Степ
Пригадай! Що тобі відомо про степ?
Знайди на карті природних зон України (с. 170) зону степу. Яким кольором вона позначена? Що ти можеш розповісти про цю зону за картою?
На південь від лісостепу до Чорного й Азовського морів розкинулася безлісна територія - степова зона, що займає трохи менше половини території країни.
З усіх природних зон України степ отримує найбільше сонячного світла і тепла; опадів випадає мало. Літо довге й спекотне; зима коротка, холодна і малосніжна. Весна рання. Навесні і влітку часто дмуть гарячі сухі вітри — суховії, які зумовлюють посухи.
Поверхня степів рівнинна, з горбами, ярами й балками.
Степовою зоною до морів течуть великі річки України. Біля берегів Дунаю багато прісних озер, а на узбережжі Чорного моря — солоних озер-лиманів. На Дніпрі побудовано каскад штучних водойм — водосховищ. Чимало степових річок улітку повністю або частково пересихають. Степова зона найменше забезпечена прісною водою.
Зона степу багата на паливні (кам'яне і буре вугілля, нафту й газ), рудні (залізні І марганцеві руди) та нерудні (сіль, глину, вапняк) корисні копалини.
Степ славиться найродючі-шим ґрунтом — чорноземом. Зустрічаються також і неродючі ґрунти — солончаки.
У степовій зоні ростуть переважно трав'янисті рослини. Дерева і кущі (терен, вишня, шипшина, мигдаль, калина, верба та ін.) трапляються лише там, де їм вистачає вологи: на берегах водойм і в балках.
Трав'янисті рослини по-різному пристосувалися до життя в степу. Одні з'являються рано навесні, коли в ґрунті ще достатньо вологи. Це півники, гіацинти, крокуси, горицвіт, тюльпани, півонії, маки. До настання спеки вони відцвітають, дають насіння і їх надземні частини відмирають. У ґрунті залишаються бульби, цибулини, кореневища, з яких рослини виростуть і розквітнуть наступної весни. Інші рослини з'являються і зацвітають у степу пізніше: наприклад, полин, типчак, ковила. Вони пристосувалися до спеки й нестачі вологи. Ці рослини мають довге коріння, що дозволяє діставати воду з глибини. Листя в них жорстке або вузьке й опушене, тому вологи випаровується мало.
Тварини теж пристосувалися до умов життя в степу. Оси, джмелі і бджоли завдяки жовто-сірому забарвленню тіла ледь помітні серед пожовклої трави. Тільки метелики та деякі жуки вражають яскравими кольорами. У траві ховаються коники, богомоли, сарана.
Багато тварин риють нори, де ховаються від ворогів І несприятливої погоди, народжують малят, запасають корми на зиму або впадають у зимову сплячку. Найбільше в степу гризунів, які живляться рослинами. Це бабаки, ховрахи, хом'яки, тушканчики, миші, сліпаки, полівки.
Зустрічаються в степу заєць, козуля й кабан. З-поміж хижих звірів водяться лисиці, тхори, вовки й ласки.
Степові птахи — жайворонок, дрохва, перепілка, куріпка, степовий журавель — гніздяться на землі, живляться рослинами й комахами. Біля озер і річок можна побачити качок. Ширяючи високо в небі, видивляються здобич (гризунів та дрібних птахів) степовий орел і лунь степовий.
У норах дрібних звірів оселяються плазуни: гадюка степова, черепаха степова, ящірка прудка.
Поміркуйте! Чому рослинний і тваринний світ степу бідніший, ніж лісостепу?
Обговоріть! Які взаємозв'язки існують між організмами степу? Побудуйте 1-2 ланцюги живлення, які склалися в степу.
Степ.
Перевір свої знання
1. Де на території України розташована степова зона?
2. Яка погода в цій зоні?
3. Які форми земної поверхні, корисні копалини й ґрунти характерні для степу?
4. Які рослини ростуть у степу?
5. Допоможи Наталочці назвати тварин, які живуть у степовій зоні.
Зроби підсумки
Степова зона розташована на півдні України. Тут тепліше, ніж у зоні лісостепу, опадів випадає менше. Поверхня степів рівнинна. Ґрунти — переважно родючі чорноземи. У степу є річки, солоні й прісні озера, а також штучні водойми. Степова зона багата на рудні, паливні та нерудні корисні копалини. Рослини й тварини степу пристосувалися до спеки і нестачі вологи.
|