Математика 3 клас. Урок 121. Перевірка остачі
Мета: навчити учнів перевіряти результат ділення з остачею; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі вивчених видів; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку. Математика 3 клас. Перевірка остачі
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 1073
— На скільки більше грошей залишилося, піж вона витратила? ((З • 5 - 3) - 3 = 9 гри)
Завдання 1074
— Прочитайте розв'язання рівнянь.
х : (450 - 390) = 4 (х = 240) 56 : х = 800 : 100 (х = 7)
37 - х = 49 : 7 (х = ЗО) (360 : 6): х = 4 (х = 15)
2. Усне розв'язування задач
1)Бабуся спекла 14 млинців і роздала 3 онукам. Скільки млинців з'їв кожен
онук, і скільки млинців залишилося? (14 : 3 = 4 (ост. 2)) 2) У 8 коробок розклали 41 олівець. Скільки олівців у кожній коробці
і скільки олівців залишилося? (41 : 8 = 5 (ост. 1)) 3)3 9 метрів тканини зшили 2 костюми. Скільки метрів пішло на 1 костюм,
і скільки метрів залишилося? (9:2 = 4 (ост. 1)) 4)3 19 квітів склали 5 букетів. Скільки квітів в одному букеті, і скільки
квітів залишилося? (19:5 = 3 (ост. 4))
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як перевіряти результат ділення з остачею.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Коментоване виконання завдання (с. 762, завдання 1075)
— Знайти:
1/5 від 2 м (20:5 = 4 дм);
1/10 від 3 ц (300 :10 = ЗО кг);
1/6 від 2 діб(48:6 = 8 год).
2. Колективне опрацювання матеріалу (с. 762, завдання 1076)
— Використовуючи вирази на ділення, складіть рівності.
— Як перевірити правильність ділення з остачею? Перевірка здійснюється за алгоритмом.
Пам'ятка
Перевірка ділення з остачею
1) Множу отриману частку на дільник.
2) Додаю до отриманого добутку остачу.
3) Порівнюю знайдене число з діленим: якщо це число дорівнює діленому, то ділення з остачею виконане ПРАВИЛЬНО.
— Якщо при додаванні остачі до добутку частки й дільника отримаємо ділене, то ділення виконане правильно.
3. Робота в парах (с. 162, завдання 1077)
— Не обчислюючи, знайдіть помилки.
42:6 = 6 (ост. 2) 55 : 6 = 9 (ост. 1) 54 : 7 = 7 (ост. 5) 74 : 9 = 8 (ост. 2)
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв'язування геометричних задач (с. 162)
Завдання 1078
Сторона квадрата а. Запишіть рівність для знаходження периметра квадрата. (Р = а • 4)
Завдання 1079
Периметр ділянки квадратної форми дорівнює 36 м. Яка довжина сторони ділянки? (36:4 = 9.ч)
2. Тест «Вірю — не вірю»
• Остача при діленні завжди має бути менше дільника.
• При діленні на 3 можуть вийти остачі 0; 1; 2.
• При діленні на 8 можуть вийти остачі 0; 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8.
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв'язування логічних завдань
1) Завдання 1080 (с. 163)
Цуценя важче за котика на 3 кг. Маса двох цуценят така сама, як 5 котиків. Яка маса цуценяти? (5 кг)
2) У двох коробках — 84 цукерки. Коли з першої коробки взяли 44 цукерки, а з другої 30 цукерок, то в них залишилося цукерок порівну. Скільки цукерок було в кожній коробці спочатку?
Розв'язання
З двох коробок взяли 44 + ЗО = 74 цукерки. Отже, в двох коробках залишилося: 84 — 74 = 10 цукерок. Так як в двох коробках залишилося цукерок порівну, то в кожній з них залишилося 10 : 2 = 5 цукерок. Отже, в першій коробці було 5 + 44-49 цукерок, а в другій — 30 + 5 = 35 цукерок.
Відповідь: 49 цукерок, 35 цукерок.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які остачі виходять при діленні на 2?
— Назвіть остачі при діленні чисел на 5.
— Які остачі виходять при діленні на 7?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Математика 3 клас. Перевірка остачі
С. 163, завдання 1081; 1082.
|