднавши понад 20 грецьких міст. Столицею держави був Пантикапей.
3. Що визначало життя греків у Північному Причорномор'ї та Криму?
Прибувши здалеку, греки прагнули влаштуватися на нових місцях так, щоб їм ніщо не нагадувало про розлуку з рідною Елладою. Отож кожна колонія була ніби копією, двійником грецького міста, з якого прибули колоністи. Не були винятком і грецькі міста-колонії Північного Причорномор'я. У них майже цілком відтворено особливості державного, господарського та культурного життя Давньої Греції. Освоєння греками північного узбережжя Чорного моря відбувалося мирно, адже колоністи селилися на незайманих землях - власне, на прибережній смузі вздовж моря та лиманів, що не перевищувала завширшки 10 км. Місцеві мешканці не зачіпали прибульців, поступово налагоджуючи з ними торговельні контакти.
Кожне грецьке місто на узбережжі Чорного моря забудовувалося за планом і відповідало законам містобудування материкової Греції. Усі великі міста були оточені міцними оборонними мурами з вежами та мали укріплені гавані. Усередині вони  поділялися на квартали. У центрі міста розташовувалася головна площа - агора, поряд з нею - священне місце з храмами, капищами, жертовниками. Навколо головної площі споруджували важливі громадські будівлі. У деяких містах їх розташовували на укріпленому пагорбі - акрополі. Будинки зводили з каменю, стіни тинькували, дах накривали черепицею. Місцевою особливістю північ ночорноморських міст були підвальні житлові приміщення. Вулиці закладали прямими. Вони перетиналися під прямим кутом або розходилися променями. їх забруковували каменем або череп'ям. Уздовж вулиць прокладали каналізаційні труби. Були в грецьких містах і водогони.
Кожне місто мало сільськогосподарську округу - хору. Хори складалися з невеличких поселень або й містечок, мешканці яких жили з городництва та садівництва, вирощуючи сільськогосподарську продукцію на продаж.
Оцініть себе
1. Копи та в яких напрямках відбувалася Велика грецька колонізація?
2. Чим була спричинена Велика грецька колонізація?
3. Коли та за яких обставин Північне Причорномор'я було залучене до грецького світу?
4. Як забудовувалися грецькі колонії Північного Причорномор'я та Криму?
Чому міста-колонії Північного Причорномор'я та Криму називають сколком грецького світу? Наведіть 4-5 аргументів на користь цієї думки.