укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2015 » Квітень » 11 » Століття джазу
14:20
Століття джазу

Століття джазу

Картина художнього життя XX століття за своїм розмаїттям перевершує всі попередні епохи. Відбувається стрімка глобалізація культурних процесів як загальносвітового, загальнолюдського явища, виникає безліч модерних музичних напрямів. Нові технічні можливості, поява невідомих доти технологій сприяли виникненню нових художніх форм. Надзвичайного значення набув синтез мистецтв. Кожен вид музичної творчості має свої особливості та своє призначення. Вони є віддзеркаленням мінливого життя і духовних процесів, що відбуваються в суспільстві.
XX століття називають «століттям джазу». Джаз - це одне з найбільш неординарних явищ нашого часу. Ця музика швидко завоювала світ і знайшла мільйони прихильників. Цінителі вважають джаз не просто музикою, а справжнім стилем життя. Він і зараз залишається прекрасним і вільним.
Джаз - стильовий напрям музичного мистецтва, що сформувався в США на початку XX cm. внаслідок взаємопроникнення африканської та європейської музичних традицій.
Характерними особливостями джазу є імпровізація і складний ритм (поліритмія). Джазовий музикант - це особливий тип митця: він створює музичний твір у взаємодії з партнерами по ансамблю. Отже, джаз - це мистецтво гри, діалогу, своєрідного спілкування мовою музики.
За формою джазові композиції нагадують варіації: після показу основної теми солісти по черзі виконують сольні партії, демонструючи блискучу майстерність імпровізації.
Витоками джазу вважають трудові, релігійні (спірічуелс) і світські (блюзи) пісні афроамериканців, музику вуличних «крокуючих» духових оркестрів, мелодії й ритми регтаймів.
Більшість джазових творів - інструментальні п'єси, проте імпровізаційний характер музики зумовив розвиток надзвичайно віртуозного вокалу, де співак також міг використовувати увесь діапазон свого голосу. Це відкрило світові нові «золоті» голоси надзвичайно обдарованих американських виконавців джазу.
Джазові музичні інструменти загалом не відрізняються від інструментів симфонічного оркестру, але діапазон їхнього звучання ширший. Наприклад, у духових (труби, тромбони) це досягається використанням різноманітного додаткового приладдя (мундштуків, сурдин, акустичних пасток), які змінюють тембр та характер звучання. Ударні інструменти в джазовому оркестрі зібрані в спільну ударну установку, на якій грає одна особа. Яскравого колориту музиці джазу додають етнічні шумові інструменти (барабани конга і бонго, маракаси), а також банджо та саксофон.
Серед видатних представників американського джазу - музиканти Луї Армстронг, Дюк Еллінгтон, Скотт Джоплін, а також співаки та співачки Махелія Джексон, Елла Фіцдже-ральд, Біллі Холідей, Ел Джерро.
Луї Армстронг - видатний американський виконавець джазової музики. Його називали «королем джазу». Творчість Армстронга нерозривно пов'язана з історією цього жанру. Видатний американський джазмен-трубач і співак справив найбільший вплив на розвиток джазової музики і поширення її у світі. Саме Луї Армстронг удосконалив форми джазу, винайшов нові виражальні засоби.
Луї Армстронг був неперевершеним виконавцем блюзів, які називали «піснями суму, піснями стогону». Зазвичай їхні сюжети були пов'язані з важким життям знедоленого народу. Для мелодій блюзів характерні своєрідні інтонації, повільний темп і синкопований ритм. Блюз значною мірою вплинув на формування професійної музики, але насамперед - на джаз і рок, де надовго залишився одною з основних жанрових форм.
Еллу Фіцджеральд називали «першою леді джазу» й «королевою джазу». Голос співачки відзначався неповторним тембром, широким діапазоном і великими віртуозними можливостями. Вона досягла висот джазового вокалу і залишилася яскравою зіркою світового значення.
Протягом XX століття джаз поширювався, розвивався, змінювалися його стильові напрями. Своєю експресією він захопив у полон багатомільйонну аудиторію всієї земної кулі.
Синтез джазових традицій з музикою різних народів дозволяє стверджувати, що джаз - це дійсно світова музика.
Мистецтво джазу яскраво представлено і в Україні, у різних містах традиційно відбуваються міжнародні фестивалі джазової музики. Серед найвідоміших - Jazz Bez, Jazz Koktebel. Вагомий внесок у популяризацію джазового руху належить В. Симоненку, О. Когану, О. Скрипці.
Запитання та завдання
* Що зумовило виникнення джазу в американській музичній культурі?
* У чому полягають стильові особливості виконання джазу? Назвіть його видатних виконавців.
я мільйонів людей в усьому світі Джордж Гершвін став уособленням американської музики. Йому вдалося виробити самобутній музичний стиль, у якому гостра джазова ритміка й ефектність інструментовки поєднувалися з суворістю форм і прийомів симфонічного розвитку. Він був одним із засновників стилю симфоджаз.
Симфоджаз - напрям симфонічної музики, що органічно поєднує характерні риси симфонічної музики з джазовими виконавськими елементами.
Джаз збагатив симфонічну Джордж Гершвін й оперну музику новими неповторними звучаннями. Джордж Гершвін одним із перших подолав прірву між цими напрямами музичного мистецтва. Його оперу «Поргі і Бесс» американська преса одразу назвала «національним шедевром», а дата її прем'єри (ЗО вересня 1935 року) вважається датою народження національної опери.
Творчий шлях Гершвіна-музиканта був складним: від талановитого самоука, що писав невибагливі естрадні пісеньки, він піднявся до вершин успіху, здійснивши «американську мрію» і прославивши національну музику на весь світ.
Народився Джордж у Нью-Йорку, в родині емігрантів. Інтерес до музики проявився у хлопчика в 10-річному віці після того, як він почув «Гумореску» А. Дворжака. Навчаючись гри на фортепіано, майбутній композитор відкриває для себе світ класичної музики. Водночас він пильно вивчає джаз, захоплюючись творчістю афроамериканських музикантів і годинами слухаючи регтайми в їхньому виконанні.
Його кар'єра як піаніста розпочалася з рекламування пісень інших композиторів, але незабаром Гершвін став писати й власні твори. Молодий музикант відточує свою майстерність і поступово стає відомим композитором бродвейських мюзиклів. Він ніколи не боявся пробувати щось нове. Така нагода випала йому в 1924 році, коли на прохання диригента джаз-оркестру Пола Вайтмена Гершвін пише свою знамениту «Рапсодію в стилі блюз», яка стала справжньою сенсацією.
Цікава історія створення «Рапсоди в стилі блюз». Якось Джордж Гершвін прочитав у газеті повідомлення про майбутній виступ відомого симфо-джазового оркестру під керівництвом Пола Вайтмена. У ньому йшлося про те, що в концерті буде виконаний... новий твір Гершвіна, тоді ще маловідомого композитора. Тим самим Пол Вайтмен вирішив спровокувати композитора на написання твору, який, за умовами конкурсу, став би своєрідним «експериментом у сучасній музиці».
Зал був переповнений, а серед присутніх - видатні музиканти С Рахманінов, Л. Стоков-ський та ін. «Рапсодія» була останнім номером у довгій програмі. Партію фортепіано виконував сам композитор. Після останнього акорду слухачі підвелися з місць і довго й бурхливо аплодували. Це був безперечний успіх! Феєричне виконання «Рапсодії в стилі блюз» стало поворотним моментом для композитора І для всієї американської музики.
«Рапсодія в стилі блюз» нагадує 1-частинний концерт для фортепіано з оркестром. Але незвичайність її стилю відчувається й у складі самого оркестру (до нього входить група саксофонів), і в характерних блюзових інтонаціях, і в манері виконання - вільній, яскравій, із використанням виражальних засобів джазу. В основі твору - 4 теми різного характеру. Швидка зміна епізодів, досить вільна побудова, гострий ритм і джазові акценти надавали їй свіжого звучання нової музики.
Цей дивовижний, сповнений міцної життєвої енергетики твір вважають музичним символом Америки, називаючи його «американською рапсодією». «Коханий мій» - одна з найвідо-міших пісень Джорджа Гершвіна. У ній звучить і мелодія його славнозвісної «Рапсодії».
Запитання та завдання
* Чим вас зацікавила творчість Джорджа Гершвіна? Яке враження вона справила на вас?
* Як ви вважаєте, чому композитор обрав для свого твору саме жанр рапсоди?
* Чому, на вашу думку, ця музика для багатьох слухачів асоціюється з образами Америки?

ГДЗ 7 клас з математики, біології, історії України
Підручники 7 клас українська мова, література, геометрія