укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » Статті » Учебники

загрузка...
Робота води в природі

Робота води в природі

Які стани води тобі відомі? У яких станах вода час-тіше буває у природі?
Пригадай, що таке конденсація.
Вода на Землі перебуває в безперервному русі.
Розглянь малюнок 15 і поясни, яке явище на ньому зображено. Що означають стрілки? Під дією сонячних променів вода випаровується з поверхні суходолу, океанів, морів, різних водойм. Водяна пара піднімається вгору, де утворюються хма¬ри. Там вона охолоджується. Відбувається конденсація - перехід водяної пари в рідкий стан.
Вітер переносить хмари з одного місця на інше. Наприклад, вода, яка випарувалася з океану, опиняється над суходолом і випадає дощем або снігом, поповнюючи річки, озера, ставки. З річки вода знову повертаєть¬ся до океану. Отже, завдяки здатності води переходити з одного стану в інший під дією Сонця відбувається круго обіг води в природі.
Кругообіг води виконує величезну роботу, переносячи вологу та різні речовини (пісок, глину, вапняк, каміння, солі та ін.) з однієї ділянки земної поверхні на іншу. Внаслідок цього утворюються яри, ущелини, пе¬чери.
Ущелини утворюються в результаті дії гірських річок (мал. 16). У нашій країні ущелини є в гірських місцевостях (у Криму, у Карпатах) та на Поділлі (ущелини р. Смотрич, м. Кам’янець-Подільський).
В утворенні печер теж головну роль відіграє вода. Вона просочується крізь глибокі шари кам’яної солі, гіпсу, вапняку, розчиняє й виносить їх. Так усередині гір утворюються порожнини – печери (мал. 17).
У багатьох місцях на землі утворюються яри. Прослідкуємо за крапельками дощу, які падають на зем¬лю. Пішов теплий дощ. Його рідкі великі краплі важко падають на пухку землю. Придивися і ти побачиш ямки, які вони залишають після себе.
Раптом дощ пішов сильніше, і краплі вже не просочуються в ґрунт, а стікають маленькими струмочками. На їхньому шляху встають стеблини густої трави. Вони розбивають струмочки на частини, не даючи їм злитися у великі струмки.
На схилі, де немає зеленої трави, дощові краплі заглибилися і зробили улоговинку – промоїну. Кожен наступний дощ поглиблює і подовжує цю про моїну. Поступово промоїна простягується через весь схил. Так утворюється яр (мал. 18).
Щоб запобігти утворенню яру, на схилах висаджують дерева і чагарники, що швидко ростуть, висі вають трави. Своїм корінням вони скріплюють землю і не дають їй руйнуватися, розмиватися дощовими водами.
Словничок. Промоїна, яр, ущелина, печера.
Перевір себе
1. Розкажи, яку роботу виконує вода в природі.
2. Назви причини утворення печер та ущелин.
3. Чи доводилося тобі бачити яр? Розкажи, як він утво-рився.
4. Де швидше утвориться яр - на зораному полі чи луці, де ростуть густі трави? Поясни чому.
5. Розкажи, чому потрібно боротися з ярами. Якої шкоди завдають вони господарству?
Робота в парі. Запропонуйте заходи щодо боротьби з ярами. Кожну свою дію обґрунтуйте.
Для допитливих
Утворенню ярів у давні часи сприяли самі люди. Земля була поділена на дрібні ділянки. Власники ділянок обкопували їх з усіх боків глибокими канавами, щоб відокремитися від сусідніх ділянок. Із цих канав із часом утворювалися яри.
і Висновки
Вода в природі виконує величезну роботу, зволожуючи різні ділянки Землі та переносячи різні речовини з однієї місцевості на іншу. Вода може бути руйнівником, утворюючи яри, ущелини, печери. Утворенню ярів можна запобігти, висаджуючи рослини.
Категорія: Учебники | Додав: keydatch (20.01.2014)
Переглядів: 6204 | Теги: природоведение 3 класс, природоведение 3 кл Гильберг учебни, природознавство 3 кл Гільберг, 3 класс учебники 2014