укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2015 » Січень » 22 » Математика 3 клас. Урок 101 Ділення способом розкладання на зручні доданки
15:50
Математика 3 клас. Урок 101 Ділення способом розкладання на зручні доданки

Математика 3 клас. Урок 101  Ділення способом розкладання на зручні доданки

Мета: ознайомити учнів з можливістю розкладання числа на два доданки, кожний з яких ділиться на це число; формувати вміння розв'язувати задачі, обернені до задачі на знаходження суми двох добутків; розвивати пам'ять, мислення; виховувати інтерес до предмета.
конспекты уроков
Хід уроку. Математика 3 клас. Ділення способом розкладання на зручні доданки
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.     Перевірка домашнього завдання
Завдання 906
В одному бідоні 24 кг олії, а в другому — на 6 кг менше. Усю олію розлили в банки по 3 кг. Скільки вийшло банок? ((24 + (24 — 6)): 3 = 14 (бан.))
Завдання 907
98:2 = 49                  51 : 3=17                  64:4 + 15 = 31         120:4-8=240
24 : 2= 12                 48: 2 = 24                 32:2-16 = 0              360-2:8 = 90
2.     Гра «Мовчанка»
21: 8-12-8:9-10-10:10 = ?(8)
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати ділення двоцифрових чисел на одноцифрове число.
IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Обчислення за зразком (с. 139, завдання 908)
—  Розклади по-різному числа на зручні доданки і виконай ділення. Зразок.
84 : 6 - (60 + 24): 6 - 10 + 4 = 14; 84 : 6 - (48 + 36) : 6 = 8 + 6 - 14
72 : 4                      60 : 5                      96 : 6                      48 : 4
—  На які доданки виявилося зручним у даних випадках розбити ділене? Чому? (Ми представляли кожного разу ділене у вигляді суми зручних доданків, оскільки розрядні доданки не ділилися на ці числа.)
Потім розглядається частка, у якій ділене представлене сумою, один з доданків якої — круглі десятки, що діляться на дільник. Причому заміна діленого сумою виконується різними способами:
96 : 3 - (ЗО + 66): 3 = ЗО : 3 + 66 : 3 - 10 + (ЗО + 36): 3 10 + ЗО : 3 + 36 : 3 = = 32
96 : 3 = (60 + 36) : 3 = 60 : 3 + 36 : 3 = 20 + (ЗО + 6): 3 = 20 + ЗО : 3 + 6 : 3 = = 20+10+2 = 32
96 : 3 = (90 + 6): 3 = 90 : 3 + 6 : 3 = ЗО + 2 = 32.
Вочевидь, найпростішим випадком є третій. Його особливість полягає в тому, що один з доданків — не просто круглі десятки, які діляться на дільник, а найбільша кількість десятків, які діляться на дільник.
72 : 4 = (40 + 32): 4 = 10 + 8 = 18         96 : 6 = (60 + 36): 6 = 10 + 6 = 16
72: 4 = (28 f 44): 4 = 7 + 11 = 18           96: 6 = (54 + 42): 6 = 9 + 7 = 16
60 : 5 = (50 + 10) : 5 = 10 + 2 = 12        48 : 4 = (40 + 8) : 4 = 10 + 2 = 12
60 : 5 = (45 + 15): 5 = 9 + 3 = 12           48 : 4 = (20 + 28): 4 = 5 + 7 = 12
Висновок. Ділене іноді можна розкласти по-різному па два доданки, кожпе з яких ділиться на це число.
Фізкультхвилинка
V.    РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1.     Розв'язування задачі за поданим планом (с. 119,завдання909)
—  Прочитайте задачу.
—  Що в задачі відоме?
—  Що треба зробити, щоб відповісти на питання задачі?
—  Розв'яжіть задачу, користуючись планом розв'язання задачі. План розв'язання:
1) Скільки привезли метрів шовку?
2) Скільки привезли метрів сатину?
3) Скільки метрів сатину в одному сувої?
2.     Колективна робота над задачею (с. 139, завдання 910}
5 в.— по 90 грн
6 С.— по ? грн
—  Поясніть числа задачі за коротким записом.
—  Складіть план розв'язання.
1) Скільки коштують п'ять ваз для квітів?
2) Скільки коштують шість скатертин?
3) Скільки коштує скатертина? Розв'язання
1) 90 • 5 = 450 (грн) — коштують п'ять ваз для квітів;
2) 930 - 450 = 480 (грн) — шість скатертин;
3)480: 6 = 80(грн)
Відповідь: 80 грн коштує скатертина.
—  Складіть задачу, обернену до даної.
3.     Самостійна робота над задачею (с 139, завдання 911)
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та самостійно розв'язують. 60:(2*2)=15(грн.)
4.     Усне виконання завдання (с. 140,завдання 912)
5.     Коментоване виконання завдання (с. 140, завдання 913)
6.     Офтальмологічна пауза
7.    Розв'язування логічного завдання
—  Запишіть число ЗО:
а) трьома п'ятірками;
б) трьома шестірками;
в) трьома трійками;
г) чотирма трійками; Відповіді:
а) 5 • 5 + 5 = ЗО;          б) 6 • 6 - 6 = ЗО;            в) 33 - 3 = ЗО;    г) 3 - 3 • 3 + 3 = ЗО.
VI.   ПІДСУМОК УРОКУ 
Математика 3 клас. Ділення способом розкладання на зручні доданки
—  На які зручні доданки можна розкласти ділене 72 у прикладі 72 : З?
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 140, завдання 914; 915.