укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2015 » Квітень » 1 » Добовий і річний рух Землі
15:24
Добовий і річний рух Землі

Добовий і річний рух Землі

Пригадай! Що називають орбітою Землі? На які півкулі поділяє Землю екватор?
Кожного дня вранці сходить Сонце, опівдні воно стоїть високо в небі, а ввечері ховається за горизонтом і настає ніч. Чому ж так відбувається?
Поміркуйте! Чи може Сонце одночасно освітити всю Землю? Чому? Чи можуть сонячні промені пройти крізь Землю або обігнути її? Чому?
Земля — непрозоре космічне тіло, яке рухається навколо своєї осі із заходу на схід, назустріч Сонцю. Коли один бік Землі, повернутий до Сонця, освітлюється його промінням, то протилежний бік у цей час знаходиться в тіні. На освітленому боці триває день, на неосвітлено-му — ніч. Повний оберт навколо своєї осі Земля робить за одну добу, яка триває 24 години. Отже, обертання Землі навколо осі спричиняє зміну дня і ночі.
Обертаючись навколо своєї осі, Земля одночасно рухається по орбіті навколо Сонця зі сходу на захід.
Суттєво, що уявна вісь Землі завжди розташована під однаковим кутом. Під час руху навколо Сонця наша планета більше повертається до нього то Південною, то Північною півкулею. Коли до Сонця повернута Північна півкуля, вона отримує багато світла й тепла, і на ній панує літо. У Південній півкулі в цей час зима.
Земля постійно рухається. Поступово вона більше повертається до Сонця Південною півкулею і відвертається від нього Північною. Там, де було літо, настає осінь, а в Південну півкулю після холодної зими приходить весна.
Продовжуючи рух, через деякий час Земля повертається до Сонця так, що Північна півкуля освітлюється і зігрівається ще менше, а Південна — ще більше. Тоді у Північній півкулі настає зима, а в Південній — літо.
Згодом Земля знову починає повертатися до Сонця Північною півкулею. Там теплішає І настає весна, а в Південну півкулю приходить осінь.
Отже, Північна і Південна півкулі Землі під час її обертання навколо Сонця одночасно отримують неоднакову кількість сонячного світла і тепла, що зумовлює зміну пір року.
Повний оберт навколо Сонця Земля робить за один рік, який триває 365 діб 5 год 48 хв 46 с. Це число округлюють і упродовж трьох років у календарі записують по 365 днів. За 4 роки 5 годин Із хвилинами та секундами додають, і виходить ще одна доба. Тому кожного четвертого року в календарі з'являється 29 лютого. Рік тривалістю 366 діб називають високосним.
Обговоріть! Що було б на Землі, якби м вісь не була нахилена?
Високосний рік.
Перевір свої знання
1. Чому на Землі відбувається зміна дня і ночі?
2. Що таке доба? Скільки часу вона триває?
3. Чому на Землі змінюються пори року?
4. Скільки часу триває звичайний земний рік? А високосний?
5. На думку Дмитрика, якщо Сонце більше освітлює північну півкулю, то на її території настає весна. Чи правий хлопчик? Поясни, чому.
Зроби підсумки
Земля одночасно здійснює добовий і річний рухи. Зміна дня і ночі є наслідком її обертання навколо своєї осі, яке триває 24 години — добу. Рік — це період часу, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця. Він триває приблизно 365 діб. Рух Землі навколо Сонця спричиняє зміну пір року.
Цікавинка для допитливих
Земля рухається навколо своєї осі з певною швидкістю. Найбільшою вона є на екваторі і становить 464 м/с. Середня швидкість руху Землі навколо Сонця 30 км/с.