Математика 3 клас. Урок 102. Перевірка ділення множенням
Мета: ознайомити учнів з прийомом перевірки дії ділення дією множення; формувати вміння розв'язувати задачі на знаходження суми двох добутків; розвивати навички швидких обчислень; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку. Математика 3 клас. Перевірка ділення множенням
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 914
— Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей. ((16 + 36): 4 = 13; {18 + 27): 3 = 15; 300 :3:5 = 20; 60-60:4 = 45; 60-60:5 = 48; 420-2-600 = = 240)
Завдання 915
— Чому дорівнює периметр трикутника? (Р = 38 + 22 + 38 : 2 = 79 (см))
2. Гра «Чарівні знаки»
— Уставте знаки: «•», «:».
50□2 = 100 20□4 = 80
30□2 = 60 60□З = 20
400□2 = 200 100□2 = 50
20□2=10 800□4=200
600□2 = 300 200□4=800
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з прийомом перевірки дії ділення дією множення.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за таблицею (с. 140, завдання 916)
— Розгляньте таблицю.
— Що дістанемо, якщо частку помножимо на дільник?
Висновок. Ділене дорівнює добутку частки і дільника. Якщо після множення частки на дільник не дістали діленого, то в обчисленнях допущено помилку.
2. Перевірка результату ділення дією множення (с. 140, завдання 917)
84:4 = 21 80:5 = 16 54:3 = 18
21-4 = 84 16-5 = 80 18-3 = 54
3. Первинне закріплення (с. ПО, завдання 918)
— Виконайте ділення і перевірте результат множенням.
100:5-20 76:4=19 560:7=80 720:9=80
20•5=100 19•4=76 80•7=560 80•9=720
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Колективна робота над задачею (с. 140,завдання919)
— Прочитайте задачу.
— Скільки пального було у баку трактора?
— Скільки пального витрачає трактор за 1 год роботи?
— Скільки пального залишилося у баку?
— Чи можемо ми дізнатися, скільки пального витратив трактор?
— Прочитайте питання задачі.
— Знаючи, скільки пального витратив трактор, чи можемо ми відповісти на питання задачі?
— Розв'язання запишіть самостійно окремими діями. Розв'язання
1) 60 — 24 = 36 (л) — пального залишилося у баку; 2)36:6 = 6(го^.)
Відповідь: 6 годин працював трактор.
2. Самостійна робота над задачею [с 141, завдання 920)
— Прочитайте задачу.
Один учень повторно читає задачу і записує коротку умову на дошці.
12 міш. по 10 кг
2 ц - 200 кг ? пак.по 8 кг
Розв'язання
1) 10 • 12 = 120 (кг) — розфасували у 12 мішечків;
2) 200 — 120 = 80 (кг) — розфасували у пакети; 3)80: 8 = 10 (пак.)
Відповідь: 10 пакетів було.
— Складіть обернену задачу. (Скільки цукру привезли?)
3. Робота в парах (с 140,завдання921)
4. Офтальмологічна пауза
5. Розв'язування логічних завдань
1) Завдання 922 (с. 140).
— Знайдіть різницю найбільшого і паймспшого трицифрових чисел, записаних цифрами 8; 4 і 0. (840 - 408 = 432)
2) Трьом чоловікам разом 170 років. Перший із них на 16 років старший за другого, а другий — на 20 років старший за третього. Скільки років кожному?
Розв'язання
1) 170 - (20 • 2 + 16) = 114 (років)
2) 114 : 3 = 38 (років) — третьому чоловікові;
3) 38 + 20 = 58 (років) — другому чоловікові;
4) 58 + 16 = 74 (роки) — першому чоловікові.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Як називаються числа при діленні?
— Який з компонентів ділення знаходимо дією множення?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Математика 3 клас. Перевірка ділення множенням
С. 141, завдання 923; 924.
|