Математика 3 клас. Урок 122. Ознаки подільності на 2 та 5
Мета: ознайомити учнів з ознаками подільності на 2 та 5; узагальнити знання за вивченою темою; закріпити навички усних обчислень; перевірити вміння розв'язувати приклади з остачею, задачі вивчених видів; виховувати культуру оформлення письмових робіт.
конспекты уроков
Хід уроку. Математика 3 клас. Ознаки подільності на 2 та 5
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток на С 142)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. КОРЕКЦІЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Ознайомлення з ознаками подільності на 2 та 5 (с 163,завдання 1083)
Завдання 1083
— Добутком яких двох чисел можна замінити число 10?
— Кожне число, що складається тільки з десятків і не має окремих одиниць, ділиться на 10, а отже, і на 2, і на 5. Тому подільність чисел на 2 і на 5 без остачі залежить лише від останньої цифри.
Висновок. На 2 без остачі діляться числа, запис яких закінчується цифрами 0;2;4;6;8.
На 5 без остачі діляться числа, запис яких закінчується цифрою 5 або 0.
2. Робота в парах (с. 163, завдання 1084)
— Не обчислюючи, визначте, які числа діляться без остачі на 2, а які — на 5.
Діляться на 2: 232; 780; 896. Діляться на 5: 645; 780; 915.
3. Робота над задачею (с. 163, завдання 1085) Розв'язання
1) 2 • 7 = 14 (л) — другий трактор менше за 7 год;
2) 56-14 = 42 (л)
Відповідь: 42 літри пального витрачає другий трактор за 7 год.
4. Пояснення складання нерівностей (с. 765, завдання 1086)
5. Задача для кмітливих (с. 163, завдання 1087)
Двом братам разом 20 років. Один з них у 4 рази старший. Скільки років кожному? (4 роки і 16 років)
6. Гра «Обери блок-схему» (с. 764, завдання 1088)
— Яка з блок-схем відповідає розв'язанню задачі?
— Складіть обернену задачу за другою блок-схемою.
7. Коментоване виконання завдань (с. 764, завдання 1089-1042} Фізкультхвилинка
8. Самостійна робота
1 варіант 1. Виконай ділення з остачею.
44:7 27:5 65:9
25:4 38:6 48:7
2. До кожної нерівності добери по два значення букви ft, щоб нерівності були
правильними.
к•4<20 45•к > 40
3. Розв'яжи задачу.
З грядки хазяйка зібрала 18 кг овочів. 1/3 овочів — помідори, решта — огірки. Скільки кілограмів огірків зібрала хазяйка?
4. Знайди значення виразів. m•5 і m : 4, якщо m = 16.
5. Додаткове завдання.
Для актової зали спочатку привезли 28 стільців, потім — ще ЗО, і ще 34 стільці. Чи можна всі стільці розставити в 4 ряди, порівну в кожному? Скільки стільців буде в одному ряду?
2 варіант
1. Виконай ділення з остачею.
20:9 66:8 47:5
50 : 8 32 : 6 76:9
2. До кожної нерівності добери по два значення букви d, щоб нерівності були
правильними.
d•7<35 62 + d>65
3. Розв'яжи задачу.
Учень прочитав 22 сторінки, що складає 1/4 сторінок усієї книги. Скільки сторінок у книзі?
4. Знайди значення виразів. к:6 i к + 58, якщо к = 42.
5. Додаткове завдання.
У Саші в колекції 16 французьких марок, 29 німецьких і 20 українських. Чи можна всі марки розмістити на п'яти сторінках альбому, порівну на кожній? Скільки марок буде на одній сторінці?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які остачі можуть бути при розв'язанні виразу а : 7?
— Назвіть усі числа, при діленні яких на 4 частка й остача однакові.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Математика 3 клас. Ознаки подільності на 2 та 5
С. 164, завдання 1093; 1094.
Додаток
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 1081
68 : 9 = 7 (ост. 5), 9 • 7 + 5 = 68; 38 : 5 = 7 (ост. 3), 5 • 7 + 3 = 38;
64 : 3 = 21 (ост. 1), 3 • 21 + 1 = 64; 75 : 2 = 36 (ост. 3), 2 • 36 + 3 = 75.
94 : 9 = 10 (ост. 4), 9 • 10 + 4 = 94;
Завдання 1082
Маса 6 однакових ящиків з печивом 48 кг. Маса ящика із цукерками на 2 кг більша від маси ящика з печивом. Яка маса 8 ящиків із цукерками? ((48 : 6+2)•8=80кг)
2. Гра «Ланцюжок»
1-й ряд 2-й ряд 3й ряд
35:6 59:8 80:9
47:9 50:9 54:7
51 :9 17:5 65:7
28:9 60:9 84:9
37:8 52:6 60:8
48 :6 70:8 81:9
|