укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » Статті » Учебники

загрузка...
Поняття про гірські породи, їхня різноманітність

Поняття про гірські породи, їхня різноманітність

Пригадай, які ти знаєш гірські породи.
Земля складається з 2000 різних гірських порід. Хоча за ними закріпилася назва «гірські», але розта шовані вони скрізь, зокрема й на рівнинах під шаром ґрунту.
Людину здавна цікавило: звідки посеред поля взялися валуни, що за чудернацькі скелети тварин іноді викопували із землі або знаходили відбитки невідомих рослин на гірських породах, як морські черепашки опинилися високо в горах? Гірські породи утворилися в різних умовах. Тому вони відрізняються між собою будовою, твердістю, кольором і багатьма іншими властивостями (мал. 30). Одні з них зустрічаються в природі у твердому стані, інші - у рідкому та газоподібному. Граніт, вапняк, крейда, кам’я не вугілля - це тверді гірські породи. Нафта міститься в надрах Землі у вигляді маслянистої рідини, а природний газ відповідно має газоподібний стан. Вода - це теж гірська порода.
Пригадай, що тобі відомо про ці гірські породи.
Одні гірські породи знаходяться близько біля поверхні, інші - на великих глибинах. Наприклад, торф видобувають з поверхні землі. Він утворюється у місцях заростання водойм або внаслідок заболочування території. Близько до поверхні Землі розміщується пісок і глина. Нафта утворюється на глибині 2-3 км, переважно на дні морів. Тому її шукають там, де колись були моря. Є гірські породи, які залягають на глибині 10-15 км.
Місце, де породи залягають у великій кількості, на-зивають родовищем.
Пошук родовищ гірських порід ведуть геологи за допомогою різної сучасної техніки.
Геолог – це людина, яка вивчає і шукає гірські породи.
Люди здавна використовують гірські породи для власних потреб. Наприклад, для будівництва доріг, будинків, пам’ятників, мостів потрібні камінь, пісок, глина, вапно. Для того щоб виготовити машини, потрібні чавун, сталь, алюміній, мідь. Їх виплавляють із залізної руди.
Під час приготування їжі людина використовує сіль, а для підігріву води, опалення будинків – газ, кам’яне вугілля, торф. Більшість посуду виготовляють з глини.
Гірські породи, які люди видобувають із глибин землі і використовують для своїх потреб, називають корисними копалинами.
Словничок. Гірські породи, родовище, геолог, корисні копалини.
Перевір себе
1. Наведи приклади гірських порід. Які з них є у твоєму краї?
2. У яких станах зустрічаються гірські породи у природі? Наведи приклади.
3. Наведи приклади корисних копалин.
4. Наведи приклади використання гірських порід.
5*.Підготуй розповідь про професію геолога. Чому її вва-жають романтичною?
Робота в парі. Наведіть приклади корисних копалин, які бувають у природі в різних станах. Заповніть таб личку за зразком:
Назва корис-ної копалини
Стан
твердий
рідкий
газоподібний
Для допитливих
Учені виявили, що деякі рослини можуть виконувати роль геологорозвідників. Ось розрослися лісові фіалки. Геологи зна¬ють: тут можна шукати цинк. Інший «друг» геолога – польовий хвощ. Він підказує: тут, можливо, є золото.
Висновки
Земля складається з гірських порід, які в природі бувають у трьох станах: твердому, рідкому і газоподібному. Гірські породи залягають на різній глибині. Місце їх залягання називають родовищем. Пошук гірських порід - справа геологів. Гірські породи, які люди використовують для своїх потреб, називають корисними копалинами.
Категорія: Учебники | Додав: keydatch (20.01.2014)
Переглядів: 6104 | Теги: природоведение 3 класс, природоведение 3 кл Гильберг учебни, природознавство 3 кл Гільберг, 3 класс учебники 2014