Математика 3 клас. Урок 117. Знаходження числа за його частиною
Мета: вчити учнів розв'язувати задачі на знаходження числа за його частиною; вправ-пяти у підборі значень букв під час роботи з нерівностями; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку. Математика 3 клас. Знаходження числа за його частиною
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 1034
Скільки метрів тканини йде на один халат? ((76 — 3•8): 13 = 4 м)
Порівняйте цю задачу із задачею 1030.
Завдання 1035
Прочитайте вирази у порядку спадання відповідей. (78 • 10 — 12 = 768; 480 : 2-120 = 120: 27•3 + 3 = 84; 72:3 + 16 = 40; 80 :16 + 16 = 21; 50:2-25 = 0)
2. Яка частина фігури зафарбована (незафарбована)?
3. Проблемне запитання
1)У коробці 24 олівці. З них 1/8 жовті. Скільки в коробці жовтих олівців?
2) У танцювальному гуртку займаються 1/3 учнів класу, що складає 12 чоловік. Скільки всього учнів у класі?
3)Скільки чоловік було в кінотеатрі, якщо 1/9 всіх глядачів складає 10 чоловік? Під час розв'язування другої і третьої задач в учнів виникають труднощі.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви навчитеся розв'язувати задачі на знаходження числа за його частиною.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Колективне розв'язування задачі зо кресленням (с. 156, завдання 1036)
— Скільки четвертих частин у цілому? (Чотири)
— Яка довжина 1/4 відрізка? (18 мм)
— Якщо в цілому відрізку 4 таких частини по 18 мм, то треба по 18 мм взяти 4 рази. Якою арифметичною дією дізнаємося про довжину цілого відрізка? (Дією множення.)
Розв'язання 18 • 4 = 72 (леж) Відповідь: 72 мм.
— Що означає число 18? (Довжина однієї частини.)
— Що означає число 4? (Кількість частин у цілому.)
— Що означає число 72? (Величина цілого)
— Якою дією ми дізналися про величину цілого? (Дією множення.)
— Як знайти величину цілого за величиною його частини? (Треба величину частини помножити на кількість частин у цілому.)
Висновок. Щоб знайти число за величиною його частини, треба величину частипи помножити на кількість частин у цілому.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Первинне закріплення
1) Завдання 1037 (с. 156).
Виміряйте 1/5 смужки та обчисліть довжину всієї смужки. Результат обчис-о
лення перевірте вимірюванням. Вимірювати треба в міліметрах.
20•5= 100 (мм)
2) Завдання 1038 (с. 156).
Відомо, що відрізок KM становить 1/3 довжини деякого відрізка. Яка до-
вжина цього відрізка? Накресліть його в зошиті. 45-3= 135мм
2. Колективна робота над задачею (с. 756, завдання 1039)
— Що означає число 9? (Скільки медалістів у випускному класі.)
— Що ще означає число 9? (Величину 1/3 учнів у класі.)
— Що означає число 1/3 ? (Яку частину учнів становлять медалісти.)
— Що означає знаменник 3? (На скільки рівних частин поділили кількість усіх учнів.)
— Що означає чисельник 1? (Скільки таких частин взяли.)
— Що треба знайти в цій задачі? (Кількість учнів у класі.)
— Як в математиці позначають ціле? (1)
— Що треба знайти в цій задачі? (Треба знайти число за величиною його частини.)
— Як знайти число за величиною його частини? Розв'язання
9 • 3 = 27 (учн.)
Відповідь: 27 учнів у випускному класі.
Фізкультхвилинка
3. Диференційована робота над задачею (с 157, завдання 1040)
— Яка була ціна ігрової приставки?
— Що зробили із ціною?
— Що означає 1/4 від початкової?
— Як знайдемо 1/4 від 360?
— Як дізнатися нову ціну приставки?
Сильніші учні розв'язують задачу самостійно, решта — під керівництвом учителя.
Розв'язання
1) 360 : 4 = 90 (гри.) - 1/4ціни;
2) 360 — 90 270 (грн.) — нова ціна приставки.
4. Розв'язування нерівностей (с. 157, завдання 1041)
— До кожної нерівності доберіть по два значення змінної й, щоб нерівність була істинною.
20•1>15;20-2>15;
0•4 < 36; 3•4 < 36;
40:8>4;48:8>4;
2 + 12<15;1 + 12<15;
24 :8<6;24: 12 < 6;
24-20<5;23-20<5.
5. Самостійна робота над задачею (с. 157, завдання 1041)
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та самостійно розв'язують.
Розв'язання
1)10:5 = 2 (бан.) = 1/5 частина;
2)10 + 2 = 12 (Лін.)
Відповідь'. 12 банок вишневого компоту вийшло.
— Складіть подібну задачу.
6. Офтальмологічна пауза
7. Розв'язування логічних завдань 1)Завдання 1043 (с. 257).
На столі лежать 4 цілих яблука, 10 половинок яблук і 8 чвертей яблук. Скільки всього яблук лежить на столі? (4 + 10:2 + 8:4 = 11 яб.) 2) Серед 12 цуценят 8 з довгими вухами та 9 тих, що кусаються. Скільки серед цих цуценят з довгими вухами і тих, що кусаються, одночасно? Розв'язання
12 -8 = 4 (ц.) — без довгих вух.
12 — 9 = 3 (ц.) — не кусаються.
4 + 3 = 7 (ц.) — або не мають довгих вух, або не кусаються.
12 — 7 = 5 (ц.) — і мають довгі вуха, і кусаються.
Відповідь: 5 цуценят.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку тему вивчали на уроці?
— Як знайти величину цілого за величиною його частини?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Математика 3 клас. Знаходження числа за його частиною
С. 157, завдання 1044; 1045.
|