укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2014 » Вересень » 26 » Мохи
14:48
Мохи

Мохи

На Землі налічують близько 24 тис. видів мохів! і поширені вони повсюди. Мохи — це рослини, які не мають кореній та не здатні ефективно регулювати вміст води в тілі, тому багато їх видів мають здатність висихати і швидко відновлювати свою життєдіяльність після зволоження. За будовою тіла розрізняють мохи сланеві і листостеблові. Внутрішня будова деяких мохів надзвичайно проста, вони складаються із майже однакових клітин. У інших можна побачити різноманітні тканини.
Тіло сланевих мохів — це просто пластинка, на нижній поверхні якої можуть бути тільки луски і волоски — риаоїди> якими ця пластинка прикріплюється до ґрунту або каменів. Ризоїди також транспортують воду до тіла рослини. Прикладом сланевих мохів є маршанція мінлива (мал* 168л а), яку можна побачити на перезволожених луках, по берегах потічків, а у містах часом на закинутих вологих стежинах з дрібного щебеню або асфальту» де не росте трава.
На вологих луках, у лісах можна знайти листостебловий мох зозулин льон (мол. 168* б). У процесі розмноження аозулиного льону як і в усіх мохів послідовно змінюються статеве та нестатеве покоління (мол. 169).
Рослини статевого покоління моху утворюють подушки із щільно розташованих пагонів зі стеблом і листками (власне ті рослини, які у побуті називають мохами). На стеблі при основі пагона розвивагаться волоски — ризоїди. На верхівці пагонів зовудиного льону між листками утворюються статеві органи: або чоловічі, або жіночі. Коли падає дощ, його краплі потрапляють на верхівки пагонів і розбризкуються* Разом з бризками чоловічі статеві клітини із джгутиками — сперматозоїди — потрапляють на жіночі патоки, запливають у жіночі статеві органи і запліднюють яйцеклітини, в результаті цього утворюються зиготи (мал. 178).
Із зиготи всередині жіночого статевого органа розвивається нестатеве покоління моху — спорошбн. Тобто він розвивається лише на жіночих пагінцях моху і все життя живиться за їх рахунок. Спо-рогон складається із присоски, ніжки і коробочки (мол, 170). В коробочці спорогону утворюються спори. Після дозрівання спори висипаються з коробочки і вітер розносить їх на велику відстань. Спора зозулиного льону проростає на поверхні ґрунту у сильно розгалужену багатоклітинну зелену чоловічу або жіночу нитку* 3 часом на цій нитщ виникають численні бруньки, з яких розвиваються пагінці нового статевого покоління моху. Таким чином» мохи розмножуються і поширюються за допомогою спор.
Органи, у яких утворюються спори, називають спорйнгілми. У мохів спорангієм в коробочка спорогона*
Дуже цікавим є білий мох (мол, 168, в). Його розгалужені пагони утворюють великі подушки у вологих лісах або суцільні килими на болотах, які, в свою чергу, так і наливають — сфагновими. Живляться такі болота майже чистою водою атмосферних опадів.
У тілі сфагнуму переважають відмерлі клітини. Так, у листках на одну зелену живу клітину припадає до кількох десятків відмерлих клітин, заповнених повітрям. Саме вони створюють враження, що сфагнум має білий колір. У стеблі також розвиваються подібні мертві клітини. Вони дуже добре поглинають рідину. Тому сфагновий мох, як губка, поглинає і утримує багато води.
Килим сфагнуму на поверхні болота перекриває доступ кисню до
нижніх шарів води, Зменшує її випаровування та теплообмін. Відмерлі частинки лише частково розкладаються з утворенням великої КІЛЬКОСТІ ОрГанІЧНИХ КИСЛОТ. ОКРІМ ТОГО» У Сфагнумі МІСТЯТЬСЯ
речовини! що вбивають бактерії. Тому залишки моху в болоті не перегнивають, а утворюють потужні поклади світлого сфагнового торфу. Сам сфагнум після висушування застосовували як матеріал для перев'язок у медицині. Але зараз цього вже не роблять, бо сфагнові болота досить швидко зникають через забруднені атмосферні опади і тому охороняються в усьому світі.
1. Мохи не мають коренів, їхнє тіло — пластинка або пагін, у деяких випадках із ризоїдами.
2. Будова мохів не забезпечує ефективної регуляції вмісту води в тілі*
3. У мохів основним фотосннтеэуючим поколінням є статеве» Нестатеве покоління представлене спорогоном, який живиться за рахунок жіночої рослини статевого покоління.
4. Розмножуються і поширюються мохи спорами.
Мохи, ризоїди, спорен ом, спорангій, статеве покоління, нестатеве покоління.
1. Які типи зовнішньої будови тіла махів ви знаєте?
2. Як відбувається статевий процесу махів?
3. Що таке спорогон? Яка його будова і функції?
4. Чому пагінці зозулиного льону утворюють щільні подушки? 
5. Які покоління можна виділиш у мохів?
ЗАВДАННЯ
Перепишіть у зошит та продовжіть речення, які описують процес розмноження маху зозулин льон.

Різноманітність водоросли