укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2015 » Квітень » 13 » § 22. Ознайомлення з професіями деревообробної промисловості
12:26
§ 22. Ознайомлення з професіями деревообробної промисловості

§ 22. Ознайомлення з професіями деревообробної промисловості

Опорні поняття: професії деревообробної промисловості, рамник (оператор пилорамних, циркульних та стрічкових верстатів з заготівлі пиломатеріалів), токар, фрезерувальник, виробник художніх виробів з дерева.
Лісоматеріали у вигляді пластин, дошок і брусків отримують шляхом розпилювання колод (мал. 88). Рамник навантажує колоди на візки, подає колоди в лісопильну раму і розпилює деревину. Перед початком розпилювання рамник повинен встановити пилки, перевіривши попередньо їх справність. У його обов'язки входить також визначення дефектів у роботі рами І правильності підготовки пил. Рамник працює переважно на відкритому повітрі, позмінно. Трудомісткі операції механізовані. Рамник повинен мати міцне здоров'я, витривалість, оскільки працювати доводиться в будь-яку погоду під відкритим небом. Для виконання основних І допоміжних операцій розпилювання йому потрібні міцні м'язи рук і ніг.
Рамник має бути уважним, акуратним, точним в роботі, досконало володіти правилами безпечної праці. Для успішного освоєння професії йому потрібні міцні знання фізики, математики, креслення в обсязі програми середньої школи.
Рамник повинен знати будову лісопильної рами, кінематичні схеми пристрою для руху пил, правила експлуатації рам, візків з механічним І гідравлічним управлінням, технологічний
процес вироблення пиломатеріалів, технологічні властивості деревини різних порід, правила розпиляння, установки пил І напрямних ножів. Рамник повинен вміти готувати лісопильні рами до роботи, встановлювати пили та напрямні ножі, подавати колоди до лісопильної рами і приймати готові пиломатеріали, розпилювати колоди на дошки, пластини і бруски.
На підприємствах деревообробної промисловості здійснюється механічна обробка деревини. Одна з провідних професій цієї галузі - професія верстатника токарних верстатів (мал. 89).
Від того, як він ставиться до справи, який рівень його майстерності, залежить міцність і довговічність столярно-будівельних виробів для зведення житлових будинків і промислових будівель, меблів для населення, їх надійність в експлуатації. На токарних верстатах, як І на металообробних, оброблювана заготовка обертається, тому дерев'яним виробам надають циліндричної або фасонної форми. Верстатник токарних верстатів виготовляє деталі складної конфігурації за креслениками, зразками та ескізами.
Верстатники токарних верстатів працюють у закритому приміщенні, переважно в дві зміни. У приміщенні цеху присутній деревний пил, температура повітря підтримується нормальна. Для роботи на токарних верстатах потрібна добра координація складних рухів рук. Робітникові треба мати хороші зір І слух, йому потрібна добре розвинена просторова уява, хороша пам'ять І широкий технічний кругозір. Треба бути уважним, акуратним і точним в роботі.
Оволодіти професією верстатника допоможуть глибокі та міцні знання основ фізики, хімії, креслення, математики. Верстатник токарних верстатів має добре знати технічні характеристики, будову і правила експлуатації токарного верстата, основи різання деревини, правила заточування і доведення різального інструмента, досконало володіти контрольно-вимірювальними засобами, знати будову спеціальних пристосувань, породи та якості деревини, призначеної для токарних робіт, технічні умови до виготовлення виробів,. Він повинен уміти виконувати токарні роботи при виготовленні виробів складної конфігурації за креслениками, зразками та ескізами.
Професія веретатішка фрезерно-копіювальних верстатів почесна і відповідальна. Вона є провідною професією на тих підприємствах, які випускають столярно-будівельні вироби для зведення житлових будинків і промислових будівель, меблі для населення. Фрезерувальники деревообробного виробництва працюють на фрезерних верстатах, призначених для виконання фальців, шпунтів, гребінок, обробки деталей з криволінійним, а також прямолінійним контуром (мал. 90).
На фрезерних верстатах проводиться прямолінійна та фасонна обробка деталей, щитів і рамок по зовнішньому контуру. Крім того, на цих верстатах можна здійснювати розпилювання, а також шипорізні, копіювальні та інші роботи. Робота виконується в закритому приміщенні, переважно в дві зміни. У цеху спостерігається деяка запиленість повітря деревної пилом, тому приміщення добре вентилюється, підтримується нормальна температура. Трудомісткі операції механізовані. Обслуговування деревообробних верстатів вимагає від робочого таких якостей, як акуратність, точність, уважність, обережність. Він повинен вміти встановлювати ріжучий інструмент, виконувати фрезерування прямолінійних і криволінійних деталей, плінтусів, карнизів, а також заглиблень для петель, тощо.
Виробник художніх виробів з дерева - людина, яка досконало володіє одним з видів народного декоративно-прикладного мистецтва - художньою обробкою дерева, що поєднує у собі творчі професії майстра-художника і майстра-виконавця різьби та розпису по дереву (мал. 91).
Професія виробника художніх виробів з дерева вимагає навичок у малюванні та кресленні, знання основ геометрії. Практично всі професії художнього спрямування вимагають від працівника в різноманітних умовах роботи, насамперед, високого емоційно-естетичного розвитку, вміння глибоко сприймати оточуючий світ.
Важливими є природні здібності до творчої діяльності, постійна цікавість до нового, здатність легко відмовлятися від стереотипів, звичного способу мислення, прагнення шукати і вміння знаходити нові шляхи І варіанти вирішення завдань.
До професійно важливих якостей виробника художніх виробів із дерева можна віднести наявність добре розвинених уяви, образного мислення і пам'яті, гострого зорового сприйняття, розвинутого окоміру та відчуття кольору. Поряд з цими вимогами, спеціальності такого типу передбачають високу художню культуру, розвинений художній смак.
Виробник художніх виробів Із дерева повинен мати здібності до точності, швидкості, зорово-моторної координації рухів рук, а також розвинену їх дотикову чутливість.
Досягти високого рівня майстерності у всіх деревообробних професіях допомагають такі особистісні якості, як акуратність, наполегливість, самостійність, врівноваженість, терплячість та працьовитість.
Чи добре засвоїли?
1. Які професії деревообробної промисловості ви знаєте?
2. Чим характеризується діяльність оператора пилорамного устаткування?
3. Які професії творчого характеру пов'язані з деревообробкою?

Відповіді ГДЗ 7 клас з геометрії
Нові підручники 7 клас за новою програмою 2015 року з алгебри