укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » Статті » Учебники

загрузка...
Квіткові рослини. Розмноження квіткових рослин

Квіткові рослини. Розмноження квіткових рослин

Пригадай, які органи є у квіткових рослин. Для чого рослині потрібна квітка?
На Землі налічують близько 240 тисяч видів квіткових рослин. Вони ростуть на Півночі, у тропіч них лісах і пустелях, у низинах і горах. Багато квіткових рослин росте у воді.
Квіткові рослини мають різні розміри. Наприклад, австралійський евка ліпт росте до 100 м у висоту, товщина його стовбура сягає 20 м. А ряска не перевищує дов жини 1–2 мм (мал. 65, 1, 2). Одні квіткові рослини, наприклад зірочник серед¬ній, живуть декілька місяців, а інші, наприклад мо¬гутні дуби, – сотні років (мал. 65, 3, 4).
Тобі відомо, що квіткові рослини мають усі органи: корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням. Квіт¬ка є органом розмноження квіткових рослин. Плід з насінням утворюється з квітки лише після запилення пилком. Як це відбувається в природі?
Тобі напевне доводилося бачити сонячної днини бджіл, джмелів, метеликів, які літають над квітками. Вони живляться солодким соком - нектаром. Кома¬хи не лише здобувають собі поживу, а й запилюють квітки.
У квітках, крім нектару, є пилок - дуже дрібні порошинки. Коли бджола сідає на квітку, пилок залишається на її кошлатому тільці. Перелітаючи на іншу квітку рослин того самого виду, бджола переносить на неї пилок - запилює квітку. Із запиленої квітки почи¬нає розвиватися плід з насінням.
Бджоли, джмелі, метелики - це комахи-запилювачі. Вони допомагають рослинам розмножуватися.
Рослини, у яких квітки маленькі і непомітні, без запаху і нектару, допомагає запилювати вітер. Він переносить легенький дрібний пилок з квітки на квітку. Вітрозапильні рослини - дуб, вільха, береза, осика, ясен, граб, ліщина. Вітром запилюються також жито, пшениця, овес, ячмінь, кукурудза.
Плоди захищають насіння. Вони сприяють його роз-повсюдженню на далекі відстані.
На малюнку 66 розглянь плоди. Поміркуй, як вони поширюються. Як вони пристосовані до цього?
У плодів клена, липи, берези є крильця, а в плодів кульбаби - парашутики. Ці плоди розповсюджуються за допомогою вітру. У плодів лопуха є маленькі гачечки.
Ними плоди чіпляються за шерсть звірів, одяг людини і розносяться повсюди.
Соковиті плоди яблуні, малини, черемхи поїдають звірі і птахи. Разом з послідом неперетравлене насіння викидається далеко від дорослої рослини.
Отже, рослини поширюються за допомогою вітру, води, тварин, людини.
Словничок.   Пилок,   нектар,   запилення,   комахи-запи лювачі.
Перевір себе
1. Наведи приклади квіткових дерев, кущів, трав’я нистих рослин.
2. Як відбувається запилення в рослин?
3. Що відбувається після запилення?
4. Назви рослини, які запилюються комахами.
5. Назви рослини, які запилюються вітром.
6. Які пристосування для розповсюдження мають плоди?
Робота в парі. Якось учені провели такий дослід. На груші перед початком цвітіння вибрали дві гілки з однаковою кількістю пуп’янків. Одну гілку накрили шматком марлі, щоб на неї не сідали бджоли, а іншу - залишили відкритою. На гілці, яка була відкритою і до квіток якої прилітали бджоли, утворилося 33 плоди груші. А на гілці під марлею - жодної. Чому так трапилося?
Практичне завдання
За допомогою досліду переконайся у тому, що рослини ростуть і розвиваються.
Візьми кілька насінин квасолі, замочи їх у невеликій кількості води. Коли насіння набрякне, висади кожну насінину в окремий стаканчик, заповнений зволоженим ґрунтом, на глибину 2-3 сантиметри. Періодично зволожуй ґрунт у стаканчику відстояною водою.
За кілька днів у кожному із стаканчиків проклюнуться молоді паростки, зародиться нове життя. Доглядай за паростка-ми, не забувай зволожувати ґрунт. Паростки знадобляться тобі для наступних дослідів.
Висновки
Квіткові рослини - найпоширеніша група рослин на Землі. Серед квіткових рослин є дерева, кущі, трави. Більшість рослин розмножується насінням. Плоди з насінням утворюються замість квітки після запилення. Вони поширюються за допомогою вітру, тварин, людини.
Категорія: Учебники | Додав: keydatch (20.01.2014)
Переглядів: 9821 | Теги: природоведение 3 класс, Яркостная маска, природознавство 3 кл Гільберг, 3 кл учебники 2014