Майбутнє людства у фантастичній літературі
1. Яких письменників-фантастів ви знаєте?
2. Пригадайте фантастичні твори, у нких зображено майбутнє людства. Яким воно постає у цих творах?
Навіть на схилі літ Бредбері залишався дитиною. На дев'ятому десятку в зовнішності й поведінці письменника проступали риси підлітка, а його помешкання було просто-таки напаковане іграшками.
Реймонд Дуглас Бредбері народився 22 серпня 1920 р. в американському місті Вокігані. Дитинство письменника припало на важкий етап економічного розвитку країни, цю позначилося на становищі його сім'ї. Найскладнішим періодом був той час, коли Бредбері-старший утратив роботу... Родина мусила переїхати до Лос-Анджелеса, де Рей закінчив школу І в шістнадцять років почав заробляти на життя продажем газет. Через брак грошей він не мав можливості навчатися в коледжі й університеті, але тричі на тиждень відвідував бібліотеку. Так, за власним висловом, Бредбері замість університету закінчив бібліотеку.
Цікаві подробиці
- Тягар сімейних проблем не зруйнував дитячих фантазій Бредбері. У дитинстві він уявляв себе чарівником, який вражає публіку феєричними фокусами, і згодом, ставши визнаним письменником, не забув того «маленького чарівника». Згадуючи минуле з висоти зрілого віку, письменник жартував: «Я, безбородий хлопчисько-чарівник, виймав з картонного картуза... чудернацьких кроликів.
Я став бородатим факіром, і тепер з друкарської машинки та Космічної Пустелі, що стелиться так далеко, як тільки можуть її осягнути зір і розум, я виймаю ракети».
Про письменництво Бредбері мріяв змалечку. У дванадцять років він уже мав друкарську машинку й незабаром почав розсилати до поважних часописів свої твори. У відповідь надходили лише відмови, обґрунтовані тим, що в оповіданнях забагато жахів. Більшість тодішніх рукописів письменник із часом спалив, але зворушливу відданість друкарській машинці зберіг на все життя.
Бредбері був природженим мрійником, тож у сімнадцять років вступив до лос-анджелеського об'єднання молодих авторів «Ліга наукових фантастів». РеєвІ оповідання друкували в дешевих журналах, але юнак добре усвідомлював їхню недосконалість і наполегливо працював над літературним стилем. Протягом 1939 -1940 pp. він видавав часопис «Футуріа фантазія», у якому публікував свої роздуми над майбутнім і його можливими загрозами.
У двадцять два роки Бредбері став професійним письменником. Бін писав надзвичайно багато — близько п'ятдесяти двох творів на рік, проте читачі й критики залишалися байдужими до його доробку... Утім, успіх таки прийшов. Це сталося після публікації циклу оповідань «Марсіанські хроніки» (1950), а за три роки з'явився друком роман «451 градус за Фаренгейтом», завдяки якому митець здобув світову славу.
Літературна кухня
Як побудовано твори Р. Бредбері?
Сюжети творів знаменитого фантаста зазвичай побудовано за принципом розгорнутої відповіді на запитання «Що відбулося б, якби?..». Наприклад: «Що відбулося б, якби людство спіткала атомна війна?» (оповідання «Усмішка»), або «Що відбулося б, якби з нашого життя надовго зникло Сонце?» (оповідання «Все літо в один день»), або «Що відбулося б, якби людство раптом зникло?» (оповідання «Канікули»). Водночас сюжети своїх творів письменник часто не доводить до логічного кінця, який би остаточно визначив долю персонажів. Так він спонукає читачів замислитися над долею героїв І майбутнім сучасної цивілізації.
Центральним конфліктом у творах Рея Бредбері є зіткнення між творчим розвоєм людини та бездуховністю й зашкарублістю суспільства.
Літературознавча довідка
Конфлікт — зіткнення, протиборство діючих сил, що визначає І рух сюжету літературного твору. Таке зіткнення може відбува- І тися в душі героя, між двома персонажами, групами персонажів, а також між героєм і обставинами, які йому перешкоджають.
Упродовж тривалого творчого життя Бредбері опублікував понад тридцять книжок. Літературні досягнення письменника відзначені численними міжнародними преміями й нагородами. Однак діяльність Бредбері не обмежувалася літературною творчістю. Він брав участь у створенні анімаційного кіно, телеп'єс і телесеріалів, навіть у розробленні інтер'єру космічного корабля «Земля», виставленого в Епкот-центрі, що в Діснейленді. Митець також виступав з публічними лекціями й консультував представників різних професій — від спеціалістів космічної галузі до чиновників мерії.
Створені Бредбері картини майбутнього зазвичай демонструють небезпечний бік науково-технічного прогресу й розвитку технократичного суспільства1. Попри позірну фантастичність, вони надзвичайно точно влучають у «больові точки» сучасного людства. Саме тому прихильники називають письменника «пророком космічної ери».
Основою людського існування Бредбері вважав працю, засновану на любові до життя й творчості. Такі моральні орієнтири надають його фантастичним картинам — часом сумним і загрозливим — життєствердної сили й реалістичної правдивості.
Перевірте себе
1. Коли і як виявилися здібності Бредбері до літературної творчості?
2. Розкажіть про шлях письменника до світової слави. Назвіть твори, що зробили його відомим.
3. Чим, крім літературної творчості, займався Бредбері?
4. Дайте визначення поняття «конфлікт». Обгрунтуйте відповідь прикладами л літературних творів.
Джанні Родарі. Листівки з видами міст
|