Особливості будови грибів: грибниця, плодове тіло. розмноження (на прикладі печериці)
З будовою грибів ни познайомимося: на прикладі печериці. Цей гриб вирощується на підприємствах промислового грибоводства і його можна побачити в будь-якому супермаркеті. В природних умовах печерицю можна знайти, в першу чергу, на полях і луках, у лісосмугах, хоча деякі види печериці зростають і в лісах.
Тіло печериці утворює грибниця, яку науковці називають міцелій — це система дуже довгих та розгалужених мікроскопічних ниток, що знаходиться в ґрунті (мал. 209). Такі нитки називаються гіфами. Кожна гіфа утворена ланцюжком видовжених безбарвних клітин. Таким чином, клітини утворюють гіфу, а гіфи — багатоклітинний міцелій. Клітини гіф вкриті щільною клітинною оболонкою, основу якої складає нерозчинна у воді та хімічно стійка речовина — хітин. Під клітинною оболонкою знаходиться клітинна мембрана. В оптичний мікроскоп у цитоплазмі можна побачити два ядра та велику вакуолю* У вакуолі міститься клітинний сік. краплини олії та запаси вуглеводу — глікогену. Глікоген є запасним вуглеводом не лише у грибів, але й у тварин, включаючи людину. Під електронним мікроскопом у клітині також помітні мітохондрії та рибосоми (мал. 210). Таким чином, клітини грибів мають ядро, чим, у першу чергу, схожі з рослинними тв тваринники клітинами. Крім того» схожості з клітинами рослин їм надає наявність клітинної оболонки та вакуолі, а з клітинами тварин — відсутність хлоропластів.
У верхівковій клітині, крім звичайних для інших клітин органел та структур, біля клітинної оболонки на самій верхівців валика кількість дрібних ростових пухирців (мол, 210). Завдяки роботі цих пухирців верхівкова клітина росте і з часом ділиться* Внаслідок цього росте і вся гіфа. Отже, весь міцелій гриба росте лише верхівками гіф.
У деяких частинах міцелію гіфи дуже щільно переплітаються і утворюють ллодбле тіло. Саме його в повсякденному житті називають «грибом». Плодове тіло є тією структурою» де після особливого статевого процесу розвиваються органи спороношення і утворюються спбри.
Плодове тіло складається в ніжки та шапинки. На нижньому боці шапинки печериці знаходяться пластинки темно-рожевого або темно-коричневого кольору. Пластинки — це складки плодового тіла, утворені гіфами. На верхівках цих гіф розвиваються темно-коричневі спори. Складки, на яких утворюються спори, називають гіменофбр. У печериці гіменофор пластинчастий, а у білою гриба та маслюка — трубчастий. Якщо шапинку печериці відрізати від ніжки і покласти пластинками вниз на листок білого паперу та залишити на ніч, то наступного дня на папері під шапинкою з'явиться темно-коричневий рисунок. Він повторює вигляд шапинки з нижнього боку. Цей рисунок утворений спорами, які відірвалися від гіф гіменофора. Під мікроскопом спори виглядають як клітини, вкриті темно-жовтою клітинною оболонкою. Саме спори надають гімено-фору печериці темно-коричневого забарвлення. На ніжці плодового тіла печеригц є тоненьке біле плівчасте кільце — це часткбее покривало. До моменту повного дозрівання спор воно закриває гімепофор і захищає пластинки від зовнішніх пошкоджень. Коли спори дозрівають, ніжка видовжується, шапинка розгортається, покривало розривається г і спори починають висіватися. Потоки повітря підхоплюють спори і відносять їх від плодового тіла — гриб розмножується і розселяється. Згодом зі спор розвивається повий міцелій.
1. Тіло гриба — це міцелій. Він утворений гіфами. Гіфи складаються з клітин.
2. Клітини грибів, подібно до клітин тварин та рослин, мають ау-наріогичпу будову. Від клітин тварин вони відрізняються ная-нністю клітинної оболонки та вакуолі а клітинним соком, від клітин рослин — відсутністю хлоропластів»
3. До поділу здатна лише верхівкова клітина гіфи. Току міцелій росте верхівками гір.
4. Шапинкові гриби розмножуються спорами.
Гіфи, міцалій, хітин, глікоген, плодове тіло, часткове покривало.
1. Чим клітини грибів відрізняються від клітин бактерій?
2. Чим грибна клгтина відрізняється від клітини тварин та рослин?
3. Що являє собою та частина тіла гриба, яку в побуті власне грибом І називають?
4. Як розмножується печериця?
Поняття про гриби та особливості їх живлення
|