укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » Статті » Учебники

загрузка...
Як добувають корисні копалини

Як добувають корисні копалини

Чи знаєш ти, звідки привозять на будівельний май-данчик пісок?
Чи доводилося тобі бачити, як видобувають корисні копалини?
Ти вже знаєш, що одні корисні копалини залягають біля поверхні Землі, інші розташовані на великій глибині, тому способи їх видобутку різні. Наприклад, торф видобувають своєрідним способом. Раніше його добували спеціальними лопатами, металева частина яких була зігнута під прямим кутом. Нарізані ними торф’яні «цеглини» складали пірамідою для сушіння. Тепер перед розробленням торф’яні поклади осушують за допомогою спеціальних каналів, а також очищують від дерев і кущів. Потім підсушений і вирівняний шар торфу подрібнюють спеціальними машинами, висушують і збирають у тюки (мал. 31).
Для видобутку нафти колись копали глибокі колодязі і діставали з них нафту, як воду. Копати їх було надзвичайно важко. Перебувати там можна було не більше ніж 5 хвилин через отруйні гази. Пізніше почали бурити свердловини.
Мал. 32. 1. Бурильна нафтова свердловина. 2. Бурова платформа
Тепер на місцях залягання корисних копалин буду¬ють спеціальні установки та вишки (мал. 32, 1). Для добування нафти з морського дна споруджують бурові платформи (мал. 32, 2). Вони плавають на морі або
кріп ляться на вбитих у дно палях. Працювати на них небезпечно. Сильний шторм мо же пошкодити таку платформу. Природний газ добувають так, як і нафту, у свердловинах.
Найбезпечніший і найдешевший відкритий спосіб видобування корисних копалин – у кар’єрах. Спочатку екскаватори з великими ковшами знімають гірські породи, які закривають вугільні чи сланцеві пласти. По¬тім інші потужні екскаватори заввишки з тринадцяти-поверховий будинок вантажать копалини у вагони. Цим способом у світі добувають майже половину всьо¬го вугілля і сланцю (мал. 33, 1).
Тверді корисні копалини, які залягають на великій глибині в надрах Землі, добувають за допомогою спорудження підземних шахт (мал. 33, 2). Найчастіше таким способом добувають вугілля. Шахтний спосіб видобутку корисних копалин вважається найбільш небезпечним для життя робітників таких підприємств.
Отже, видобування корисних копалин - дуже складна робота.
Словничок. Корисні копалини, кар’єр, шахта, сверд ловина.
Перевір себе
1. Що таке корисні копалини? Поясни, чому їх так назвали.
2. Наведи приклади корисних копалин. Як їх використовує людина?
3. Які способи видобутку корисних копалин тобі відомі? Розкажи про один з них.
4. Порівняй шахтний спосіб видобутку корисних копалин і кар’єрний. Чим вони відрізняються?
5*. Як ти гадаєш, яке вугілля буде дорожчим - те, що видо-бували в шахті чи в кар’єрі? Поясни чому.
Робота в парі. Подумайте і назвіть корисні копалини, які можна побачити у вас удома. Яка від них користь для вашої сім’ї?
Для допитливих
Кам’яну сіль добувають у так зва-них соляних шахтах (мал. 34). Раніше сіль дуже дорого цінувалася. За один кілограм солі платили сріблом.
Нині соляні шахти використовують для лікування багатьох хвороб.
Дослідницький практикум
які корисні копалини є у моєму краї?
завдання. Використовуючи різноманітні джерела інформації, дізнайся, які корисні копалини добувають в околицях твого міста (села). Склади розповідь про одну з них за планом:
1. Назва корисної копалини.
2. Яким способом її добувають?
3. Як цю корисну копалину використовують люди?
Підготуй комп’ютерну презентацію про одну з корисних копалин, яку добувають у твоєму краї.
Висновки
Корисні копалини - це природні утворення, які людина добуває з надр або з поверхні Землі і використовує в різних цілях. Для видобутку рідких корисних копалин будують свердловини. Тверді корисні копалини добувають у шахтах і кар’єрах. Відкритий спосіб (кар’єрний) - найбільш безпечний.
ПРАКТИЧНА РОБОТА
ознайомлення з колекцією корисних копалин Обладнання: колекція корисних копалин, лупа.
Хід роботи
1. Розглянь уважно запропоновані зразки корисних копалин. Замалюй їх у зошиті. Зроби правильні підписи.
2. Склади опис одного із зразків, звернувши увагу на такі ознаки:
назва; колір; чи має блиск; чи прозорий; твердий чи пухкий; чи розчиняється у воді; де використовують.
Категорія: Учебники | Додав: keydatch (20.01.2014)
Переглядів: 14092 | Теги: природоведение 3 класс, природоведение 3 кл Гильберг учебни, природознавство 3 кл Гільберг, 3 класс учебники 2014