укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2015 » Січень » 28 » Математика 3 клас. Урок 119. Розглядання прийому обчислення
12:13
Математика 3 клас. Урок 119. Розглядання прийому обчислення

Математика 3 клас. Урок 119. Розглядання прийому обчислення

Мета: навчити учнів виконувати ділення з остачею за алгоритмом; сприяти осмисленню того, що остача завжди менша, ніж дільник; удосконалювати вміння розв'язувати задачі вивчених видів; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
конспекты уроков
Хід уроку. Математика 3 клас. Розглядання прийому обчислення
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток на с 142)
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над діленням з остачею.
IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Ознайомлення з алгоритмом ділення з остачею (с. 160,завдання 1057)
ПАМ'ЯТКА «ДІЛЕННЯ З ОСТАЧЕЮ»
1) Називаю всі числа, менші за ділене, які діляться на дільник націло.
2) Найбільше з них ділю на дільник і результат записую в частці.
3) Віднімаю знайдене число з діленого, отримую остачу. Записую в дужках.
Фізкультхвилинка
V.     РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1.    Робота над задачами (с. /60)
1)     Завдання 1058.
—  Поясніть числа задачі.
—  Яким є запитання задачі?
—  Чи можна відповісти на питання?
—  Якою дією? 35 : 8 = 4 (ост. 3)
2)     Завдання 1059.
Колективне розв'язування задачі. Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.

Розв'язання
1) 24 + 8 = 32 (садж.) — привезли всього;
2) 32 : 4 = 8 (садж.) — посадили діти;
3) 32-8 = 24 (садж.)
Відповідь: 24 саджанці посадили дорослі.
3) Завдання 1060
Фронтальне вивчення змісту задачі. Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.

Після цього учні працюють самостійно, один учень — за закритою дошкою.
Розв'язання
1) 240 - 180 = 60 (км) — проїхали автобусом;
2) 60: 5 = 12 (км);
Відповідь: 12 кілометрів туристи пройшли пішки.
2.     Розв'язування рівнянь (с. 160,завдання 1061)
Учні «ланцюжком» розв'язують рівняння. Один учень працює біля дошки, решта — у зошитах.
3.     Складання виразів (с. 160,завдання 1062)
Розв'язання
24 : 8 = З
27 : 8 = 3 (ост. S)
31: 8 = 3 (ост. 7)
4.     Офтальмологічна пауза
5.     Розв'язування логічних завдань
1) Завдання 1063 (с. 160).
У гаражі стоїть 30 автомобілів. Вантажні автомобілі мають по 6 коліс, а легкові — по 4. Скільки яких автомобілів у гаражі, якщо всього коліс 168? (24 вантажні і 6 легкових. 24 • 6 4- 6 • 4 = 168)
2) Прийшов селянин на базар і приніс кошик яєць. Його запитали: «Чи багато в тебе яєць у кошику?» Селянин відповів так: «Я не пам'ятаю, скільки всього в тому кошику ясць. Тільки пам'ятаю, коли я складав в кошик яйця по 2, в мене залишилося 1 зайве яйце. Тоді я почав класти в кошик по З яйця, знов одне яйце залишилося. Якщо класти по 4 яйця, то одне яйце залишається зайвим. Якщо класти по 5 ясць у кошик, то знов одне яйце залишилося зайвим. Якщо класти по 6 яєць, то одне яйце залишається зайвим. Якщо класти по 7 яєць в кошик, жодного яйця не залишилося. Скільки було в кошику яєць?»
З умови задачі невідоме число при діленні на 2 дає остачу 1 : а
2 + 1 = х.
Невідоме число при діленні на 3 дає остачу 1 : b • 3 + 1 = х.
Невідоме число при діленні на 4 дає остачу 1 : с • 4 + 1 = х.
Невідоме число при діленні на 5 дає остачу 1 : к • 5 + 1 = х.
Невідоме число при діленні на 6 дає остачу 1 : к • 6 + 1 = х.
Таким чином, якщо невідоме число зменшити на 1, то воно ділитиметься на всі ці числа без остачі; таке число може бути отримане добутком усіх цих чисел:
2•3•4•5•6 = 720.
До отриманого результату додамо 1: 720 + 1 = 721.
Число 721 ділиться на 7 без остачі, а при діленні на 2; 3; 4; 5; 6 дає остачу 1.
Відповідь: 721. Можна отримати й інші розв'язки.
VI.   ПІДСУМОК УРОКУ
—  Які остачі можуть вийти при діленні на 3; 4?
—  Чи може остача дорівнювати дільнику?
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Математика 3 клас. Розглядання прийому обчислення
С. 160, завдання 1064; 1065.

Додаток
1.     Перевірка домашнього завдання
Завдання 1055
15:5 = 3                  30:6 = 5                   45:9 = 5                   64:8 = 8
16:5 = 3 (ост, 1)     32 : 6 = 5 (ост. 2)    48 : 9 = 5 (ост. 3)    67 : 8 = 8 (ост. 3)
Завдання 1056
У скільки разів стало більше помідорів у першому ящику, ніж у другому? (20: (12-8) = 5 (раз.))
2.     Гра «Прямо в ціль»
1-ша команда                      
2-га команда  
90:18               З                   64: 16             12
39 : 13             4                   36:3                 7
42 : 14             З                   60:2                4
70:14               5                   98: 14             30
48:12               З                   91: 13             5
51:17               5                   95: 19             7