укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2015 » Квітень » 1 » Діяльність людей у зоні мішаних лісів
17:35
Діяльність людей у зоні мішаних лісів

Діяльність людей у зоні мішаних лісів

Пригадай! Що ти знаєш про діяльність людей на Поліссі? Що таке Червона книга України? Які території називають заповідними?
Діяльність людей у зоні мішаних лісів пов'язана з природними багатствами цього краю.
На Поліссі люди добувають і переробляють торф, проводять лісорозробки. Тут є підприємства із переробки деревини, виготовлення меблів, паперу.
Глину Полісся використовують на фарфорових заводах. У зоні мішаних лісів добувають І обробляють граніт.
На Поліссі вирощують льон, картоплю, пшеницю, гречку, цукровий буряк; розводять сільськогосподарських тварин. Осушені болота використовують як пасовища і сіножаті. На луках випасають овець і корів.
У кар'єрах, з яких вибрали торф, та озерах розводять рибу і водоплавних птахів. Так, Шацькі озера — єдиний в Україні район розведення і вилову вугрів.
У зоні мішаних лісів розташовані великі міста Луцьк, Рівне, Житомир, Київ.
Вирубування лісів, висушування боліт, видобування корисних копалин, розорювання земель, будівництво шляхів, забруднення навколишнього середовища спричинили зменшення чисельності багатьох видів рослин і тварин лісу й боліт.
Для збереження та примноження рідкісних видів рослин і тварин на Поліссі були створені заповідні території. Найбільші з них— Шацький національний природний парк і Поліський заповідник.
На території Шацького національного парку багато озер І боліт. Тут переважають соснові ліси. На берегах водойм росте очерет, серед водних рослин — латаття біле, глечики жовті, рдесник.
Береза низька, зозулині черевички справжні, любка дволиста, журавлина дрібноплода, товстянка звичайна, меч-трава болотна занесені до Червоної книги України.
На території парку мешкає лісова куниця, горностай, ласка, лісовий тхір, лисиця, кабан дикий, заєць сірий; Із плазунів — ящірки, вуж звичайний, черепаха болотяна. Із земноводних — тритон звичайний, ропухи, жаби; Із риб — лящ, щука, окунь, карась, зрідка трапляється сом. В озерах парку водиться такий цінний вид риб, як вугор річковий. Із червонокнижних тварин на території парку охороняються ропуха очеретяна, лелека чорний, лебідь малий, чапля жовта, пугач, дятел білоспинний, горностай.
Основну площу Поліського заповідника займають ліси, переважно соснові й березові. В заповіднику охороняються реліктові види рослин, які збереглися з дуже давніх часів. Це водяний горіх плаваючий і червонокнижна рослина верба чорнична. Під охороною тут також цінні лікарські рослини: цмин піщаний, звіробій, чорниця, брусниця, журавлина болотна. У заповіднику ростуть сфагнові та зелені мохи. Вони утворюють густі суцільні покриви в лісах та на болотах.
Тут живе багато видів тварин: дикий кабан, вовк, лісова куниця, козуля, заєць, лось; біля річок — видра і бобер. Із червонокнижних звірів у Поліському заповіднику водяться горностай, рись, видра річкова, за-єць-біляк.
Серед рідкісних птахів, занесених до Червоної книги України, можна побачити сову бородату, лелеку чорного, журавля сірого, глухаря; із комах там живуть жук-олень, махаон, бражник мертва голова.
Поміркуйте! Як діяльність людей  на Поліссі залежить від природних умов?
Обговоріть! Чому на Поліссі створено заповідники?
Заповідна територія.
Перевір свої знання
1.  Чим займаються люди в зоні мішаних лісів?
2.  Які червонокнижні рослини ростуть на території Поліського заповідника, а які — Шацького національного парку?
3.  Які тварини живуть на території Поліського заповідника?
4.  Допоможи Дмитрикові розповісти про червонокнижних тварин Поліського заповідника і Шацького національного парку?
Зроби підсумки
Діяльність людей на Поліссі пов'язана з природними багатствами краю. Природа зони мішаних лісів потребує охорони. Для збереження і примноження рослинного і тваринного світу створено Поліський заповідник і Шацький національний парк. Розробіть проект «Чому ліси називають легенями планети».