укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2013 » Жовтень » 30 » Літературне читання 2 клас. Урок 9
21:35
Літературне читання 2 клас. Урок 9

Літературне читання 2 клас. Урок 9

Урок 9. КОЛИСКОВІ ПІСЕНЬКИ — ПЕРЛИНКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ.
МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. КОЛИСКОВА ПІСНЯ, КОЛИСКОВА.
ОЙ ЛЮЛІ, ОЙ ЛЮЛІ... ТИХА НІЧКА ТЕПЛЕСЕНЬКА. ХОДИТЬ КОТИК
ПО ГОРІ (колискові пісні, записані Миколою Сингаївським)
Мета: розширювати і поглиблювати знання дітей про красу і силу рідної мови; ознайомити учнів із колисковими піснями; учити аналізувати прочитані твори; удосконалювати навички виразного читання; виховувати любов і повагу до народної творчості.

Хід уроку
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.     МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1.     Розпитування за складовою таблицею
2.     Розвиток фонетичного сприймання
Гра «Хто що промовляє?»
Пригадайте, діти, вмить,                                  Як бджола в саду бринить: дз! дз!
Як пшениченька шумить: ш-ш-ш!                    Як шумлять у птаха крила: ш-ш-ш!
Як в гайку струмок дзвенить: джр! джр!          В морі синьому вітрила: ш-Ш-ШІ
3.     Читання скоромовки «дощиком»
У голубки-горлички туркотливе горличко, Горличка туркоче, горличка воркоче.
III.   ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1.     Робота в парах. Читання казки за особами
2.     Гра «Ти — мені, я — тобі»
Учні ставлять одне одному запитання за змістом казки.
IV.   АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—   Діти, ми продовжуємо вивчення розділу. А як він називається? («В рідній школі — рідне слово»)
—  На які дві теми розподілений розділ? («Наче вулик наша школа»; «Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово...»)
— Саме другу тему розділу ми почнемо вивчати. Про що йтиметься у творах цієї теми? Так, саме про нашу рідну мову ми читатимемо літературні твори.
Любов до рідної мови починається ще з раннього дитинства. Мати, заколисуючи дитину, співає їй колискові, і де, як не у колисковій, відчуваються краса рідного слова, яскравість і милозвучність мови.
V.     СПРИЙМАННЯ И УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.     Робота над віршем М. Сингаївського «Колискова пісня, колискова...» (с. 76)
1)     Читання вірша вчителем.
— З якою інтонацією читається вірш? (Спокійно, тихо, лагідно, розмірено)
2)     Словникова робота. 
Солодка                 м'ятою материна                 споришем
найперша               чебрецем
колискова              суничним
— Яку загальну назву можна дібрати до слів другого стовпчика? (Рослини)
3)     Читання колискової учнями.
— Чим пахне колискова?
— Щоб краще відчути цей запах, понюхаймо ці трави. (Учні нюхають пучечки засушених трав.)
4)     Слухання колискової пісні. Бесіда за змістом прослуханого.
— Яка мелодія у колискової? (Ніжна, ласкава)
2.     Робота над колисковою «Ой люлі, ой люлі...» (с. 17)
1)     Читання колискової «Ой люлі, ой люлі...» учнем.
— Чому саме ці птахи згадано в колискових?
2)     Повторне читання колискової. Добирання слІв-рим.
—  Знайдіть опис голубів у колисковій. Які пестливі слова вжито у колисковій?
Фізкультхвилинка
3.     Опрацювання колискової «Тиха нічка теплесенька...» (с. 17)
Читання тексту учнями мовчки.
— Хто, крім мами, колише дитину?
— Які слова — назви ознак ужито в колисковій?
— Доберіть пестливі слова до слів дитина, тихо, спати, бабуся.
4.     Опрацювання колискової «Ходить котик...» (с. 17)
Читання колискової сильним учнем.
— Хто приносить дітям сон?
— Чому саме котик?
— Який він?
— Що котик робить зі сном?
— Де ходить котик?
— Чому Марійці котик сон «так дає»?
— Чи можна замінити ім'я у колисковій?
— Саме так і роблять мами, коли співають колискову. Кожна з них називає ім'я своєї дитини.
VI.   РОБОТА НАД РОЗВИТКОМ ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ УЧНІВ
Гра «Відновіть вірш»
На плакаті записано колискову. Учні доповнюють її, потім дівчатка тихим ласкавим голосом її наспівують.
Люлі, люлі.                                                    Дитиночки не... (будіть).
Прилетіли... (гулі)                                         Колисочка... (хитається).
Та й сіли на люлі.                                          Дитиночці дрімається.
Ой ви, гулі, не гудіть,                                    А-а-а...
VII.  ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким жанром народної творчості ви ознайомилися?
— Хто співає колискову? Кому?
— Яким голосом співають колискову?
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам'ять одну колискову (за вибором).