Охорона лісостепу
Пригадай! Що ти знаєш про працю людей у зоні лісостепу?
Діяльність людей у лісостепу пов'язана з природними багатствами краю.
У цій зоні розташовані міста Львів, Тернопіль, Хмельницький, Вінниця, Черкаси, Полтава, Суми, Харків.
У лісостепу добувають корисні копалини, заготовляють і переробляють деревину. Тут працюють нафтопереробні і хімічні заводи.
Більша частина земель цієї зони розорані й використовуються в сільському господарстві. У лісостепу сприятливі умови для вирощування цукрового буряку, картоплі, льону, пшениці, кукурудзи і бобових культур. У цій зоні найбільше фруктових садів України. Багатий лісостеп і на виноградники. Тут вирощують велику рогату худобу, овець, свиней, коней, домашніх птахів.
Для збереження і примноження рідкісних видів рослин і тварин у лісостеповій зоні діють заповідники.
Природний заповідник Розточчя знаходиться у Яво-рівському районі Львівської області. Його територія переважно вкрита лісами, вік дерев у яких перевищує сто років. Це ліси з бука, граба, дуба, явора, сосни.
Серед рослин, занесених до Червоної книги України, ростуть сальвінія плаваюча, фіалка біла, верба чорнична, лілія лісова, підсніжник білосніжний.
У водоймах можна зустріти тритонів, жаб, а в період нересту — ропуху сіру, в лісах і на чагарникових луках — квакшу. Часто трапляються ящірки, вуж і гадюка звичайна. З-поміж червонокнижних видів мешкають мідянка і полоз лісовий. У заповідних лісах зрідка зустрічається найменша пташка України — корольок жовтоголовий. З-поміж червонокнижних птахів живуть лелека чорний, змієїд, орлан-білохвіст.
Із представників тваринного світу тут мешкає кріт, заєць-русак, козуля, дикий кабан, лисиця, куниця лісова, тхір темний, ласка, горностай. Зрідка можна побачити оленя, лося, вовка. З-поміж червонокнижних зустрічаються видра річкова, горностай, борсук.
Природний заповідник Медобори знаходиться на Тернопільщині. У ньому збереглися праліси широколистих дуба, граба, бука. Поширені чагарники: терен, шипшина, глід. Трав'яний покрив утворюють копитняк європейський, анемона жовтецева, фіалка, медунка темна. Ростуть рослини, які занесені до Червоної книги України, — цибуля ведмежа, підсніжник білосніжний, лілія лісова, зозулині черевички справжні.
Із тварин водяться заєць, лисиця, козуля, лось, олень. Біля водойм можна побачити жаб, тритонів, ропух. Птахи — найчисельніша група тварин у заповіднику. З-поміж червонокнижних хижих птахів там гніздуються польовий лунь, пугач і скопа. У підземних галереях унікальної печери «Перлина» живе нічниця велика, яка занесена до Червоної книги України.
Канівський заповідник знаходиться на правому березі Дніпра в Черкаській області. На його території розташовані куполоподібні гори Княжа, Мар'їна, Чернеча.
Канівські гори дуже порізані найбільшими в Україні ярами, довжина яких сягає 2-3 км, а глибина — 30-40 м.
На території заповідника мешкає багато видів комах, серед них і види, занесені до Червоної книги України. Це — дибка степова, жук-олень, вусач великий дубовий, джміль моховий, бражник мертва голова, махаон.
Багато в заповіднику різноманітних птахів. Орлан-білохвіст, чорний лелека й змієїд також занесені до Червоної книги України.
Мешканцями заповідника є козулі, кабани, лисиці, зайці, борсуки, трапляються й лосі. У заплавах Дніпра постійно живуть декілька сімей бобрів. Біля води можна побачити сліди видри та норки, які занесені до Червоної книги України.
Поміркуйте! Чи залежить діяльність людей у лісостепу від природних умов?
Обговоріть! Чому створюють заповідні території у лісостеповій зоні?
Перевір свої знання
1. Чим займаються люди в зоні лісостепу?
2. Які заповідники створені на території лісостепу?
3. Розкажи про рослинний і тваринний світ заповідника Розточчя.
4. Допоможи Дмитрикові назвати рослини і тварин, які можна побачити на території заповідника Медобори.
5. Які червонокнижні рослини й тварини є на території Канівського заповідника?
Зроби підсумки
Діяльність людей у лісостепу пов'язана з природними умовами цього краю. Природа зони лісостепу потребує охорони. Щоб зберегти і примножити її, створено природні заповідники Розточчя, Медобори і Канівський.
|