Математика 3 клас. Урок 106. Ділення двоцифрового числа на двоцифрове
Мета: вправляти учнів у діленні двоцифрового числа на двоцифрове; закріплювати вміння розв'язувати задачі на три дії; вдосконалювати вміння розв'язувати рівняння; розвивати увагу, мислення; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку. Математика 3 клас. Ділення двоцифрового числа на двоцифрове
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 950
— Прочитайте вирази з одноцифровими відповідями. (49 : 7 = 7; 51:17 = 3; 72:24 = 3)
— Прочитайте вирази з двоцифровими відповідями. (55 : 5 = 11; 2 • 36 = 72; 4-24-24:2 = 84; 4- 9 = 36; 32 + 17•9 = 185)
Завдання 951
Для виготовлення 3 кг масла витратили 75 л молока. Скільки кілограмів масла можна одержати зі 100 л молока? (100 : (75 : 3) - 4 (кг))
2. Математичний диктант
• Яке число в 6 разів менше 420?
• Яке число на 6 менше 420?
• У скільки разів число 900 більше 100?
• На скільки число 900 більше 100?
• У скільки разів число 10 менше 400?
• На скільки число 10 менше 400?
• Яке число в 6 разів більше 13?
• Яке число на 6 більше 13?
• Яке число в 7 разів менше 77?
• Яке число на 7 менше 77?
• Яке число зменшили в 3 рази і отримали 70?
• Яке число зменшили на 3 і отримали 70?
Відповіді: 70; 414; 9; 800; 40; 390; 78; 19; 11; 70; 210; 73.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо прийоми ділення на двоцифрове число.
IV. ПОВТОРЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Складання рівностей (с 144-145, завдання 952)
Учні усно з виразів на множення та їх результатів складають рівності з ді ленням на двоцифрове число.
2. Робота за таблицею (с. 145, завдання 953)
— Складіть вирази за даними таблиці та обчисліть їх. Розв'язання
48: 16-12 = 36
90: 18+5 = 10
90: 18-3 = 15
3. Розв'язування рівнянь (с. 145, завдання 954)
— Як називаються числа при множенні?
— Як знайти невідомий множник?
— Як називаються числа при діленні?
— Як знайти ділене? дільник?
х•16 = 80 54:х = 3 х:15 = 3
х = 80: 16 х = 54:3 х=15•3
х = 5 х=18 х = 45
5•16 = 80 54:18 = 3 45: 15 = 3
80 = 80 3 = 3 3 = 3
Фізкультхвилинка
4. Колективна робота над задачею (с. 745, завдання 955)
— Прочитайте задачу.
— Скільки сорочок мас пошити кожна кравчиня?
— Скільки за день шиє перша кравчиня? друга?
— Знаючи загальну кількість сорочок і кількість сорочок за один день, що можна дізнатися? (Скільки знадобиться днів.)
— Якою дією будемо це знаходити? (Діленням)
— Якою дією дамо відповідь на питання задачі? (Відніманням)
— Скільки дій у задачі? (Три)
— Розв'яжіть, складіть умову, напишіть пояснення до дій.
Розв'язання
1) 96 : 12 = 8 (дн.) — виконає роботу перша кравчиня;
2) 96 : 16 = 6 (дн.) — виконає роботу друга кравчиня; 3)8-6 = 2 (дн.)
Відповідь: друга кравчиня виконає роботу на 2 дні раніше.
5. Самостійна робота над задачею [с 145, завдання 956)
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та самостійно розв'язують.
6. Офтальмологічна пауза
7. Розв'язування логічних завдань
1) Завдання 957 (с. 145). Розв'язання
1) 18 • 3 = 54 (пав.) — за 3 квартали;
2) 6 • 2 = 12 (пав.) — у жовтні й листопаді; 3)54+12+18 = 84 (лав.)
Відповідь: будівельники виконали річне зобов'язання.
2) Запишіть число 100 п'ятьма трійками.
Відповідь: 33 • 3 + 3 : 3 = 100.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Якими способами можна розділити двоцифрове число на двоцифрове? Наведіть приклади.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Математика 3 клас. Ділення двоцифрового числа на двоцифрове
С. 145, завдання 958; 959.
|