Деталь. Подрібненість
Створюючи графічний чи живописний твір, скульптуру чи твір декоративного мистецтва, пейзаж чи натюрморт, ми весь час стикаємося з одними й тими самими поняттями. Отже, вони спільні для всіх видів і жанрів мистецтва. Це справді так, адже вони стосуються не так самого мистецтва, як відчуттів людини, яка сприймає твір мистецтва.
Деталь (франц. detail - подробиця) - частина композиції, яка складається з декількох елементів. Наприклад, складки одягу на античній статуї с художньою деталлю цієї скульптури. Проте якщо ця скульптура ненароком розіб'ється, то перетвориться на звичайні уламки, які не назвеш деталями скульптури.
Під час роботи над мистецьким твором художник може працювати окремо над деталями або займатися деталізацією. На деталі звертають також увагу під час виготовлення копій, під час фотографування чи реставрації творів мистецтва. В архітектурі також особливе значення мають архітектурні деталі.
Художники в своїй творчості застосовують деталізацію, щоб з маленьких, яскравих, характерних частин створити цілісний художній образ. Митець ніби привертає увагу глядача до певних подробиць, деталей, які, на його думку, мають розкрити зміст твору. Цим деталізація як композиційна риса відрізняється від подрібненості.
Подрібненість створює враження набору окремих елементів, що заважає глядачу сприймати твір мистецтва як цілісний образ. Тому, закінчуючи роботу над рисунком, скульптурою чи іншим твором, варто звернути увагу на головні й другорядні частини, порівняти контрасти, перевірити, чи немає повторів у тональних співвідношеннях, формах, розмірах.
Метою мистецтва є створення цілісного образу, адже саме цілісність дає змогу глядачеві правильно зрозуміти зміст і головну ідею твору. Цілісність досягається завдяки правильному встановленню співвідношень між деталями і цілим. Найяскравіше це можна простежити на прикладі класичної скульптури. Коли світло падає на поверхню античної статуї, воно розповсюджується таким чином, що освітлені ділянки і ті, що опинилися в тіні, об'єднуються в одне ціле. Тому за будь-якого освітлення статуя виглядає саме такою, якою її створив скульптор. %
1. Уважно розгляньте репродукції творів у цьому розділі. На їхньому прикладі розкажіть, як ви розумієте деталь, цілісність і подрібненість форми.
2. Поміркуйте, чому в мистецтві існують одночасно і цілісність, і подрібненість форми.
Створіть рельєфну композицію із солоного тіста або глини.
Інструменти та матеріали: солоне тісто або глина, стека, дощечка для ліплення. План роботи:
• Щоб зробити таку композицію, треба підготувати малюнок-ескіз.
• Солоне тісто розкотіть у тоненьку пластину і до нього можна притиснути засушені рослини, щоб вийшло заглиблене зображення.
• Можна зобразити тваринку чи пташку або комаху, використовуючи стеку і роблячи заглиблення стекою.
• Потім ці зображення на тлі-основі затонуйте фарбою. Зайву фарбу з поверхні тіста приберіть за допомогою серветки, щоб більша частина фарби залишилась у заглибленнях.
• Висушіть вироби в сухому приміщенні чи в духовці за невеликої температури.
Згадаймо!
Рецепт солоного тіста такий: на дві чашки борошна візьміть одну чашку дрібно помеленої солі. Її інгредієнти розведіть невеликою кількістю води - приблизно півчашки. Суміш має бути еластичною і не прилипати до рук. Шоб тісто не кришилося і було достатньо міиним, до нього додайте 1-2 чайні ложки шпалерного клею.
|