укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2015 » Січень » 15 » Математика 3 клас. Урок 87. Ділення виду 90 : 30; 600 : 30; 800 : 200
15:38
Математика 3 клас. Урок 87. Ділення виду 90 : 30; 600 : 30; 800 : 200

Математика 3 клас. Урок 87. Ділення виду 90 : 30; 600 : 30; 800 : 200

Мета: пояснити учням різні способи ділення розрядного числа на розрядне; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі; розвивати мислення, математичне мовлення, пам'ять; виховувати інтерес до математики.
конспекты уроков
Хід уроку. Математика 3 клас. Ділення виду 90 : 30; 600 : 30; 800 : 200
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток на с 58)
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Сьогодні на уроці ми застосуємо цей спосіб для обчислень такого виду: 90 : ЗО; 600 : ЗО та 800 : 200.
IV.    ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.    Ознайомлення зі способами обчислень (с 124, завдання 788)
—  Поясніть, як знайшли частку 80 : 20 способом послідовного ділення та способом випробовування.
—  Знайдемо частку чисел 80 і 20 способом послідовного ділення. Дільник 20 замінимо добутком чисел 10 і 2
Щоб поділити число 80 на добуток чисел 10 і 2, поділимо 80 на 10 та одержаний результат 8 поділимо на 2, буде 4. 80 : (10 • 2) = (80 : 10): 2 = 8 : 2 = 4 80 : 10 = 8, 8 : 2 = 4, отже, 80 : 20 = 4.
—  Але існує ще один спосіб обчислення таких часток.
Він називається способом випробовування (базується на табличних ви падках множення і ділення).
Розглянемо його.
80:20
Випробовуємо числа, при множенні яких на число 20 одержимо 80.
20 • 2    40 (число 2 не підходить);
20 • 3 = 60 (число 3 не підходить);
20 • 4 = 80 (число 4 підходить).
Отже, 80: 20 = 4.
Таким чином, знайти частки чисел виду 80 : 20; 600 : ЗО; 800 : 200 можна двома способами:
1) способом послідовного ділення (застосувавши правило ділення числа на добуток);
2) способом випробовування (застосувавши знання табличних випадків мно ження і ділення).
2.    Первинне закріплення (с. 124, завдання 789)
Один учень коментує, а вчитель записує на дошці. 
600 : ЗО     600 : (10 • 3)     (600 : 10) : З     60 : 3     20 
800 : 40 = 800 : (10 • 4) = (800 : 10) : 4 = 80 : 4 = 20 
1000 : 200 = 1000 : (100 * 2) = (1000 : 100) : 2 = 10 : 2 = 5
Фізкультхвилинка
V.    РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1.     Коментоване розв'язування прикладів (с. 124, завдання 790)
—  Знайдіть частки зручним способом
60 : 30 = 2              100 : 20 = 5            60 : 20 = 3              800 : 400 = 2
90 : ЗО - 3              80 : 40 = 2              100 : 50 = 2            800 : 40 = 20
2.     Усна робота над задачею [с 124, завдання 791)
—  Що відомо у задачі? (900 яєць розклали в лотки, по 30 у кожний.)
—  Про що запитується у задачі? (Скільки потрібно було лотків?)
—  Чи можна відразу відповісти на запитання задачі? (Так.)
—  Якою дією це дізнаємося? (900: 30 = 30 лотків)
3.     Робота над задачею (с. 124, завдання 792)
—  Що відомо в задачі? (Для приготування розсолу для соління помідорів взяли 60 кг води.)
— Для приготування розсолу потрібна ще сіль. Чи відомо, скільки взяли солі? (Ні, невідомо.)
— А що сказано в задачі про сіль? (її взяли у 20 разів менше.)
—  Про що запитується у задачі? (На скільки кілограмів менше взяли солі, НІЖ води?)
—  Чи можна відразу відповісти на питання задачі? (Ні, не можна.)
—  Чому? (Не знаємо, скільки кілограмів солі взяли.)
—  Чи можна про це дізнатися? Якою дією?
—  Про що дізнаємося в другій дії? (На скільки кілограмів менше взяли солі, ніж води.)
—  Яку дію треба виконати?

—  Розв'яжіть задачу, склавши вираз, та знайдіть його значення. Розв'язання
1) 60 : 20 = 3 (кг) — взяли солі; 2)60-3 = 57 (кг)
Відповідь: на 57 кілограмів менше взяли солі, ніж води.
4.     Пояснення розв'язання геометричної задачі [с. 124, завдання 79І)
Учні читають розв'язання і пояснюють, про що дізналися кожною дією.
5.     Офтальмологічна пауза
6.     Розв'язування логічних завдань
1) Завдання 794 (с. 124).
Трикутники: ABC,ACD,ABO, ВОК, КОС, COD, DOM, MOA.ABD, CBD, BOC, ADD.
Чотирикутники: ABCD.ABOM.ABKM. MKCD, OKCD, OMDC.ABKO.
2) Назвіть двоцифрове число, одним із «сусідів» якого є найменше трициф-рове число. (99)
3)3 однієї берези зірвали 14 яблук, а з другої — 10. Скільки всього яблук зірвали? (На березі яблука не ростуть.)
4) Троє коней пробігли 15 км. Скільки кілометрів пробіг кожен кінь? (15 км)
5) Скільки очей у морського їжака, якщо у нього на 3 ока більше, ніж у звичайного їжака? (5)
VI.   ПІДСУМОК УРОКУ
—  Яким способом розв'язання прикладів на ділення ми користувалися сьогодні на уроці? (Способом послідовного ділення і способом підбору.)
—  Наведіть приклади.
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 125, завдання 795; 796.

Додаток
1.     Перевірка домашнього завдання
Завдання 786
—  Прочитайте приклади з однаковими відповідями. (72 : (9 • 2) = 4; 80 : : (4*5) = 4); 60: (З * 10) = 2; 640: (8 • 10) = 8; 240 :(3-4) = 20; 360: (10 -6) = 6)
Завдання 787.
Перше число 60, друге — у 3 рази менше за перше, а третє — у 4 рази менше за друге. Знайдіть третє число. (60 : 3 :4 = 5)
2.     Усні обчислення
5*2*10                     0 * (8 + 3)                10 + 0 : 5                50 • 10 : 100
4*3*0                       0*6*2                       (10 + 0):5                10*3*10
30:5*1                     8*0 + 8*1                 12 + 0:4                   60*100: 10
0*7 + 1*7                 (24 + 16) • 0             9*1-0*8                  300 : 10 : 10 6*10:1
3.     Гра «Виключ "зайву" частку»
60:20            64:16            900:300        100:20          60:30            80:40
(«Зайва» частка чисел 64 та 16, тому що в усіх інших частках і ділене, і дільник — круглі числа, а в цій — ні.)
4.     Гра «Пригадай»
—  Пригадайте, як поділити число на добуток? 72:(9-2) = (72:9):2 = 4
42: (7-2) 60: (10-2) 54 : (6 - 3). 
Математика 3 клас. Ділення виду 90 : 30; 600 : 30; 800 : 200
—  Цей спосіб ділення називають способом послідовного ділення.