укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2014 » Лютий » 20 » Укр. мова 2 клас. Урок 90. Питальні речення
14:55
Укр. мова 2 клас. Урок 90. Питальні речення

Укр. мова 2 клас. Урок 90. Питальні речення

Мета: дати учням уявлення про питальні речення; вчити інтонаційно виділяти в реченнях слова, найважливіші для висловлення думки; розвивати усне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи.

Хід уроку Укр. мова 2 клас. Питальні речення
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.     Перевірка домашнього завдання
— Прочитайте складені речення.
— Як ви відокремили одне речення від іншого на письмі? (Крапками)
— Як ви відокремили одне речення від іншого в усному мовленні? (Паузою, зниженням голосу.)
— Як називаються такі речення? (Розповідними)
2.     Гра «Слова загубились»
— Доповніть речення словами з довідки. Запишіть їх. Зацвіли перші... квіти. На деревах розпустились... Над квітами літають... Як гарно...!
(Весняні, листочки, метелики, навесні)
— Скільки речень ви записали? Доведіть, що це речення.
— Прочитайте розповідні неокличні речення; розповідні окличні речення.
—  Який розділовий знак ставиться в кінці розповідного неокличного речення?
—   Який  розділовий  знак ставиться  в кінці  розповідного  окличного речення?
3.     Гра «З якої професії?»
— Назвіть, з якої професії прийшли в життя подані прислів'я та приказки.
•   Куй залізо, поки гаряче. (Коваль)
•   Жартуй глечичок, поки вушко одірветься. (Гончар)
•   Порожня бочка горить, а повна мовчить. (Бондар)
— Це старі слова.
— Хто керує автомобілем? (Шофер)
— Це слово прийшло до нас із французької мови.
4.    Каліграфічна хвилинка
— Запишіть каліграфічно словосполучення.
Професія шофер, дякувати (кому?) (шофер), працювати (ким?) (шофер).
— Вимовляйте швидко і правильно.
Я — шофер. Оце — мотор. Рама, фара, світлофор.
Л. ПервомаІїський
— Яке це речення за метою висловлювання та інтонацією?
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми будемо вивчати питальні речення, навчимося правильно інтонувати їх.
IV.   СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.     Робота за підручником (с. 132-133)
Вправо 1
— Прочитайте виразно вірш. (Вибіркове читання речень.)
— Прочитайте розповідне речення.
— Як ви його розумієте?
— Що означає слово контрабас?
Словник
Контрабас — це найбільший струнний музичний інструмент.
— Прочитайте речення, у яких про щось запитують.
— Як ви вважаєте, як такі речення можна назвати? (Питальними)
— Який знак стоїть у кінці таких речень?
Загадка
•   Він після речення, цитати Вмостився схожий на гачок. Всіх нас примушує питати, А сам ні пари з вуст — мовчок! (Знак питання)
Висновок.   Речення,   в  якому  про  щось запитується,   називається  питальним. У кінці питального речення ставиться знак питання.
— Випишіть питальні речення.
Ознайомлення з правилом (с 133)
— Яке речення називається питальним?
— Що ставимо в кінці питального речення?
2.     Цікаво знати!
У розмові двох осіб речення-запитання і речення-відповіді називаються репліками.
3.     Робота в групах
Вправа 2 (с 133-134)
— Прочитайте діалог метелика з хмарками.
Переказ тексту за питаннями вчителя. Учитель ставить питання кожній групі.
— Де жив метелик?
— Кого він зустрів?
— Про що він їх запитав?
— Що відповіли метелику хмаринки?
— На що перетворилися променисті хмаринки?
— Як ви розумієте словосполучення хмаринки-водовози?
Вибіркове списування
— Випишіть з тексту питальні речення.
— Які розділові знаки ставимо в кінці такого речення?
4.    Робота в парах
Вправо 3 (с 134)
—  Складіть за схемами питальні речення. (Один учень запитує, інший — відповідає.)
— Де живе метелик? (Метелик живе на озері.)
— До кого звернувся метелик? (Метелик звернувся до хмар.)
— У кого гостював метелик? (Метелик гостював у хмаринок.)
Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки — раз!
На носках стоїть весь клас,
Два присіли, руки вниз.
На сусіда подивись.
Раз! — і вгору,
Два! — і вниз.
На сусіда подивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз — присіли, два — піднялись.
Хай мужніє ваше тіло.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.
V.    УЗАГАЛЬНЕННЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1.     Інтонування речень
Вправа З (с 135)
— Прочитайте виразно народну пісню.
— Які розділові знаки ви поставите замість трьох крапок?
—  Прочитайте вголос спочатку запитання, а потім — відповідь.
— Вимовляйте з більшою силою голосу виділені слова.
Висновок. У питальних реченнях голос підвищується на тому слові, на яке треба дати відповідь.
— Спишіть перші два запитання і відповіді на них.
2.     Робота в групах
Вправа 1(с 134-135)
— Прочитайте текст, дотримуючись правильної інтонації.
— Перекажіть прочитане.
— Скільки питальних речень у тексті? Скільки розповідних?
— Поясніть, які букви пропущені в першому абзаці.
—  Випишіть назви тварин та їхні клички.
— Виконайте звуко-буквений аналіз слова джміль.
VI. Підсумок уроку. Укр. мова 2 клас. Питальні речення
— З якими новими реченнями ви ознайомилися на сьогоднішньому уроці? (Питальними)
—  Чому ці речення називаються питальними? (Бо в них про когось чи про щось запитується.)
— Що ставимо в кінці питальних речень? (Знак питання)
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
—  Складіть усний діалог ромашки й метелика, які жили в квітковому будинку.
—  Поміркуйте, про що могла запитати ромашка? Що їй міг відповісти метелик?