Зі скарбниці міфів давніх цивілізацій
Спочатку не було нічого: ні Сонця, ні Місяця, ні зірок. З темряви первісного Хаосу, який наче спав глибоким сном, першою виникла вода. Із цієї води постав вогонь. Од великої сили тепла, що дав той вогонь, зародилося Золоте Яйце. І плавало те Яйце у водах безкрайого та бездонного океану, доки в ньому не виник Прабатько Брахма1. Він розбив Яйце, і воно розкололося на дві половини. Верхня стала Небом, нижня — Землею, а між ними Брахма розмістив повітряний простір. І утвердив він землю серед вод.
Так було створено світ.
Спочатку в Брахми з'явилося шестеро синів. Він породив їх силою своєї думки. А от сьомий син, Дакша, вийшов з великого пальця на правій нозі Брахми. З пальця на лівій нозі у Брахми народилася донька на ім'я Віріні. Дакша і Віріні побралися і мали багато-багато дітей.
їхня найстарша донька, Діті, стала матір'ю грізних демонів. Друга донька. Дану, породила могутніх велетнів. Третя — Адіті — народила дванадцятеро світлих синів — великих богів. Серед них наймогутнішими були бог океану Варуна, бог грози та грому Індра, бог Сонця Вівасват. Та найславетнішим серед них став наймолодший син Адіті — Вішну, хранитель світу.
З давніх-давен сини Діті й Дану — їх називають асурами — були ворогами богів, синів Адіті. І боротьба між асурами та богами за владу над Усесвітом тривала багато століть, і не було їй кінця.
Коли Яма помер. Ямі', його сестра й кохана, невтішно проливала багато сліз і не було кінця її горю. Дарма боги намагалися полегшити тягар її скорботи. На всі їхні вмовляння та напучування вона відповідала: «Але ж він помер лише сьогодні!» А тоді ще не було ні дня, ні ночі. Боги сказали: «Так вона про нього не забуде. Ми створимо ніч!» І вони створили ніч. І ніч минула, і настав ранок; і вона забула про нього. Відтоді кажуть: «Зміна ночі й дня приносить забуття горя».
Переказ В.Ермана та Е. Тьомкіна. переклад українською Є. Водощук
Літературний практикум
1. До яких тематичних груп належать прочитані вами давньоіндійські міфічні оповіді?
2. Перекажіть давньоіндійський міф про створення світу. Які природні сили та надприродні істоти в ньому згадуються?
3. Як у давньоіндійському міфі про Яму та Ямі пояснено виникнення ночі? Завдяки чому природне явище в цьому міфі псрстпорюсться на фантастичний сюжет?
4. Яку життєву мудрість вкладено в давньоіндійський міф про створення ночі? Знайдіть у переказі рядок, що містить відповідне повчання. Розкрийте його зміст. Чи згодні ви з таким висновком?
Була в бога Сонця Ра кохана донька Теф-нут — його Око, створене ним самим. Вона поливала землю, насичуючи вологою сади та ниви; билася з чудовиськами, що були ворогами її батька; карала тих, хто не корився його волі. Це була могутня і хоробра богиня, але вона мала надто свавільну й запальну вдачу.
Люди славили Тефнут у піснях, приносили їй жертовні дари. І вона тішилася їхньою шаною. Та одного разу спало Тефнут на думку, що люди величають бога Ра більше, ніж її. Через те вона посварилася з батьком і втекла до пустелі. Там богиня оселилася в образі страшної левиці, яка в шаленій люті вбивала подорожніх і насичувалася їхнім м'ясом та кров'ю. -- ■ I Hi Lit . І 'її Ш I
А тим часом у країні запанувала нестерпна
спека. Зміліли річки, повисихали рослини, дахи будників вкрилися густим пилом. Відчай і страх охопив людські серця.
Гірко сумував Ра за своєю донькою. Він волів її знову бачити біля себе. Довго він думав, кого послати по Тефнут у пустелю. І, зрештою, вирішив доручити цю справу богу повітря Шу, щиро йому відданому, та богу місяця Тоту, який славився великою мудрістю, неперевер-шеною красномовністю і знанням магічних заклинань.
Шу і Тот перетворилися на павіанів і пішли до пустелі, у якій усамітнилася богиня. Побачивши їх, Тефнут-левиця гнівно загарчала. Тоді Тот підняв лапи вгору й улесливо заговорив з нею. Він яскраво описував пишні красоти єгипетської землі і її жахливий занепад, спричинений утечею Тефнут. Він розповідав про велику тугу бога Ра та скорботу людей, що оплакували втрату шанованої ними богині. Він говорив і говорив, а грізна левиця слухала його хитромудру промову. «Замість безплідної пустелі, у якій ти нині живеш, — переконував богиню Тот, — ти потрапиш до квітучої країни, з великою багатоводною рікою, зеленими луками, велелюдними містами та селищами. Для тебе зведуть храм, і люди складатимуть тобі шану. Ти не полюватимеш більше на звірів, аби здобути собі їжу». Тут промовець подав богині-левиці келих вина і наказав принести їй убиту газель. газель.
Тсфпут прийняла його дарунки. Доки вона ласувала, Тот, піднісши вгору свій чарівний жезл, промовляв чаклунські заклинання. Гнів богині ущух, І вона погодилася разом Із Шу й Тотом повернутися на батьківщину.
Вони вирушили в дорогу. Попереду Тефнут ішов бог Шу, розважаючи богиню музикою і танцями, аби вона веселою постала перед батьком Ра. А тим часом бог Тот проголошував магічні заклинання, аби Тефнут не змінила свого рішення і не втекла назад у пустелю.
Дорогою богиня викупалася в Священному озері й перетворилася з левиці на прекрасну дівчину з гордою поставою, веселим обличчям та сяючими очима. Дізнавшись про її повернення, Ра затанцював від радості. Він був щасливий знову побачити й обійняти свою Тефнут. Уся країна святкувала її повернення. Люди уславлювали ім'я богині в храмах, вітали її прихід піснями й танцями.
З поверненням Тефнут у Єгипті закінчилася велика засуха. Пролилися дощі, які наповнили Ніл бурхливими водами. Земля вкрилася весняним квітом. Відтоді за наказом Ра день повернення Тефнут щороку відзначають у Єгипті як велике свято.
Запитання і завдання до прочитаного твору
1. Підготуйте переказ міфу про Тефнут, послідовно відповідаючи на запитання.
• Чим славилася богиня Тефнут?
• Через що вона посварилася з богом Сонця Ра й залишила Єгипетське царство?
• Які наслідки мала втеча Тефнут для країни? А для самої богині?
• Як Тот переконав Тефнут повернутися до Єгипту?
• Як поставилися до повернення Тефнут на батьківщині?
2. До якої тематичної групи належить міф про повернення Тефнут? Відповідь обґрунтуйте.
3. Пофантазуйте! Як ви гадаєте, чому народна фантазія перетворила Тефнут саме на левицю? Чи могла б ця героїня перекинутися в іншого звіра? Якщо так, то в якого? Поясніть свою думку.
Таємниці давніх міфів
|