укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2013 » Листопад » 4 » Літературне читання 2 клас. Урок 46
15:12
Літературне читання 2 клас. Урок 46

Літературне читання 2 клас. Урок 46

Урок № 46. Допоможемо тваринам узимку. Ліна Костенко. Синички на снігу. Надія Кир'ян. Зимові слова. Анатолій Качан. Крихта хліба 
Мета: удосконалювати навички виразного читання поетичних творів, збагачувати словниковий запас учнів; учити відчувати образність художнього слова; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку 
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.    МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1.    Звуконаслідувальна вправа. Гра «Що як звучить?»
Жук літас угорі і дзижчить... (жу-жу). 
Вуж сховався у порі і шипить... (шу-шу). 
Шелестить трава... (ша-ша). 
Пилка дзенькає... (дза дза). 
Краплі падають... (дзень-дзень).
Повний звуків день.
2.     Робота над скоромовкою
На лужок ішов сніжок. 
Вбрав лужок у кожушок. 
По лужку стрибав Дружок. 
І пошкодив кожушок.
3.     Гра «Конструктори»
— Із літер слова електростанція складіть нові слова. 
Електростанція — лак, танці, роса, тост...
III.   ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1.    Зимовий вернісаж (виставка дитячих малюнків)
2.     Гра «Ти — мені, я — тобі»
Учні ставлять одне одному запитання, відповіді до яких підготували вдома.
IV.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Зима — це чудова пора року. Ми любимо її за скрипучий білий сніг, за морозець, що щипає за ніс і щоки, за чудові зимові розваги. Та для тварин зима — це суворе випробування. Сьогоднішні поетичні твори розкажуть про це.
V.    СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.     Опрацювання вірша Ліни Костенко «Синички на снігу» (с. 79)
1)    Гра «Бджілки».
Напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темні.
— Хто потребує на нашу допомогу взимку?
2)    Словникова робота.
«Довідкове бюро»
Намлілись — тут: намучилися, стомилися.
Вирій — теплі, південні краї, куди відлітають на зиму перелітні птахи.
3)    Бесіда за змістом вірша.
— Чому пташкам важко взимку?
— ВІД чого вони потерпають? (Найбільше від голоду)
— У яких рядках сказано про життя синичок під час суворої зими?
— У яких — про стійкість цих мужніх пташок? фізкультхвилинка
2.     Опрацювання вірша Надії Кир'ян «Зимові слова» (с. 80)
1)     Самостійне читання вірша учнями мовчки.
— Чому вірш має таку назву?
2)     Словникова робота.
Груба — піч для опалювання приміщення.
3)     Виразне читання вірша «луною» за вчителем.
— Назвіть «зимові» слова, що згадано у вірші.
— Які ще «зимові» слова ви знаєте?
4)     Робота в парах.
— Які слова сховались у словах: дороги (роги), відблиск (блиск), край (рай), стомилися (сто. милися), цікава (кйвй), господиня (диня).
3.     Опрацювання вірша Анатолія Качана «Крихта хліба» (с. 80-87)
1)     Читання вірша вчителем.
— Яким пташкам поет присвячує свій вірш?
2)     Словникова робота. «Довідкове бюро»
Лісосмуга — смуга лісових насаджень. Ожеледь — тонкий шар льоду на землі, деревах.
— Доберіть синоніми до слова завірюха. (Заметіль, віхола, хурделиця, хур товина)
3)     Гра «Рибки».
Читання учнями тексту мовчки, кожен — у своєму темпі, діти можуть ворушити губами.
— Куди перебралися синиці? Чому?
— Як пташки просять про допомогу?
— Які почуття передає поет?
— Прочитайте рядки, що найвиразніше передають бідування пташок.
— Які слова слід вимовити з більшою силою голосу?
— Яку важливу думку висловлює поет в останній строфі вірша?
— Продовжте речення:
Вчасна допомога особливо цінна тому, що...
—  На який з прочитаних раніше творів схожий цей вірш за головною думкою?
4)     Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб поглянути на глядачів. 
5)    Гра «Знайди риму».
Сніговиці — синиці.                                     Вікно — зерно.
Тепла — села.                                             Годівниці — дрібниця.
Морози — на дорозі.                                   Відчувать — замерзать.
VI.   ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що вдалося вам найкраще?
— Що викликало труднощі?
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати розповідь «Як я допомагаю пташкам узимку».