Тканини рослин
У попередніх параграфах ми з'ясували, що живі організми складаються а клітин. Клітини багатоклітинних організмів можуть відрізнятися за формою, розмірами, будовою, функціями, але но існують самі по собі, а об'єднуються в окремі групи, утворюючи певну тканину. Тканина роелини — це сукупність клітин, які виконують спільну функцію або функції.
Об'єднання клітин у тканини відбувається завдяки мїжклітин ній речовині, ява склеює їх, заповнюючи проміжки між оболонками сусідніх клітин. Там, де контактують кути кількох клітин, відстань між їхніми оболонками більша* Тому залишаються повітряні міжклітинні простори — система провітрювання тіла рослини (мал. 61). Деякі розчинені у воді речовини можуть рухатися від цитоплазми однієї клітини до цитоплазми Іншої через клітинні оболонки І міжклітинну речовину (леол. 82). Ділянки клітинних оболонок, через які проходить особливо багато тяжів цитоплазми, що з'єднують сусідні клітини між собою» називають порами. Вони добре помітні під оптичним мікроскопом. Отже, пори рослин — не отвори.
Класифікація тканий. Тканини бувають теірні та постійні (мал. 63). Клітини таірних тканин здатні до поділів. Тому твірні тканини протягом усього життя рослини утворюють нові тканини і органи. Цим самим забезпечується ріст та розвиток рослини.
Основними групами твірних тканин є верхівкові і бічні (мал. в4). Верхівкові твірні тканини розташовані на верхівках коренів і пагонів. Завдяки ним відбувається ріст рослини в довжину та утворення нових частин кореня і пагона* Вічні твірні тканини не утворюють нових частин тіла рослини» але зумовлюють ріст у товщину вже існуючих коренів і стебел — так зване потовщення.
Постійні тканини утворюються з клітин твірних тканин. Коли клітина спеціалізується, вона втрачав здатність ділитись і перетворюється на клітину однієї з постійних тканин. Ці тканини забезпечують усі процеси життєдіяльності рослинного організму, окрім росту.
Постійні тканини розрізняються за функціями. Для наземних рослин особливо важливі покривні тканини, які регулюють обмін речовинами із зовнішнім середовищем, а також провідні ткани ни9 які здійснюють транспортування речовин між надземними і підземними органами рослини. Між покривними і провідними розміщені різноманітні основні тканини, зокрема фотосинтезу-ючіу запасаючі та механічні.
Висновки
1. Багатоклітинна рослина — це не лише механічне об'єднання клітин» а система, яка працює як єдине ціле завдяки обміну речовинами між цитоплазмами різних клітин.
2. Клітини рослин об'єднуються між собою і утворюють різноманітні тканини, що виконують певні функції.
3. Твірні тканини забезпечують утворення нових частин тіла рослини, а постійні тканини — життєдіяльність рослинного організму.
4. Постійні тканини відповідно до особливостей їх будови, розміщення та функцій поділяють на покривні, провідні й основні.
Тканина рослини, пора, твірна тканина, постійна тканина, покривна тканина, провідна тканина, основна тканина.
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
1. Що таке тканина?
2. Чим відрізняються твірні і постійні тканини?
3. Які основні типи твірних тканин та їхні функції?
ЗАВДАННЯ
Охарактеризуйте основні функції кожного типу постійних тканин.
Основні процеси життєдіяльності квіткової рослини
|