укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » Статті » Учебники

загрузка...
Вода - розчинник. Розчинні та нерозчинні речовини

Вода - розчинник. Розчинні та нерозчинні речовини

Тіла живої і неживої природи, тіла, створені людиною, складаються з речовин. Речовина - це те, із чого складається тіло. Скло, залізо, цукор, кухонна сіль, глина, деревина - усе це речовини. Вода теж речовина.
Зустрівши в лісі джерело, ми радіємо: «Яка чиста вода!» Однак у природі зовсім чистої води не¬має. Будь-яка вода - морська, річкова, дощова - це розчин.
Воду з розчиненою в ній речовиною називають розчином.
Навіть у дощовій воді, яку вважають найчистішою, є домішки, які потрапляють з повітря. Пригадай, яке чисте і свіже повітря після дощу. Це вода поглинула з повітря пил, кіптяву, вихлопні гази.
Морська вода - це розчин великої кількості різних речовин.
Усі розчини прозорі. Якщо у воді є нерозчинні частинки, вони роблять її каламутною.
Усі речовини можна розділити на розчинні і нерозчинні у воді.
Які речовини розчиняються у воді, а які - ні? Щоб відповісти на це запитання, проведи досліди.
дослід 1. У прозору склянку з теплою водою всип чайну ложку кухонної солі. Помішуй воду і спостерігай, що відбувається з кристаликами солі. Чи змінилася прозорість води? Її колір? Чи можна сказати, що сіль зникла (мал. 9)? Спро буй воду на смак.
дослід 2. Проведи такий самий дослід, але не із сіллю, а із цукром. Що ти спостерігав? Чи можна назвати цукор розчинною речовиною?
дослід 3. Спробуй розчинити у воді пісок чи крохмаль. Частинки цих речовин будуть плавати у воді, яка стає через них каламутною. Якщо воду відстояти, частинки піску, крохмалю осядуть на дно. При збовтуванні води вони піднімуться, а потім знову опустяться.
Тепер ти сам можеш узяти будь-яку речовину і пере вірити,  розчиняється вона у воді чи ні.  Якщо її частинки у воді стають невидимими, то це розчинна речовина (розчин однорідний). Якщо частинки пла¬вають у воді або осідають на дно, то це нерозчинна речовина. Властивість води розчиняти деякі речовини людина використовує у повсякденному житті, коли готує їжу: заварює чай, варить компот, супи, солить і консервує овочі.
Коли ми миємо руки, умиваємося або купаємося, коли перемо одяг, то теж використовуємо рідку воду та її властивість розчинника.
У воді також розчиняються гази, зокрема кисень. Організмам, що мешкають у воді, наприклад рибам, кисень, розчинений у воді, потрібен для дихання. Якби кисень не розчинявся у воді, то у водоймах не існувало б життя. Знаючи це, люди насичують киснем воду в акваріумі з рибками (мал. 10). Взимку прорубу¬ють ополонки, щоб риба не задихнулася під кригою.
Наведи власний приклад використання властивості води розчиняти речовини.
Вода розчиняє речовини, серед яких є як корисні для людини, так і шкідливі. Тому пити воду з невідомого джерела не можна. У народі є прислів’я: «Не всяка водиця для пиття годиться».
Словничок. Розчинник, розчин, розчинна речовина, нерозчинна речовина.
Перевір себе
1. Що називають розчином?
2. Наведи приклади розчинних у воді речовин.
3. Проведи дослід і доведи, що крейда не розчиняється у воді.
4. Розкажи, як властивість води розчиняти деякі речовини люди використовують у житті.
Робота в парі. Прочитайте і розв’яжіть задачу.
І «Їхав з ярмарки купець. Зупинився біля струмка води попи ти. Поклав мішечок із сіллю на пісок, а той візьми та й розв’яжись. Уся сіль на пісок висипалася. "Бути біді, - поду-мав купець, - що ж робити?” Думав він, думав і придумав - зі-брав сіль разом з піском, поклав у мішок і поїхав додому».
Про які властивості солі, піску і води купцеві було відомо?
Для допитливих
Метал олово - нерозчинна у воді речовина і не отруйна. Однак у старих і дуже кислих консервах, що містяться в мета-левих банках, можуть утворюватися розчинні шкідливі для людського організму речовини.
Висновки
Вода - добрий розчинник. Усі речовини можна поділити на розчинні і нерозчинні у воді. Воду з розчиненою в ній речовиною називають розчином. Усі розчини прозорі. До природних розчинів відносять: воду морів, океанів, солоних озер, мінеральних джерел.
Категорія: Учебники | Додав: keydatch (20.01.2014)
Переглядів: 20959 | Теги: природоведение 3 класс, природоведение 3 кл Гильберг учебни, природознавство 3 кл Гільберг, 3 класс учебники 2014