Римська Імперія в 1-2 ст.
1. Що вирізняло правління династій Юліїв-Клавліїв і Флавіїв?
Октавіан Август став засновником першої династії імператорів -династії Юліїв-Клавліїв. Своїм спадкоємцем Октавіан призначив Тіберія (14-37 pp.)- Перші роки правління Тіберія були спокійними. Він пере-став скликати народні .(бори, ;і всі їхні повноваження передав сенату. Однак проти Тиберія визріла змова префекта преторіанської гвардії.
Розкривши її, Тіберій переїхав на острів Капрі й звідти керував країною. Імператор наказа» стратити десятки видатних політиків, учених та чиновників.
Наступник Тіберія Калігула (37-41 pp.) відзначався ще більшим свавіллям. Він примушував заможних людей складати заповіти на свою користь, а потім їх страчував. Щоб продемонструвати презирливе ставлення до сенату, Калігула ледь не оголосив сенатором свого коня. Переслідуючи та знищуючи всіх незгідних, Калігула перестав дбати про армію. Не-вдоволені офіцери організували заколот і вбили його.
Після Калігули імператором став 5і) річний Клавдій (41-54 pp.). Він не проводив масових переслідувань й увійшов в історію як завойовник Британії, Фракії (сучасна Південна Болгарія) та Мавританії.
Клавдій став жертвою змови, організованої його дружиною Агриппіною, щоб привести до влади сина від попереднього шлюбу - Нерона. Нерон (54-68 pp.) увійшов в історію як найогидніший тиран. Побоюючись заколоту, він убив матір, дружину, сина, примусив свого вчителя - філософа Сенеку -накласти на себе руки. Водночас, не позбавлений артистичних здібностей (писав поеми, співав), організував мистецький та спортивний тур по Греції, маючи намір перемогти у всіх змаганнях. Сваволя Нерона зумовила заколот проти нього. Дізнавшись про це, Нерон на-казав своєму рибу вбити його.
У боротьбі за престол переміг 60-літній Веспасіан, який став засновником династії Флавіїв. Щоб підтримати міську бідноту, Веспасіан наказав зводити в Римі нові громадські споруди. Це дало змогу багатьом збіднілим римлянам заробляти собі на життя, працюючи на будівництві. Саме за Веспасіана розпочато будівництво найбільшого в Римі амфітеатру (пізніше названий Колізеєм) на 50 тис. місць. Старший син Веспасіана Тит продовжив політику батька. А молодший, Доміціан, занедбав державні справи й безперервно пиячив. У 96 р. внаслідок заколоту останнього імператора з династії Флавіїв було вбито.
За відомими вам фактами порівняйте риси вдачі та особливості управління державою імператорів Октавіана Августа, Тіберія, Капігули, Нерона. Поміркуйте, що вони мали спільного, а чим відрізнялися. Чи було можливе таке управління державою за часів Римської республіки?
Поміркуйте, чому правління половини імператорів з перших двох династій закінчувалося змовою та вбивством.
Прочитайте уривок з «Римської історії» ДІона Касія про відкриття Колізею.
Виконайте завдання.
1. Поясніть, навіщо імператор Тит проводив багатоденні вистави. 2. Чи виправданим було таке марнотратство? 3. Які відомості джерела свідчать про високий рівень архітектури Риму в 1 ст.?
«Імператор Turn під час освячення амфітеатру показав (глядачам} багато дивних речей. Билися один з одним... чотири слони, було вбито біля дев'яти тисяч тварин, свійських І диких. Багато мужів вступало в єдиноборство, багато хто ж боровся зімкнутими рядами в пішому й у морському боях. Наповнивши зненацька [арену] амфітеатру водою. Turn звелів вивести коней, биків та інших приручених тварин, яких навчили робити на воді всього того, що вони роблять на землі. Він наказав і людям випливати на кораблях. І ці люди там билися, одні - як керкиряни. Інші - як коринфяни. На другий день відбувалися кінні змагання, на третій - морський бій трьохсот осіб, а після цього також сухопутний бій. Ще 100 днів відбувалися подібні вистави».
Макет амфітеатру Флавіїв -Колізею. 1 cm. Під ареною, на якій виступали гладіатори, розташовувався цілий комплекс приміщень для учасників дійств. У перших рядах сиділи імператор та його наближені. На горішніх ярусах був майданчик для найбідніших - на 5 тис. осіб, які мусили стояти. Над ареною натягали шатро, яке захищало глядачів від сонця. Фонтани зволожі/вали повітря.
Поміркуйте, що мав на увазі мандрівник 7 ст., який, побачивши руїни амфітеатру Флавіїв, сказав: «Доки стоїть Колізей, стоїть І Рим; Рим упаде, тільки-но впаде Колізей, а за Римом - світ!».
2. Чим уславилися імператори династії Антонімів?
Назва династії Антонінів умовна, оскільки 7 імператорів цієї династії не були навіть родичами, за винятком двох останніх. Усі вони, окрім першого, - вихідці з провінцій. Імператор за погодженням із сенатом мусив обрати здібного державного діяча та всиновити його, аби влада перейшла до надійних рук.
Період правління чотирьох перших імператорів династії Антонінів сучасники назвали «золотим віком імперії».
За правління юриста Нерви (96-98 pp.) було ухвалено закон про надання землеробам позик під низький відсоток. Прибутки від них ішли на допомогу сиротам і дітям жебраків.
Імператор Траян (98-117 pp.) був першим вихідцем з Іспанії, тобто став першим провінціалом з-поміж імператорів. Він жив у злагоді з сенатом, поповнюючи його представниками провінцій. Траян приєднав до Риму нову провінцію - Дакію, розташовану на землях сучасної Румунії. На честь цієї перемоги в столиці імперії було поставлено пам'ятну колону. Саме за Траяна Римська імперія досягла найбільших розмірів. Відтоді потугу держави було спрямовано на оборону величезних володінь. За енергійність і справедливість Траяна назвали найкращим серед принцепсів. Коли після нього на трон сходив новий імператор, сенат бажав йому «бути щасливішим за Августа та кращим за Траяна».
За ідеального правителя вважали Антоніна Шя (138 161 рр.), адже саме він повернув сенату право керувати римськими землями.
Після смерті Антоніна владу отримали одразу два імператори: Марк Аврелій (161-180 pp.) та Луцін Вер (161-169 pp.)- Боротьби між ними не було, чим варто завдячувати Марку Аврелію, мудрість якого виявлялася передусім у тому, що він умів будь-які суперечки розв'язувати мирним шляхом.
У чому полягав основний принцип передачі влади за доби правління династії Антонінів? Яке це мало значення для імперії?
Роздивіться карту на с. 235. Які землі захопили римляни за правління династій Юліїв-Клавдіїв, Флавіїв та Антонінів, які нові провінції постали? Визначте, унаслідок яких подій і коли територія Римської імперії досягла найбільших розмірів. Якого океану сягали володіння імперії на заході, яких рік - на сході?
3. Чилі уславився Марк Аврелій?
Одним з найвидатніших правителів династії Антонінів був Марк Аврелій. Більшу частину життя імператор провів у воєнних походах, захищаючи кордони імперії від вторгнення варварів. Проте дбав він і про внутрішнє життя держави: особливу увагу приділяв законодавству й судочинству, особисто брав участь у засіданнях сенату, у судових розглядах.
З юності Марк Аврелій був прибічником розважливого способу життя, не любив розкоші, сам жив дуже скромно. Від 12 років майбутній
імператор вивчав філософію під керівництвом досвідчених наставників. Ставши імператором, Марк Аврелій правив Римом відповідно до принципів мудрості, яку він засвоїв. Тож був не просто імператором, а філософом, що розумів свою владу як відповідальність перед суспільством. Він звертався до римлян не як до підданих, а як до вільних співгромадян.
Марк Аврелій залишив нащадкам твір «Роздуми», у якому поділився міркуваннями про риси ідеального правителя: «На нарадах пильно все досліджувати и бути в цьому наполегливим - ніколи в пошуках не відступати передчасно, вдовольнившись першим-ліпшим уявленням про справу. Берегти друзів: не легковажити, але и не набридати. Самодостатність у всьому й завжди безтурботне обличчя. Заздалегідь усе завбачати; наперед уряджати щонайменшу дрібницю. Без зайвого драматизму спиняти овації та всяку улесливість щодо себе. Завжди пильнувати потреби Імперії; ощадно розпоряджатися скарбницею - так, щоб вистояти перед будь-якими звинуваченнями. Щодо богів - не бути забобонним, щодо людей - не загравати з народом, не догоджати, не улещувати юрби, а в усьому бути тверезим І твердо триматися свого; не вдарятися в несмак чи новації».
Аврелій передав владу своєму синові Коммоду (180-192 pp.). Той, на відміну від батька, був брутальною та марнославною людиною: бездумно розтринькував державні кошти сам та заохочував до цього своїх наближених, які врешті-решт і вбили його.
1. Чому Марка Аврелія називають «філософом на троні»? 2. Чи відомі вам правитепі-філософи в інших державах? 3. Як зрозуміти вислів грецького філософа Платона, який Марк Аврелій начебто любив повторювати, - «Держави процвітали б, якби філософи були володарями, а володарі - філософами».
Прочитавши уривок з твору Марка Аврелія, сформулюйте кілька моральних
настанов цього імператора.
Завершіть речення: Марк Аврелій вважав, що...
Оцініть себе
1. Скільки років минуло відтоді, як панували імператори династії Антонінів?
2. Яких меж сягали володіння Римської імперії в 2 ст.?
3. Якими діяннями «уславили» свої імена Імператори династії Юліїв-Клавдіїв та Флавіїв?
4. Чому добу правління династії Антонінів називають «золотим віком» Римської імперії?
Порівняйте правління Октавіана Августа, його наступників з династії Юліїв та династію Антонінів. У чому вбачаєте найістотніші відмінності? Що відрізняло правління принцепсів від правителів держав стародавнього Сходу? Які діяння імператорів можуть слугувати взірцем для очіпьниюв сучасних держав, а які - ні?
|