укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » Статті » Учебники

загрузка...
Як нагрівається повітря над суходолом і водною поверхнею

Як нагрівається повітря над суходолом і водною поверхнею 

Пригадай, як нагрівається повітря.
Сонячними променями повітря нагрівається дуже погано. Подумай чому.
Основне джерело нагрівання нижніх шарів повітря – це тепло від поверхні Землі. Удень, коли Сонце випромінює багато світла і тепла, земна поверхня нагрівається. Від неї тепло передається повітрю, яке стає теплішим. Уночі поверхня втрачає тепло, тому стає холоднішим і повітря. 
Пригадай, яку властивість має тепле повітря, а яку – холодне.
Тепле повітря легше, тому піднімається вгору (мал. 21). На його місце опускається важке холодне повітря, яке потім теж нагрівається і піднімається вго¬ру. Отже, повітря постійно рухається. Разом з переміщенням повітря тепло переноситься від більш нагрітих шарів повітря до менш нагрітих.
Пригадай, як нагрівається земна поверхня.
У зв’язку з тим, що нагрівання і охолодження поверхні Землі вдень і вночі, в теплу і холодну пори року різне, температура повітря теж змінюється впродовж доби та року.
Чи відрізняється температура повітря ранком, удень і ввечері? Суходіл швидко нагрівається, але і швид ко охолоджується. Тому ввечері і вночі температура нижча. На відміну від суходолу, вода нагрівається повільно, довго зберігає тепло і повільніше віддає його повітрю. Ти це теж міг помітити, відпочи ваючи біля річки чи на морі. Вранці і навіть ополудні температура води нижча, ніж увечері. Отже, над суходолом удень тепліше, а вночі холодніше, ніж над водною поверхнею.
Моря, океани і великі озера в теплу пору року накопичують у своїй товщі значну кількість тепла. У зимовий час вони віддають тепло повітрю. Тому повітря над водними поверхнями взимку тепліше, ніж над суходолом.
Словничок.  Нагрівання  та  охолодження  повітря, нагрівання та охолодження води.
Перевір себе
1. Поясни, чому ранком температура повітря нижча, ніж удень.
2. Що швидше нагрівається - суходіл чи вода? Поясни чому.
3. Поясни, чому в спекотний день так приємно відпочивати біля водойм.
4. Поясни, чому зими на територіях,  розташованих біля моря, значно тепліші.
Робота в парі. 
Виміряйте температуру повітря впродовж дня: о 8-й, 12-й, 16-й, 20-й годинах. Що ви помітили? Поясніть отримані результати.
Для допитливих
Міста впливають на температуру повітря. У літню пору жит¬лові будівлі, різні міські споруди, дорожні покриття, нагріваючись, віддають своє тепло повітрю. Тому температура повітря в місті завжди вища, ніж на околицях. Найбільша ця різниця у вечірні години, коли будівлі і споруди, сильно нагрівшись удень, поступово віддають своє тепло повітрю.
Висновки
Суходіл швидко нагрівається, але швидко й охо-лоджується. Вода повільніше нагрівається, зате дов ше зберігає тепло і повільніше віддає його повітрю. Унаслідок цього над сухо долом удень тепліше, а вночі холодніше, ніж над водною поверхнею.

Категорія: Учебники | Додав: keydatch (20.01.2014)
Переглядів: 13696 | Теги: природознавство 3 кл Гільберг, природоведение 3 класс, 3 класс учебники 2014, природоведение 3 кл Гильберг учебни