Землетруси
Що вам відомо про землетруси?
Як виникають землетруси? Літосферні плити не є суцільними брилами каменю. Матеріал, з яких вони складаються, шаруватий і залягає у вигляді потужних пластів базальту й граніту. Найменш стійкі частини літосферних плит — їх краї.
Коли дві літосферні плити зіштовхуються, виникає величезний тиск. Краї плит не витримують його, руйнуються, створюючи розриви й поштовхи. Хвилі поштовхів поширюються в надрах Землі в усіх напрямках. У місцях, де ці поштовхи досягають поверхні, виникають землетруси. Землетруси — це підземні поштовхи й коливання земної поверхні, зумовлені раптовими розломами та зміщенням земної кори. Землетруси руйнують споруди, утворюють тріщини в поверхні, при цьом>* часто гинуть тисячі людей.
Місце на глибині, де відбуваються зміщення й розриви, називається гіпоцентром, або вогнищем, землетрусу. Гіпоцентр буває на глибині від 60 до 700 км. Від нього в усі боки через пласти гірських порід розходяться сейсмічні хвилі, які передають руйнівну енергію землетрусу на великі відстані. Місце над гіпоцентром наземній поверхні, де сила землетрусу відчувається найбільше, називається епіцентром землетрусу. З віддаленням від епіцентру енергія сейсмічних хвиль поступово зменшується (мал. 50).
Сила землетрусу. Силу землетрусів визначають за шкалою Ріхтера. яка вказує на кількість енергії, що виокремлюється у вогнищі землетрусу. Наприклад, енергію, яка вивільнилася піл час землетрусу в м. Верному (до 1921 р. назва м. .Алмати) 9 червня 1887 р. (7.3 бати за шкалою Ріхтера). порівнюють з одночасним залпом 22 мтрд потужних артилерійських гармат, шо викидають снаряди вагою в одну тонну на відстань 25 км.
Для оцінки ступеня впливу сейсмічних хвиль на житлові будинки розроблена міжнародна 12-бальна шкала. Так. землетрус силою 1 бал реєструється тільки приладами, а землетрус силою 12 балів призводить до величезних руйнувань, змін у рельєфі. людських жертв.
Нині спостереження за землетрусами здійснюються на сейсмічних станціях автоматично н безперервно. Для реєстрації сейсмічних хвиль використовуються сейсмографи, які записують коливання грунту (мал. 51). їх установлюють на значній глибині, шоб зменшити перешкоди від інших джерел коливань.
Результати сейсмічних спостережень більшості станцій світу узагальнюють у Міжнародному сейсмічною* центрі (Велика Британія) і використовують для вивчення не тільки землетрусів, а й внутрішньої будови Землі.
Землетруси можуть тривати лише кілька секунд, але за цей час нерідко виникають дійсно катастрофічні руйнування. Траплялися випадки, коли землетруси знищували цілі міста (див. табл.1).
У середньому за рік на нашій планеті відбувається майже мільйон порівняно слабких землетрусів і 15-20 сильних, що призводять до значних руйнувань.
Цунамі. Землетруси, які виникають під морським дном, спричиняють велетенські руйнівні хвилі — цунамі (мал. 52). Ця назва в перекладі з японської означає «хвиля в гавані*. Висота цунамі у відкритому морі в місці виникнення — від 0.1 до 5 м. довжина хвилі велика, тому для кораблів вона непомітна. Біля берегів висота хвилі зростає до 10-50 м і більше. У цьому випадку цунамі може призвести до величезних руйнувань, особливо на мілководних берегах. Найбільш небезпечні цунамі у вузьких неглибоких бухтах, тому при загрозі наближення цунамі моряки намагаються відвести судна якомога далі від берега.
Сейсмічні пояси Землі. Якщо нанести епіцентри землетрусів на карту світу, то ви побачите, що землетруси відбуваються не всюди. Райони, де зафіксовані найспльніші землетруси, відповідають розташуванню ліній розломів, що розділяють літосферу на великі блоки, а отже. областям формування гірських хребтів.
Сейсмічний пояс — це рухома ділянка земної кори, що виникає на межі літосферних плит, де проходять глибинні розломи. Учені виокремлюють на Землі три великих сейсмічних пояси: Альпійсько-Гімалайський (Середземноморський). Тихоокеанський. Середин но-океанічний.
Альпійсько-Гімалайський пояс простягається від європейського узое-режжя Атлантичногоокеану через півлень Європи ло Тихого океану, охоплюючи найбільші гірські системи Євразії.
Тихоокеанський пояс кільцем оточує береги материків Тихого океану й прилеглі ло них групи островів.
Серединно-океанічний пояс охоплює серелинно-океанічні хребти у Світовому океані.
повторимо головне
• У надрах земної кори піл лією внутрішніх сіп виникають зміщення й розриви пластів, які спричиняють землетруси.
• Енергія землетрусу передається сейсмічними хвилями.
• Учені виокремтюють на Землі три великих сейсмічних пояси: Альпійсько-Гімалайський. Тихоокеанський. Серединно-океанічний.
Землетрус, гіпоцентр, епіцентр, сейсмограф, сейсмічні пояси.
ключові терміни і поняття
Запитання та завдання
1. Що таке землетруси?
2. У яких місцях на Землі та з яких причин вони відбуваються?
3. Що називають гіпоцентром та епіцентром землетрусу?
4. Як передається енергія землетрусу?
5. В яких одиницях вимірюють силу землетрусів?
6. Як називаються хвилі, що утворюються на водній поверхні в результаті землетрусів океанічного дна?
7. Що називають сейсмічними поясами?
8. У яких напрямках поширюються сейсмічні хвилі?
9. Чому в епіцентрі землетрусу спостерігаються найбільші коливання земної поверхні?
10. У чому нині полягає проблема попередження людей про надходження цунамі?
У яких районах нашої планети відбуваються найсильніші землетруси? Покажіть на карті зони землетрусів.
Дізнайтеся, чи були землетруси у вашій місцевості. Якщо були, то якої сил и та з якими наслідками.
Вулканізм і магматизм
|