укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2014 » Лютий » 18 » Укр. мова 2 клас. Урок 80
16:42
Укр. мова 2 клас. Урок 80

Укр. мова 2 клас. Урок 80

Мета: закріплювати вміння учнів добирати споріднені слова та визначати корінь; розвивати мовлення, вміння складати речення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати естетичні почуття.

Хід уроку
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.     Каліграфічна хвилинка
Me тр ом ил пр дм ет
2.     Словниковий диктант
Метро, помилка, предмет.
3.     Вправи на повторення
1)     Відгадайте загадку.
•   Гуляє в полі, та не кінь,
Літа на волі, та не птиця. (Вітер)
— Як назвати вітер, що не дуже сильний? (Вітерець)
— Як називають сильний вітер? (Вітрище, вітрюган)
— Запишіть ці слова. (Вітер, вітерець, вітрище, вітрюган)
— Визначте корінь у цих словах.
— Які слова називають спорідненими?
2)     На дошці були записані групами споріднені слова, але налетів вітерець-пустунець і все переплутав. Випишіть групами споріднені слова, позначте в них корінь.
Мороз, сніг, сніговий, морозець, холод, сніговик, морозний.
— Яке слово не потрапило до жодної групи? Чому?
—  Доберіть до нього споріднені слова. (Холодний, похолодання, холодок, холодильник)
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Сьогодні на уроці будемо закріплювати вміння добирати спільнокореневі слова.
IV.   СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 120-121)
Вправа 1
— Прочитайте вірш. Про кого розповідається у вірші?
— Спишіть питальні речення. Читайте, дотримуючись інтонації.
—  Прочитайте виділене слово. Вимовте перший звук, назвіть букви, які цей звук позначають. Яка звукова схема відповідає виділеному слову?
Вправа 2
— Прочитайте текст. Що ви дізналися про дятла?
— Прочитайте виділене речення. З якою інтонацією потрібно його читати?
— Усно опишіть дятла.
— Спишіть останній абзац, уставляючи пропущені букви. Назвіть дієслова, поставте до них питання. Підкресліть спільнокореневі слова. Позначте корінь.
Вправа З
— Прочитайте текст. Яке речення є прислів'ям?
—  Спишіть перший абзац. Підкресліть спільнокореневі слова. Позначте корінь.
— Запишіть підкреслені слова в абетковому порядку.
Фізкультхвилинка
V.    УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.     Словникова робота
Дятел — лісовий птах з довгим і гострим дзьобом.
1)     Гра «П'яте "зайве"».
— Відшукайте у кожному стовпчику «зайве» слово, 
строкатий                      ошатний
різноколірний                гарний
пістрявий                       ввічливий
брудний                         нарядний
плямистий                     святково вдягнений
Строкатий — розписаний різнобарвними смужками, плямами; забарвлений в різні кольори.
2)     «Зберіть» і запишіть речення з розсипаних слів.
дуплі. У, дім, дятла.
2.     Гра «Додай словечко»
— Вставте у прислів'я пропущені спільнокореневі слова. Позначте корінь. _____ (Праця) людину годує, а лінь марнує. Бджола мала, а й та_____
(працює)._____(Працьовиті) руки гори вернуть.
Слова, які доберуть учні, краще записати на дошці.
3.     Гра «"Зайве"слово»
— Прочитайте. Визначте «зайве» слово у кожній групі. Море, моряк, морський, зморитися, приморський. Малина, малинка, калина, малиновий, малинник.
— Чому не всі слова в кожній групі можна назвати спільнокореневими?
— Назвіть споріднені слова з кожної групи. Який вони мають корінь?
— Складіть і запишіть речення з одним із цих слів.
VI.   ПІДСУМОК УРОКУ
— Які слова називаються спорідненими? Наведіть приклади.
— Як їх ще називають?
— Як визначити корінь у слові? Наведіть приклади.
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 121, завдання після вправи 3.