укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2013 » Жовтень » 30 » Літературне читання 2 клас. Урок 16
21:56
Літературне читання 2 клас. Урок 16

Літературне читання 2 клас. Урок 16

Урок 16. ЧАРІВНІ СЛОВА. ЛІДІЯ КОМПАНІЄЦЬ. КОВАЛІВНА. ОЛЕНА ПЧІЛКА. ЖУРАВЕЛЬ. АНДРІЙ М'ЯСТКІВСЬКИЙ. НЕНЯ
Мета: продовжити ознайомлення учнів із багатством, красою і величчю рідної мови; удосконалювати навички свідомого, правильного виразного читання; розвивати мислення, діалогічне і монологічне мовлення учнів; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку 
I.     ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.     МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
— Почнемо наш урок із гімнастики, що допоможе підготувати наші органи до роботи протягом уроку.
1.     Вправи для очей, губ і язика
•   Швидко розплющити і заплющити очі;
•   колові оберти очима;
•   подивитися вдалину;
•   допомогти пір'їнці підлетіти;
•   облизати смачне варення;
•   дістати язичком носа і підборіддя;
•   усміхнутися відкритим і закритим ротом.
2.     Артикуляційні вправи
•   Як співає соловей? (Фіть фіть фіть)
•   Як гуде жук? (Жу-жу-жу)
•   Як шумить вітер? (Ш-ш-ш)
•   Як дзижчить комарик? (Дз-дз-дз)
3.     Розпитування за складовою таблицею
4.     Заучування скоромовки
Ти, малий, скажи малому. Хай малий малому скаже, Хай малий теля прив'яже.
III.    ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Виразне читання учнями віршів Алли Коваль та Надії Кир'ян.
IV.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
—  Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з багатогранністю української мови.
V.     СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.    Робота над змістом вірша Лідії Компанієць «Ковалівна» (с. 25)
1)     Розповідь учителя про автора.
—  Лідія Компанієць за професією — бібліотекар» почала писати вірші ще з дитинства. Працювала в редакціях різних газет. За її сценаріями зняті фільми та мультфільм «Чому втекло кошеня».
2)     Читання вірша за вчителем «буксиром».
— Чи все зрозуміло вам у вірші?
3)     Читання вірша учнями мовчки.
— Хто такий коваль? Що ви знаєте про цю професію?
— Спробуйте пояснити, як утворилося прізвище дівчинки.
— Знайдіть у вірші слова-родичі.
Учитель розповідає, що в давні часи прізвища людям часто давали за родом діяльності.
— Спробуйте пояснити прізвища Бондар, Стельмах, Швець, Скляр.
— Як побудований вірш?
— Між ким відбувається діалог?
4)    Читання вірша за особами: дівчатка — хлопці. Фізкультхвилинка
2.     Робота над віршем Олени Пчілки «Журавель» (с. 26)
1)     Опис журавля за малюнком. Прослуховування запису курликання журавлів.
2)     Читання хором вірша «Журавель».
— Як по-різному називають цього птаха?
— Чому він має різні імена?
— Коли журавлі журяться? Чому? (Журавель     журитися — осінь)
— Коли журавлям весело? Чому? (Веселик — весело — весна)
—  Які типи речення за інтонацією є у тексті вірша? за метою висловлювання?
3.     Опрацювання тексту Андрія М'ястківського «Неня» (с. 26)
1)     Робота над структурою тексту.
— Прочитайте заголовок. Кого так називають?
Використання інтерактивної технологи «Так — ні»
Грають дві команди: «Так» (няня — мама), «ні» (неня — ненька)
— Чи поділено текст на абзаци? (Ні)
— Чому? (Діалог)
2)     Читання оповідання учнями мовчки.
— Назвіть головних героїв оповідання.
3)     Інтонування речень.
— Знайдіть речення, що читаються з інтонацією здивування, захоплення.
4)     Читання оповідання за особами.
5)     Аналіз змісту оповідання.
— Де були дідусь Демид із Дмитриком?
— Кому дідусь попросив розповісти про прогулянку?
— Чому здивувався Дмитрик?
— Що для нього виявилося справжнім відкриттям?
— Як дідусь говорить про українську мову?
— Про що це свідчить?
VI.   ПІДСУМОК УРОКУ
— Уживайте у своїх звертаннях до рідних» знайомих, однокласників тільки добрі, ласкаві слова. Не скупіться на подяку, похвалу. І тоді у вашому житті все буде чудово.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дізнатися у батьків, звідки походить прізвище.
Намалювати журавля.
Запам'ятати якомога більше слів, що слід уживати у своїх звертаннях до рідних.