укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » Статті » Учебники

загрузка...
Види корисних копалин

Види корисних копалин

Назви корисні копалини та предмети, які з них виготовляють.
Усі корисні копалини поділяють на три великі групи: руди металів, або рудні корисні копалини, горючі корисні копалини і будівельні.
Найбільшу групу корисних копалин становлять руди металів, що складаються з металу (заліза, міді, цинку, золота, срібла і т. д.) і різних домішок. Залізна руда схожа на камінь (мал. 35). Вона бурого або червоного кольору, важка і тверда. Її видобува ють у шахтах і відкритим способом - у кар’єрах. У спеці альних печах із
залізної руди виплавляють чавун і сталь. Потім з них виготовляють верстати, трактори, автомобілі, потяги та ін.
Горючі корисні копалини під час горіння виділяють тепло. До них відносять торф, буре та кам’яне вугілля, нафту і природний газ.
Пригадай, як добувають торф.
Торф бурого кольору, м’який, крихкий, ламається, легший за воду, тому не тоне в ній (мал. 36). Сухий торф горить тьмяно, утворює багато диму. Його використовують як паливо. Після згоряння торфу залишається багато попелу. Також торф використовують як підстилку для свійських тварин (корів, овець і т. д.) та як добриво для полів.
Кам’яне вугілля (мал. 37) використовують як паливо на електростанціях, заводах, у побуті. За його допомогою виготовляють ліки, парфуми та інші речовини. В Україні значні поклади кам’яного вугілля є в Донецькій області.
Пригадай, у якому  стані  зустрічається  у  природі нафта.
Нафта - масляниста темно-бура рідина (мал. 38). Колір нафти залежить від її складу і змінюється від світло-коричневого до чорного. Нафта легша за воду. Вона горить кіптявим полум’ям і виділяє біль¬ше тепла, ніж кам’яне вугілля. З нафти   виготовляють   безліч   корисних   речей,   таких   як   бензин, гас, машинні  масла, пластмаса, штучний каучук, син тетичні волокна, фарби, лаки, ліки, асфальт і багато іншого. В Україні нафту видобувають поблизу Карпатських гір.
Природний газ - це теж корисна копалина. Він безбарвний, з ледве відчутним запахом. Він легший за повітря, від вогню спалахує. Під час горіння виділяє багато тепла. З газу отримують пластмаси, штучний каучук, з якого виготовляють гуму. Від родовищ газу на багато кілометрів тягнуться газопроводи, по яких він надходить у великі міста та села. В Україні родовища газу є поблизу Карпат, у Криму, на дні Чорного моря.
Будівельні корисні копалини - граніт, мармур, вапняк, глина, пісок, гіпс.
Граніт - це складна корисна копалина. Назва по ходить від грецького слова «гранум», що означає зерно. Граніт складається із зерен трьох мінералів -польового шпату (червоного кольору), кварцу (світлосірого) і слюди (чорного кольору) (мал. 39). Граніт і мармур використовують для облицювання будівель, станцій метро.
Вапняк-черепашник утворився зі скам’янілих черепашок давніх морських молюсків. Плити, вирізані з вапняку-черепашнику (мал. 40), мають красиву візерункову поверхню. Їх використовують для облицювання будівель як всередині, так і зовні.
Глина і пісок необхідні для виготовлення цементу, бетону, цегли.
Подумай, де використовують гіпс.
Запаси корисних копалин у надрах Землі не безмежні. З кожним роком вони зменшуються, оскільки потреби людей постійно зростають. Із часом запаси можуть вичерпатися.
Словничок. Руди металів, горючі корисні копалини, будівельні корисні копалини.
Перевір себе
1. На які групи поділяють усі корисні копалини?
2. Наведи приклади паливних корисних копалин. Що між ними спільного?
3. Розкажи, які корисні копалини називають будівельними. Чому вони отримали таку назву?
4. Знайди в колекції залізну руду. Опиши її. Розкажи, що з неї виготовляють.
5. Подумай і поясни, чому люди збирають металобрухт. Розкажи, як удома члени твоєї родини економлять корисні ко-палини.
Робота в парі. Знайдіть на карті України в шкільному атласі найбільші родовища кам’яного вугілля, нафти і газу.
Як їх позначають на карті? Умовні позначки замалюйте в зошиті.
Для допитливих
Ти вже знаєш, що нафта легша за воду. Ця її властивість іноді може призвести до великого лиха. Під час аварії на суднах, які перевозять нафту, вона розтікається тоненькою плів-кою, вкриваючи великі простори води, і завдає значної шкоди рослинному і тваринному світу морів і океанів, а також насе-ленню прибережних територій країн. Особливо від забруднення нафтою потерпають птахи. Крім того, наф та, яка є на поверх ні води, може загорітися. Із часом нафта у воді розкладається, але це тривалий процес. Учені розробили заходи, які допомагають збирати нафту з поверхні води. Для цього вико ристовують спеціальні речовини, які прискорюють розкла¬дання нафти.
Висновки
Усі корисні копалини поділяють на три великі групи: руди металів, або рудні корисні копалини, горючі корисні копалини і будівельні. На території України є родовища всіх груп корисних копалин, але запаси їх обмежені. Тому корисні копалини потребують економного використання.

Категорія: Учебники | Додав: keydatch (20.01.2014)
Переглядів: 9961 | Теги: природоведение 3 класс, природоведение 3 кл Гильберг учебни, природознавство 3 кл Гільберг, 3 класс учебники 2014