укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2015 » Квітень » 11 » Видатні постаті музики
14:38
Видатні постаті музики

Видатні постаті музики

Крізь віки дійшла до нас могутня музика великого німецького композитора Йоганна Себастьяна Баха. Його феномен не має собі рівних у світовій музиці. Жоден із композиторів не впливав на творчість музикантів наступних поколінь такою мірою, як великий Бах. І сьогодні його музика є взірцем духовної та музичної гармонії.
Розкажіть, що вам відомо про життя і творчість Й. С. Баха. Пригадайте твори композитора, які ви вивчали в попередні роки.
Творчість видатного митця стала відомою широкому колу слухачів після майже столітнього забуття. її осягнення почалось 1829 року з виконання в Лейпцигу композитором Ф. Мендельсоном «Пристрастей за Матвієм». У звучанні цього твору відкрилася у всій своїй величі могутня постать Й. С. Баха. Улюбленим інструментом композитора був орган, незмінний супутник усього його творчого шляху. Ще за життя Бах здобув славу віртуоза-органіста і майстра імпровізації. Мабуть, саме з блискучої імпровізації народилася і славнозвісна «Токата і фуга ре-мінор», створена композитором у молоді роки.
Токата - твір для клавішних інструментів (клавесина, органа), витриманий у швидкому, чітко рит-мованому русі з характерною ударною «молоточко-подібною» технікою виконання.
Фуга - твір поліфонічного складу, що грунтується на послідовному повторенні однієї теми в усіх голосах.
Серед інших органних творів «Токата» вирізняється рідкісним багатством і розмаїттям звучань. Це справді один із найвидатніших творів Баха, написаних для органа. Він відкривається урочистим вступом. За першою віртуозною частиною йде фуга, кожна наступна фраза якої перетворюється на більш складний візерунок. У фузі найповніше розкривається звучання всього діапазону органа. Фінальні такти твору вражають величчю.
Яке враження справила на вас музика великого композитора?
Як ви гадаєте, чому музику Баха слухають і в наш час?
Й. С. Бах був геніальним новатором свого часу, який відкрив для розвитку світової музичної культури нові перспективи. Його могутній вплив позначився на творчості композиторів наступних поколінь. Серйозна класична музика завжди привертала увагу і сучасних музикантів. Вони здійснили чимало обробок і аранжувань класичних творів. Серед цих обробок є оригінальні творчі рішення, виконані яскраво, художньо, з великою фантазією. Один із найсміливіших експериментів належить Жаку Лузьє, який створив джазові імпровізації на основі творів Баха.
Послухайте та розучіть пісню композитора Л. Квінт «Здрастуй, світ». Чи є спільні образи у пісні сучасного композитора та музиці Й. С. Баха?
Запитання та завдання
* Зіставте зміст і звучання «Токати І фуги ре-мінор» Й. С. Баха з будь-яким іншим твором. Якими засобами музичної виразності відтворено зміст (образи) цих творів?
* Як би ви пояснили відомий вислів Людвіга ван Бетховена про Баха: «Не струмком! Морем повинен він називатися!» (слово Bach у німецькій мові означає «струмок»).
Безмежний світ музики видатного німецького композитора Людвіга ван Бетховена вражає своїм розмаїттям і непере-вершеною емоційною глибиною. Усе життя митець намагався реалізувати свій багатогранний талант. Він створював прекрасні концерти і зворушливу камерну музику, які повною мірою відображали його пристрасну натуру. Доля завдала композитору жорстокого удару, позбавивши його слуху. Але завдяки сильному характеру і незламній волі він зумів вийти переможцем із цієї нерівної битви.
Пригадайте твори видатного композитора, які ви вивчали раніше. Яке враження справила на вас ця музика?
Яка тема, на вашу думку, є головною в творчості композитора?
Поряд із музикою, що «має викрешувати вогонь із людських сердець», у доробку композитора є й справжні перлини любовної лірики. Одна з них - усім відома фортепіанна мініатюра «Елізі». Усього Бетховен написав 24 багателі (у перекладі з французької - дрібничка), призначених для виконання му-зикантами-любителями. Чиста, переливчаста мелодія кохання нагадує ніжний легкий подих вітерцю.
Серед численних сонат композитора Сонаті № 14 належить особливе місце. У цей час митця супроводжував успіх, його твори набували популярності. Однак твір став знаковим у долі Бетховена. У ньому композитору вдалося повною мірою розкрити складну гаму почуттів людини, торкнувшись невидимих струн душі. Доти це не вдавалося зробити ще жодному митцеві.
Створення Сонати № 14 пов'язане з драматичною подією в житті Бетховена - коханням, яке лишилося нерозділеним. Сповнений ніжних почуттів до своєї талановитої учениці - юної аристократки Джульетта ГвіччардІ, митець розумів, що його надії на щастя марні. Саме особисті переживання зрештою знайшли вихід у геніальній музиці.
Цікавинка
Автор назвав свій твір «сонатою на зразок фантазії», підкреслюючи цілковиту свободу композиції. Крім того, за цією сонатою міцно закріпилася популярна назва - «Місячна». Назва не належить Бетховену, а з'явилася завдяки поетичній уяві сучасника композитора, німецького поета Л. Рельштаба. Музику першої частини Сонати № 14 він порівнював із картиною місячної ночі.
У стан глибокої задуми занурює музика І частини, яка звучить наче сповідь стражденного серця. У зосередженому стриманому звучанні можна почути три мелодичні лінії: скорботно-глибокий бас, одноманітно-безупинний рух середнього голосу та печальну, ніби застиглу, мелодію душі, яка плаче. Нескінченна печаль, спокій безнадійного відчаю і прийняття своєї долі. Задумливо-скорботну музику змінює грайливо-легкий та витончено-танцювальний наспів II частини. Хтось вважає її спогадами про минуле щастя, хтось - музичним портретом юної красуні, чарівним і легковажним водночас, а хтось - музичним пейзажем. «Квіткою між двома безоднями» назвав цю музику Ференц Ліст, неперевершений виконавець сонати Бетховена. Між скорботою і бурею, що спалахне у фіналі.
Музика ІІІ частини пройнята бунтівним і пристрасним духом боротьби з долею. Усе як у житті: жити - значить боротися, перемагати страждання, незважаючи на всі випробування, і в цій боротьбі людина набуває сили.
Видатний композитор Дмитро Кабалевський так охарактеризував сонату Бетховена: «...Сприймайте її не тільки своїм слухом, але й усім серцем! І... ви почуєте у І частині таку скорботу, якої ніколи раніше не чули; у II частині - таку світлу і в той же час таку сумну усмішку <...>, а у фіналі - таке непереможне прагнення вирватися з кайданів страждань та печалі...».
Однією з найкращих сучасних обробок Сонати № 14 є обробка Річарда Клайдермана. Послухайте її з однокласниками.
Людвіг ван Бетховен. Соната № 14, І частина (сучасна обробка Р. Клайдермана)
Людвіг ван Бетховен став першим «вільним художником» серед європейських композиторів. Він створив власний стиль, у якому яскраво проявилася творча індивідуальність митця. У музиці композитора немає класичної вишуканості, пропорційності, навпаки, вона справляє враження творчого експромту. «Музика має викрешувати вогонь із людських сердець»,- так визначив власне бачення музичного мистецтва сам композитор.
Запитання та завдання
* Які нові риси звучання та образного змісту ви відкрили для себе у творах Л. Бетховена, що прозвучали на уроці?
* Розкажіть про свої враження від прослуханих творів.
* Чому, на вашу думку, Соната № 14 є однією з найбільш популярних у наш час?

ГДЗ 7 клас з математики, біології, історії України
Підручники 7 клас українська мова, література, геометрія